Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Ciężarówka użyta w zamachu w Berlinie wraca do Polski

0
Podziel się:

W czwartek niemieccy śledczy przekażą Polakom ciężarówkę użytą w zamachu w Berlinie, w którym zginął m.in. polski kierowca. Śledczy zabezpieczą na pojeździe ślady, aby zweryfikować ustalenia śledztwa prowadzonego przez stronę niemiecką.

Ciężarówka użyta w zamachu w Berlinie wraca do Polski
(PAP/EPA)

Z oględzin mogą też wyniknąć nowe w stosunku do postępowania niemieckiego ustalenia - zapowiedziała w środę Aldona Lema ze szczecińskiej Prokuratury Krajowej.

Prokuratura nie ujawnia miejsca, w które pod ochroną ABW trafi maszyna, która wjechała na teren bożonarodzeniowego jarmarku w grudniu zeszłego roku. - Jest to teren, do którego swobodny dostęp będzie miał prokurator, ABW oraz biegli. Jest zabezpieczony przed nieuprawnionym wejściem - dodała Lema. Niemiecka prokuratura przekazała ciężarówkę bez zastrzeżenia jej zwrotu.

- Prokurator i biegli będą mieli około dwóch tygodni na wykonanie czynności przy pojeździe - powiedziała Lema. Jak dodała, chodzi o ujawnienie śladów, które następnie zbadają kryminolodzy. Dopiero później biegli będą mogli przedstawić swoje wnioski.

Jak podała wcześniej prokuratura, ciągnik z naczepą są niezbędne w śledztwie, którego przedmiotem jest ustalenie i pociągnięcie do odpowiedzialności sprawcy bądź sprawców zabójstwa obywatela polskiego oczekującego na rozładunek w Berlinie.

Kierowca z Polski Łukasz Urban był pierwszą ofiarą zamachu, którego 19 grudnia dokonał Tunezyjczyk Anis Amri. Terrorysta porwał ciężarówkę, zabił polskiego kierowcę, a następnie wjechał 40-tonowym pojazdem w ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w centrum Berlina na Breitscheidplatz. W wyniku zamachu 12 osób zostało zabitych, a ponad 50 rannych, wiele bardzo ciężko. Amri został zastrzelony kilka dni później w okolicach Mediolanu.

Kacper Reszczyński

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)