Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zarobki pracowników ochrony zdrowia. Ministerstwo odpowiedziało prezydentowi

Zarobki pracowników ochrony zdrowia. Ministerstwo odpowiedziało prezydentowi

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i prezydent Andrzej Duda Fot. Bartosz Krupa/East News
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i prezydent Andrzej Duda

"Stale poszukiwane są nowe rozwiązania w tym obszarze" - zapewnia Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pismo Andrzeja Dudy w sprawie zarobków pracowników ochrony zdrowia. Prezydent upomniał się o wynagrodzenia pracowników administracji i statystyki medycznej, salowych oraz sanitariuszy.

Ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne prezydent Andrzej Duda podpisał 19 lipca. Tego samego dnia skierował pismo do ministra Radziwiłła, w którym zwracał się z prośbą "o ponowne przeanalizowanie zakresu zagadnień, które reguluje ustawa".

Prezydent zaznaczył, że organizacje zrzeszające pracowników medycznych zwracają uwagę, że ustawa odnosi się tylko do niektórych grup pracowników placówek medycznych, pominięto w niej np. pracowników administracji i statystyki medycznej, salowych i sanitariuszy.

"Wprowadzenie regulacji obejmującej swoim zakresem tylko niektóre grupy stwarza ryzyko narastania konfliktu wśród personelu, który będąc zatrudniony w tym samym miejscu otrzymuje wynagrodzenie w oparciu o inne zasady" - czytamy w piśmie prezydenta.

Prezydent sugerował, aby "podjąć prace na rzecz zasad wynagradzania pracowników współwykonujących świadczenia medyczne, tak aby ich wynagrodzenie odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy ich wykonywaniu, ale również aby nie wywoływało konfliktów wśród personelu, który wspólnie podejmuje wysiłek na rzecz ochrony zdrowia Polaków".

W piątek MZ potwierdziło, że minister Radziwiłł odpowiedział na pismo prezydenta, resort wstrzymuje się jednak z publikacją pełnej treści listu do czasu, gdy MZ będzie miało pewność, że prezydent już się z nim zapoznał.

Rzecznik resortu Milena Kruszewska poinformowała jedynie, że minister Radziwiłł podziękował prezydentowi za podpisanie ustawy o minimalnych wynagrodzeniach i "przekazał szczegółowe wyjaśnienia".

- Zapewnił, że kwestia wynagrodzeń dla pracowników całego sektora jest kluczową determinantą dobrej jakości i dostępności świadczeń medycznych, dlatego stale poszukiwane są nowe rozwiązania w tym obszarze, a w podejmowanych działaniach trzeba kierować się szeroko pojętym interesem społecznym i uwzględniać uwarunkowania prawno-instytucjonalne - informuje Kruszewska.

Minister podkreślił także, że wynagrodzenia pracowników służby zdrowia od lat są jednym z wiodących tematów w dyskusji publicznej, a zmiany w tym obszarze są jednym z priorytetów obecnego kierownictwa MZ.

Wideo: płatna służba zdrowia? "Pomysł nie jest chwytliwy"

 

 

O przesłaniu przez MZ odpowiedzi na pismo prezydenta, jako pierwsze w piątek poinformowało radio RMF FM.

Zgodnie z ustawą regulującą minimalne wynagrodzenia pracowników medycznych, docelowa wysokość najniższego wynagrodzenia zasadniczego będzie osiągnięta po upływie okresu przejściowego - do końca 2021 r.; pierwsze wzrosty zaplanowano od 1 lipca tego roku.

Na podstawie prognozy wysokości przeciętnego wynagrodzenia brutto resort zdrowia przedstawił szacunkowe wyliczenia docelowej wysokości minimalnego wynagrodzenia (tej, która będzie obowiązywała od 2022 r.).

Wynika z nich, że minimalne wynagrodzenie lekarzy specjalistów będzie wynosiło niecałe 6,4 tys. zł, lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji niecałe 5,9 tys. zł, lekarza bez specjalizacji ok. 5,3 tys. zł, a stażysty prawie 3,7 tys. Pielęgniarka z tytułem magistra i ze specjalizacją ma zarabiać co najmniej 5,3 tys. zł. Minimalne wynagrodzenie pielęgniarki bez tytułu magistra, ale ze specjalizacją określono na 3,7 tys. zł, a bez specjalizacji - na 3,2 tys. zł.

Farmaceuci, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni i inni pracownicy medyczni z wyższym wykształceniem mają zarabiać minimum 5,3 tys. zł (jeśli mają specjalizację) lub 3,7 tys. zł (jeśli jej nie mają). Pracownicy medyczni ze średnim wykształceniem będą zarabiać minimum 3,2 tys. zł.

Najniższe miesięczne wynagrodzenie określone w ustawie dotyczy podstawowego wynagrodzenia brutto, nie obejmuje więc dodatków, np. za pełnione dyżury. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się wszystkie placówki medyczne - zarówno publiczne, jak i prywatne.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Student
2018-06-10 14:45
Pielegniarka uczy sie ciut wiecej od lekarza slyszeliscie to hahaha wstudy w ttm kraju juz te niziny spoleczne nie maja
Monika
2017-10-17 14:27
Witam. Od wielu lat pracuje jako sekretarka medyczna w oddziale chorob wewn. Skonczylam na wlasny koszt szkole (2.200 zl) dla rejestr.i sekretarek med. Mnostwo biurowej pracy, pomoc pielegniarkom. Pilnowanie lekarzy i pielegniarek zeby dokumantacja byla scisla, rzetelna,prawidlowo prowadzona, robienie wypisow, wypisywanie EL 4....Za ile-1506 zl netto. I przy podwyzkach nikt o nas nie pamietał. A bez nas szpital lezy, tak jak bez salowych itd.
Lekarz
2017-08-14 13:22
Czyli lekarz ma zarabiać tyle co pielęgniarka? Co za paranoiczny kraj! Powodzenia życzę pacjentom...
Pokaż wszystkie komentarze (43)