Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zaczynają od dwóch tysięcy na rękę, a potem? Ile zarabiają pracownicy fizyczni

Trzy tysiące złotych na rękę dostaje w Polsce brygadzista. Pracownicy fizyczni, którzy dopiero zaczynają, mogą liczyć na dwa tysiące. I jedni, i drudzy najlepiej zarobią w województwie mazowieckim. Najlepiej na stanowisku operatora.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JAKUB ORZECHOWSKI/REPORTER/EAST NEWS)
Mediana dla początkującego pracownika fizycznego w Polsce wynosiła 2762 zł brutto, czyli nieco ponad dwa tysiące na rękę.

Trzy tysiące złotych na rękę dostaje w Polsce brygadzista. Pracownicy fizyczni, którzy dopiero zaczynają, mogą liczyć na dwa tysiące. I jedni, i drudzy najlepiej zarobią w województwie mazowieckim. Zwłaszcza na stanowisku operatora maszyn.

Dane o zarobkach pracowników fizycznych w 2017 roku zebrała firma Sedlak&Sedlak (więcej można przeczytać tutaj). Tradycyjnie już, podając liczby, posiłkuje się ona nie wartością średnią, a medianą. Jest to wartość znajdująca się dokładnie pośrodku skali zarobków. To oznacza, że połowa pracowników zarabia więcej, a połowa pracowników mniej.

I tak, mediana dla początkującego pracownika fizycznego w Polsce wynosiła 2762 zł brutto, czyli nieco ponad dwa tysiące na rękę. Tylko co czwarty niedoświadczony pracownik zarabiał mniej niż 2482 zł brutto (zgodnie z przepisami o płacy minimalnej musieli oni dostawać minimum 2 tys. zł brutto).

Od 1 stycznia 2018 roku płaca minimalna w górę. Zobacz, ile z tego zabiera ci państwo:

Wraz z doświadczeniem zarobki idą w górę. Wśród nieco bardziej doświadczonych pracowników fizycznych mediana zarobków wyniosła 3324 zł. Starsi i jeszcze bardziej doświadczeni pracownicy mogli zaś liczyć na 3967 zł.

Najlepiej mieli oczywiście brygadziści - ostatnia i najwyższa grupa według podziału zastosowanego przez Sedlak&Sedlak. Mediana zarobków wyniosła w ich przypadku 4259 zł brutto, czyli trzy tysiące złotych na rękę. Tylko 25 proc. brygadzistów zarabiało mniej niż 3655 zł, a drugie 25 proc. - więcej niż 4963 zł.

Najlepiej płaciło się pracownikom fizycznym w województwie mazowieckim (mediana dla tych bardziej doświadczonych osób to tutaj 4191 zł). Na podium województw, w których zarabiało się najwięcej, znalazły się też województwa śląskie i dolnośląskie. Na przeciwległym końcu uplasowały się natomiast województwa kujawsko-pomorskie, opolskie i lubelskie. W tym ostatnim mediana zarobków dla doświadczonych pracowników fizycznych to zaledwie 3405 zł.

Z badania Sedlak&Sedlak wynika też, że najbardziej opłacało się objąć stanowisko operatora/ustawiacza maszyny.

Firma przyjrzała się też, jakie korzyści pozapłacowe oferują pracodawcy. Najpopularniejsze okazały się szkolenia zawodowe, na kolejnych miejscach zaś zajęcia sportowo-rekreacyjne, polisa na życie i dodatkowa opieka medyczna.

Tagi: zarobki w polsce, zarobki polaków, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-01-2018

ZlosliwyPowtarzam zawsze i powtorze jeszcze raz. Podawanie pensji brutto, to jak podawanie dlugosci wacka razem z kregoslupem. Kogo interesuje brutto? … Czytaj całość

19-01-2018

ONPodobno wszystkiemu winni urzędnicy. Zatem tak nieśmiało ośmielę się zauważyć, że za komuchowatego SLD było 16 ministerstw. Teraz 28!!! A w liczbie … Czytaj całość

19-01-2018

boguCiekawe jak taki robotnik zarabiający dwa lub trzy tysiace złotych na rekę wyzywi rodzinę ? Przeciez to za mało nawet na jedna osobę !

Rozwiń komentarze (129)