Notowania

Zbieranie zakrętek już bez takiego potencjału. Akcje charytatywne pod znakiem zapytania

Zakrętkowy biznes przestał się opłacać. Ceny w skupach mocno spadły, a to oznacza jedno: mniej wózków dla niepełnosprawnych i mniej leków dla chorych dzieci. Zakrętki bowiem często są zbierane w akcjach charytatywnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Bednarczyk)
Wolontariusze krakowskiej fundacji "Bez Tajemnic" segregują i przepakowują plastikowe zakrętki w magazynie w Krakowie

W zeszłym roku rodzina państwa Wróblewskich z Pisza, której sytuację opisuje "Gazeta Wyborcza", zebrała 2,5 tony nakrętek, teraz ma już 7 ton. W rodzinie jest dwoje dzieci z rzadką wadą, dla których zbierają na wózki inwalidzkie. Rzecz w tym, że jest mało firm, które obecnie nakrętki przyjmują.

Chodzi też o ceny za zakrętki. Te w skupie spadły do 60-70 groszy za kilogram. Są skupy, w których jest jeszcze taniej, 40 groszy.

*CNG podbije polskie samorządy. Trudno o tańsze *

Leszek Lipka, właściciel firmy recyklingowej w Warszawie, uważa, że cena nie powinna przekraczać 50 groszy, bo inaczej firmy nie pokrywają kosztów przerobu. - Zakrętki, owszem, zawsze skupowałem, ale ostatnio musiałem do tego dopłacać. Nie mówiąc o tym, że dwóch pracowników musiało nakrętki sortować - mówi gazecie.

Firmy recyklingowe, które przyjmują zakrętki, chcą, by towar do nich przywieźć. Zorganizowanie transportu proste nie jest, mówimy tu bowiem o tonach plastiku.

Michał Żukowski z Fundacji Bez Tajemnic twierdzi, że na akcje zbierania nakrętek trzeba znaleźć nowy pomysł i zadbać, by zbudować całą sieć pomocy z punktami odbioru i transportem oraz by miały charakter jak najbardziej masowy.

Ciekawą akcję organizował w zeszłym roku we Francji Auchan. Z okazji Jesiennych Targów Wina francuski oddział sieci Auchan zorganizował specjalną akcję recyklingową. Zbierał korki od butelek. Za tonę można było uzyskać około 300 euro.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

Tagi: recykling, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-09-2018

markooou nas generalnie nic nie opłaca się zbierać ! Za to opłaca się importować śmieci i je palić :) ………. nie wiem co robią nasi posłowie ale np. u … Czytaj całość

21-09-2018

nikoszbieranie nakretek się nie opłaca , sortowanie smieci sie nie opłaca ale juz sprowadzanie śmieci z poza granic naszego kraju już sie opłaca

20-09-2018

płatnikWózki powinien dawać potrzebującym za darmo ZUS.

Rozwiń komentarze (45)