Notowania

wiadomości
26.03.2017 14:22

Ile zarabia w Polsce magister tuż po studiach?

Osoby z tytułami magistra w pierwszym roku pracy najwięcej zarabiały w branży IT. Na niewiele mniejsze zarobki młodzi magistrowie mogli liczyć w bankowości, energetyce oraz przemyśle ciężkim.

Podziel się
Dodaj komentarz

Połowa magistrów w pierwszym roku pracy zarabia od 2400 do 3600 zł brutto miesięcznie. Takie wnioski płyną z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2016 roku przez firmę Sedlak & Sedlak.

Młodzi magistrzy najwięcej zarobić mogli w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim. Najniższe wynagrodzenia pobierali zatrudnieni w województwach: warmińsko-mazurskim, podkarpackim i podlaskim.

Świeżo upieczeni magistrzy w pierwszym roku pracy najwięcej zarabiali w branży IT. Mediana wynagrodzeń w tej grupie wyniosła 3,5 tys. zł. Na niewiele mniejsze zarobki świeżo upieczeni magistrzy mogli liczyć w bankowości, energetyce oraz przemyśle ciężkim.

Na drugim biegunie znalazł się sektor publiczny, a niewiele lepiej pod względem wysokości zarobków sytuacja wygląda w szkolnictwie i sektorze usług dla ludności. W przypadku sektora publicznego mediana zarobków wyniosła jedynie 2280 zł. To o 400 zł mniej niż magistrzy tuż po studiach zarabiają w służbie zdrowia.

Magistrzy, którzy znaleźli zatrudnienie w zagranicznych firmach zarabiali przeciętnie 3500 tys. zł. To o 26 proc., czyli o 733 zł więcej niż ci, którzy pracowali w firmach polskich.

Spośród wybranych uczelni najwyższą medianę zarobków w pierwszym roku pracy mieli absolwenci Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego (3 500 PLN). Niewiele mniej (3 425 PLN) zarabiali młodzi magistrzy po Politechnice Wrocławskiej.

W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń 2016 wzięto pod uwagę dane pozyskane od 115 163 respondentów. 61 proc. uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 67 proc. mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 69 proc. ma wykształcenie wyższe, 47 proc. pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach, zaś 79 proc. jest zatrudniona w firmach prywatnych.

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
wynagrodzenia.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2017

polakkoNajwięcej zarabiają znajomi, bez studiów, bez wiedzy, ustawieni na kierowniczych stanowiskach i otoczeni przez ludzi z marnymi zarobkami, którzy … Czytaj całość

26-03-2017

Romero70% tych wykształconych uzyskało wykształcenie za czesne i ich wiedza jest na poziomie obecnej szkoły zawodowej nie dawniejszej bo tamta miała wyższy … Czytaj całość

26-03-2017

markojabkoZa kilka lat pracownik fizyczny po zawodówce bez doświadczenia z Ukrainy będzie zarabiał w Polsce 2x więcej niż Polski magister z 5 letnim … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (30)