Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamach w Paryżu nic nas nie nauczył

0
Podziel się:

To powrót retoryki, która pojawiła się po ataku na World Trade Center, gdy mówiono o wojnie cywilizacji.

Zamach w Paryżu nic nas nie nauczył
(PAP/EPA)

W opinii doktor Katarzyny Górak-Sosnowskiej ze Szkoły Głównej Handlowej daje się zauważyć powrót do retoryki sprzed 11 września 2001 roku.

Parę dni po aktach solidarności z Francuzami odbyły się też równoległe skuteczne akcje antyterrorystów z kilku państw, sytuacja społeczna nie napawa jednak Górak-Sosnowskiej optymizmem - to powrót retoryki podobnej do tej po ataku na World Trade Center, gdy mówiono o wojnie cywilizacji.

Na kanwie dalszych animozji i wzajemnego niezrozumienia dalej budowany jest podział na _ my _ i _ oni _ w efekcie jest jeszcze dużo do zrobienia - uważa komentatorka.

Atak w Paryżu doktor Górak-Sosnowska nazywa kijem wbitym w mrowisko, i pokazującym jak skomplikowane są te zagadnienia w Europie. Przewiduje ona też powrót do sytuacji zaostrzonych procedur bezpieczeństwa sprzed lat.

Działania antyterrorystów mogą wystraszyć część fundamentalistów, ale nie wszyscy się nimi przejmą, w opinii ekspertki problemem pozostaje też fakt, że akcje przeciwko terrorystom mogą działać katalizująco.

Według niej działania doraźne i siłowe nie są w stanie poskromić nagłych zagrożeń, potrzebne są trudniejsze działania na poziomie psychologicznym i społecznym, ale trudno powiedzieć czy przyniosą one skutek.

_ - Biorąc pod uwagę specyfikę działania terrorystów, którzy działają w zdecentralizowanych strukturach pozbawionych liderów możemy się teraz obawiać wszystkiego _ - uważa doktor Górak-Sosnowska.

Po ostatnich operacjach europejskich służb prowadzone są kolejne działania - we Francji przesłuchiwane są osoby podejrzane o współpracę ze sprawcami zamachów, a Belgia zdecydowała się na wsparcie policji uzbrojonymi żołnierzami, którzy wyszli na ulice.

Czytaj więcej w Money.pl
Szukają współwinnych masakry w Paryżu Osoby te zostaną przesłuchane w sprawie ewentualnego wsparcia logistycznego, jakiego mogły one udzielać zamachowcom.
Kolejki po nowy numer Charlie Hebdo Nowy i zarazem pierwszy numer Charlie Hebdo od czasu zamachu pojawił się rano w kioskach.
Zatrzymano Francuzów powiązanych z Al-Kaidą Do zorganizowania zeszłotygodniowych zamachów w Paryżu przyznała się jemeńska komórka Al-Kaidy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)