Notowania

zarobki w ue
06.03.2015 18:30

Zarobki w UE. Zmalała różnica między płacą kobiet i mężczyzn

Nadal różnice w wynagrodzeniu są największe głównie w najzamożniejszych unijnych gospodarkach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(imago stock&people/EASTNEWS)

Różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej zmniejszyła się w naznaczonych kryzysem finansowym latach 2008-2013 - wynika z danych opublikowanych przez unijny urząd statystyczny Eurostat na krótko przed przypadającym w niedzielę Dniem Kobiet.

W 2013 roku aktywne na rynku pracy kobiety w UE zarabiały średnio o 16,4 procent mniej niż mężczyźni, w 2008 roku - o 17,3 procent mniej.

Opublikowane w czwartek dane nie uwzględniają zarobków otrzymywanych przez pracowników obu płci za pracę wykonywaną na podobnych stanowiskach, lecz różnicę w zarobkach między płciami w ogóle.

Eurostat nie wyjaśnił przyczyny zaobserwowanej poprawy, podając jedynie, że różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn _ jest powiązana z wieloma czynnikami natury prawnej, społecznej i gospodarczej, które wychodzą daleko poza kwestię równej płacy za równą pracę _.

Jednak zdaniem Christiana Schulza, ekonomisty niemieckiego banku Berenberg, może to mieć związek z tym, że wiele kobiet pracuje w sektorach mniej dotkniętych kryzysem, np. w oświacie lub administracji państwowej.

_ - Kobiety zazwyczaj pracują na stanowiskach odpornych na kryzysy. Są nadreprezentowane w sektorze publicznym, który doświadczył mniejszych cięć _ - podkreśla Schulz.

Tymczasem branże, w których nadreprezentowani są mężczyźni, takie jak budownictwo czy przemysł wytwórczy, dotkliwie odczuły lata kryzysu. Taką hipotezę zdaje się potwierdzać uwaga Eurostatu, że kobiety stanowią w UE 67 procent pracowników biurowych i tylko 33 procent kadr kierowniczych.

Dane opublikowane przez Eurostat pokazują, że różnice w wynagrodzeniu są największe głównie w najzamożniejszych unijnych gospodarkach. I tak na przykład w Niemczech mężczyźni zarabiali w 2013 r. o 21,6 procent więcej niż kobiety, w Wielkiej Brytanii - 19,7 procent, w Danii - 16,4 procent, we Francji - 15,2 procent.

Największą różnicę w zarobkach obu płci zaobserwowano w Estonii (prawie 30 procent), a najmniejszą w Słowenii (3,2 procent).

Polska uplasowała się na trzecim miejscu spośród 28 państw unijnych, po Słowenii i Malcie - w 2013 roku kobiety w naszym kraju zarabiały o 6,4 procent mniej niż mężczyźni. To postęp w porównaniu z 2008 roku, gdy różnica ta wynosiła 11,4 procent.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: zarobki w ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz