Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zaskakujące dane GUS. Sprzedaż detaliczna rośnie szybciej od prognoz

0
Podziel się:

GUS podał informacje na temat sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w Polsce. Są wyraźnie lepsze od prognoz.

Aktualizacja, godz. 15.15

O trzy procent wzrosła w marcu sprzedaż detaliczna w Polsce w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Wyraźną poprawę sytuacji widać również w polskim przemyśle.

Opublikowane właśnie dane o sprzedaży detalicznej są wyraźnie lepsze od wcześniejszych prognoz, które wskazywały na wzrost o 1,5 procent r/r. Okazały się również lepsze od informacji z lutego, gdy sprzedaż okazała się o 1,3 procent niższa niż przed rokiem.

GUS podał jednocześnie dane o produkcji przemysłowej w Polsce. Według urzędu w marcu produkcja przemysłowa w Polsce była o 8,8 procent wyższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Również w tym przypadku dane okazały się lepsze od publikacji za luty, gdy produkcja była wyższa o 4,9 procent r/r.

"Ogólnie, dane potwierdzają, że gospodarka znajduje się w fazie ożywienia, dobre wyniki przemysłu w sektorach proeksportowych oraz sprzedaży detalicznej pokazują, że jest ono generowane zarówno przez popyt wewnętrzny, jak i zewnętrzny. Dobre dane ze strefy euro i Niemiec sugerują dalsze wzmocnienie popytu zagranicznego na polskie produkty a pozytywna sytuacja rynku pracy stanowi wsparcie dla prognoz popytu wewnętrznego. Dlatego spodziewamy się kontynuacji pozytywnych tendencji w krajowej gospodarce w nadchodzących miesiącach i przyśpieszenia wzrostu PKB do 4,0% r/r w IV kw. 2015 r." - czytamy w komentarzu ekonomistów BZ WBK.

To nie jedyne informacje, które w ostatnich dniach zostały opublikowane przez GUS. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy najnowsze dane dotyczące inflacji. Według nich w Polsce wciąż mamy do czynienia ze spadkiem cen, tym razem w marcu były one o 1,5 procent niższe niż przed rokiem.

Podczas ostatniego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej jednak nie zdecydowała się na kolejną obniżkę stóp procentowych, utrzymując główną stopę referencyjną na poziomie 1,5 procent.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)