Notowania

Zbieranie zakrętek już bez takiego potencjału. Akcje charytatywne pod znakiem zapytania

Zakrętkowy biznes przestał się opłacać. Ceny w skupach mocno spadły, a to oznacza jedno: mniej wózków dla niepełnosprawnych i mniej leków dla chorych dzieci. Zakrętki bowiem często są zbierane w akcjach charytatywnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Bednarczyk)
Wolontariusze krakowskiej fundacji "Bez Tajemnic" segregują i przepakowują plastikowe zakrętki w magazynie w Krakowie

W zeszłym roku rodzina państwa Wróblewskich z Pisza, której sytuację opisuje "Gazeta Wyborcza", zebrała 2,5 tony nakrętek, teraz ma już 7 ton. W rodzinie jest dwoje dzieci z rzadką wadą, dla których zbierają na wózki inwalidzkie. Rzecz w tym, że jest mało firm, które obecnie nakrętki przyjmują.

Chodzi też o ceny za zakrętki. Te w skupie spadły do 60-70 groszy za kilogram. Są skupy, w których jest jeszcze taniej, 40 groszy.

CNG podbije polskie samorządy. Trudno o tańsze

Leszek Lipka, właściciel firmy recyklingowej w Warszawie, uważa, że cena nie powinna przekraczać 50 groszy, bo inaczej firmy nie pokrywają kosztów przerobu. - Zakrętki, owszem, zawsze skupowałem, ale ostatnio musiałem do tego dopłacać. Nie mówiąc o tym, że dwóch pracowników musiało nakrętki sortować - mówi gazecie.

Firmy recyklingowe, które przyjmują zakrętki, chcą, by towar do nich przywieźć. Zorganizowanie transportu proste nie jest, mówimy tu bowiem o tonach plastiku.

Michał Żukowski z Fundacji Bez Tajemnic twierdzi, że na akcje zbierania nakrętek trzeba znaleźć nowy pomysł i zadbać, by zbudować całą sieć pomocy z punktami odbioru i transportem oraz by miały charakter jak najbardziej masowy.

Ciekawą akcję organizował w zeszłym roku we Francji Auchan. Z okazji Jesiennych Targów Wina francuski oddział sieci Auchan zorganizował specjalną akcję recyklingową. Zbierał korki od butelek. Za tonę można było uzyskać około 300 euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: recykling, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-09-2018

markooou nas generalnie nic nie opłaca się zbierać ! Za to opłaca się importować śmieci i je palić :) ………. nie wiem co robią nasi posłowie ale np. u … Czytaj całość

21-09-2018

nikoszbieranie nakretek się nie opłaca , sortowanie smieci sie nie opłaca ale juz sprowadzanie śmieci z poza granic naszego kraju już sie opłaca

20-09-2018

płatnikWózki powinien dawać potrzebującym za darmo ZUS.

Rozwiń komentarze (45)

Wybrane dla Ciebie