Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna na ukrainie
10.02.2015 08:20

Zaskakujące słowa szefa MON o broni dla Ukrainy

Warszawa w sprawie wsparcia dla Kijowa i ewentualnych dostaw broni podziela stanowisko USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Polska będzie na bieżąco oceniać w jakich formach wspierać Ukrainę. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej odpowiadał w radiowej Jedynce na pytanie o możliwe dozbrajanie naszego wschodniego sąsiada.

Tomasz Siemoniak przekonywał, że powściągliwość w dostarczaniu uzbrojenia nie oznacza niechęci do władz w Kijowie. Podkreślał, że dziś najważniejsze jest rozwiązanie polityczne.

Według Tomasza Siemoniaka, nikt nie jest optymistą w sprawie jutrzejszych rozmów w Mińsku, które mają wypracować rozejm w Donbasie. _ W naszym interesie jest pokój na Ukrainie - _ dodaje minister. Zastrzega, że Warszawa w sprawie wsparcia dla Kijowa i ewentualnych dostaw broni podziela stanowisko USA.

_ - Racjonalne jest tutaj stanowisko prezydenta Obamy, żeby pewnych opcji na tym etapie nie wykluczać _ - mówił.

Wczoraj prezydent Obama mówił, że w razie niepowodzenia działań dyplomatycznych, rozważane będą wszystkie opcje wsparcia dla Kijowa, łącznie z dostawami broni defensywnej.

W Mińsku dziś odbędą się rozmowy Grupy Kontaktowej do spraw uregulowania sytuacji na Ukrainie. Poprzedzą one jutrzejsze spotkanie w białoruskiej stolicy liderów Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy.

W dotychczasowych spotkaniach Grupy Kontaktowej uczestniczył były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, ambasador Rosji na Ukrainie Michaił Zurabow oraz przedstawiciele OBWE i separatystów z Donbasu.

To właśnie Grupa Kontaktowa wypracowała podpisane we wrześniu ubiegłego roku protokół i memorandum, które stały się podstawą rozejmu między prorosyjskimi separatystami i wojskami ukraińskimi w Donbasie. Został on potem naruszony.

Igor Płotnicki, lider samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej zapowiedział, że dzisiejsze rozmowy będą trudne. _ Nasza zasada - ani kroku do tyłu _ - stwierdził Płotnicki. Na razie nie wiadomo czy do Mińska przyjadą liderzy separatystów z Doniecka i Ługańska, czy tylko ich przedstawiciele.

Tymczasem minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej poinformował, że w ostatnim czasie Mińsk przedstawił Rosji i Ukrainie swoje propozycje dotyczące uregulowania kryzysu w Donbasie. Na razie nie wiadomo co one zawierają i czy będą dzisiaj omawiane.

Czytaj więcej w Money.pl
"Każdy w NATO zdecyduje czy zbroić Ukrainę" Waszyngton swą decyzję, czy dostarczać Kijowowi broń defensywną czy też nie, podejmie analizując rozwój sytuacji - powiedział doradca prezydenta Baracka Obamy Ben Rhodes.
Unia drastycznie zwiększy pomoc dla Ukrainy Ministrowie finansów omówią pomysł podwyższenia pomocy z miliarda ośmiuset milionów do dwóch i pół miliarda euro.
Tagi: wojna na ukrainie, tomasz siemoniak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz