Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zbieranie zakrętek już bez takiego potencjału. Akcje charytatywne pod znakiem zapytania

45
Podziel się

Zakrętkowy biznes przestał się opłacać. Ceny w skupach mocno spadły, a to oznacza jedno: mniej wózków dla niepełnosprawnych i mniej leków dla chorych dzieci. Zakrętki bowiem często są zbierane w akcjach charytatywnych.

Wolontariusze krakowskiej fundacji "Bez Tajemnic" segregują i przepakowują plastikowe zakrętki w magazynie w Krakowie
Wolontariusze krakowskiej fundacji "Bez Tajemnic" segregują i przepakowują plastikowe zakrętki w magazynie w Krakowie (PAP/Jacek Bednarczyk)
bDRSuwfF

W zeszłym roku rodzina państwa Wróblewskich z Pisza, której sytuację opisuje "Gazeta Wyborcza", zebrała 2,5 tony nakrętek, teraz ma już 7 ton. W rodzinie jest dwoje dzieci z rzadką wadą, dla których zbierają na wózki inwalidzkie. Rzecz w tym, że jest mało firm, które obecnie nakrętki przyjmują.

Chodzi też o ceny za zakrętki. Te w skupie spadły do 60-70 groszy za kilogram. Są skupy, w których jest jeszcze taniej, 40 groszy.

Zobacz także: CNG podbije polskie samorządy. Trudno o tańsze
bDRSuwfH

Leszek Lipka, właściciel firmy recyklingowej w Warszawie, uważa, że cena nie powinna przekraczać 50 groszy, bo inaczej firmy nie pokrywają kosztów przerobu. - Zakrętki, owszem, zawsze skupowałem, ale ostatnio musiałem do tego dopłacać. Nie mówiąc o tym, że dwóch pracowników musiało nakrętki sortować - mówi gazecie.

Firmy recyklingowe, które przyjmują zakrętki, chcą, by towar do nich przywieźć. Zorganizowanie transportu proste nie jest, mówimy tu bowiem o tonach plastiku.

bDRSuwfN

Michał Żukowski z Fundacji Bez Tajemnic twierdzi, że na akcje zbierania nakrętek trzeba znaleźć nowy pomysł i zadbać, by zbudować całą sieć pomocy z punktami odbioru i transportem oraz by miały charakter jak najbardziej masowy.

Ciekawą akcję organizował w zeszłym roku we Francji Auchan. Z okazji Jesiennych Targów Wina francuski oddział sieci Auchan zorganizował specjalną akcję recyklingową. Zbierał korki od butelek. Za tonę można było uzyskać około 300 euro.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

bDRSuwfO

bDRSuwgi
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(45)
nikos
3 lata temu
zbieranie nakretek się nie opłaca , sortowanie smieci sie nie opłaca ale juz sprowadzanie śmieci z poza granic naszego kraju już sie opłaca
markooo
3 lata temu
u nas generalnie nic nie opłaca się zbierać ! Za to opłaca się importować śmieci i je palić :) ………. nie wiem co robią nasi posłowie ale np. u Słowaków lub Czechów od wielu, wielu lat zwracają pieniądze w marketach za butelki. Wkładasz do maszyny i wyskakuje paragon. TO CUD że tak można prawd ? :)
płatnik
3 lata temu
Wózki powinien dawać potrzebującym za darmo ZUS.
bDRSuwgj
maras
3 lata temu
Dziwne, że w tym kraju nic nikomu się nie opłaca. W Niemczech 90% butelek plastikowych i szklanych oraz puszek jest sprzedawane z kaucją od 10 do 50 centów. W śmietnikach nie widać żadnych opakowań, wszystko wraca z powrotem do sklepów. Jak im się to opłaca?
foolu
3 lata temu
jak nie oplaa sie skupowac materialow wtornych , plastiku to jakim cudem na tym inne kraje zarabiaja miliardy euro ? .. ot zagadka . U nas to chyba nawet wydobycie zlota by sie nie oplacalo bo nasza kochana wladzunia taka patole tworzy .
...
Następna strona