Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ziobro: 25 lat więzienia za fałszowanie faktur wartych 10 mln zł, a nie 5 mln zł

39
Podziel się:

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że będzie przekonywał do przyjęcia zapisu, by kara 25 lat mogła być orzeczona za fałszowanie faktur, które przekraczają 10 mln zł, a nie 5 mln zł - jak zakłada projekt przyjęty przez rząd.

Ziobro: 25 lat więzienia za fałszowanie faktur wartych 10 mln zł, a nie 5 mln zł
(Andrzej Hulimka/REPORTER)
bELhhXfV

Zapowiedział też śledztwo w sprawie zaniechań organów państwa w walce z tzw. karuzelami VAT-owskimi.

Minister sprawiedliwości w środę spotkał się z grupą przedsiębiorców. Tematem rozmowy był przyjęty w ubiegłym tygodniu przez rząd projekt nowelizacji Kodeksu karnego i innych ustaw.

Na briefingu Ziobro podkreślił, że zaproponowane przez niego modyfikacje tego projektu to jedna z konkluzji środowego spotkania.

bELhhXfX

Zaznaczył, że będzie rekomendował taką zmianę w projekcie, by za "zbrodnię kwalifikowaną", zagrożoną karą 25 lat więzienia, było fałszowanie faktur przekraczających kwotę 10 mln zł, a nie jak w projekcie - 5 mln zł.

- W projekcie, który został przyjęty przez rząd, kara 25 lat może być orzeczona za fałszowanie faktur, które przekraczają 5 mln zł, a ja deklaruję i będę przekonywał koleżanki i kolegów, by to były czyny odnoszące się do przestępstw, gdy fałszerstwa dotyczą kwot przekraczających 10 mln zł - powiedział Ziobro.

- Chodzi o to, by ten przepis był wycelowany w najgroźniejszych przestępców, którzy operują w obszarze bardzo dużych kwot i wyprowadzają je ze szkodą dla polskiego budżetu - dodał minister.

bELhhXgd

Druga proponowana przez Ziobrę zmiana polega na tym, że karą więzienia od 3 do 15 lat byłoby zagrożone fałszowanie faktur przekraczających 5 mln zł, a nie jak w projekcie - 1 mln zł. Ewentualne zmiany mają nastąpić "na etapie prac parlamentarnych" nad projektem nowelizacji.

Ziobro, jak zaznaczył, zobowiązał się też wobec przedsiębiorców do śledztwa mającego ustalić brak reakcji organów państwa w latach 2011-15 na wyłudzenia VAT i karuzele VAT-owskie. Podstawą mają być materiały, które minister sprawiedliwości ma otrzymać od przedsiębiorców. - Złożyłem takie zobowiązanie wobec panów w oparciu o informacje, które uzyskałem podczas dzisiejszego spotkania - zaznaczył.

Zadaniem śledztwa będzie, jak mówił minister, "ustalenie odpowiedzialności tych przedstawicieli polskiego państwa, którzy na przestrzeni lat 2011-15, mimo informacji przedstawionych przez przedsiębiorców, nie podjęli stosownych działań natury organizacyjnej, prawnej, legislacyjnej i procesowej, które mogłyby ustrzec interesy i polskiego fiskusa, i polskich przedsiębiorców przed działalnością związaną z tzw. karuzelami VAT-owskimi".

Minister nie chciał ujawnić, jakich dokładnie organów dotyczyłoby takie śledztwo. Zaznaczył, że zależy to od dokumentów, jakie zostaną dostarczone przez przedsiębiorców. Przyznał zarazem, że przedsiębiorcy "kierowali swoje uwagi do Ministerstwa Finansów".

bELhhXge

- Nie rozstrzygam finału tego postępowania, zobowiązałem się rzetelnie sprawę zbadać - podkreślał. - Nie powinno być tak, że polskie państwo słysząc o patologiach nic nie robi, udaje że problemu nie ma, a przedsiębiorcy tracą setki milionów złotych i traci też polskie państwo - dodał.

Ziobro zaznaczył, że spotkania z przedsiębiorcami będą kontynuowane. - Uważam, że polskie państwo powinno służyć też polskim przedsiębiorcom i dawać im ochronę prawną w takim zakresie, jak to jest możliwe, by zagwarantować rzetelną i uczciwą konkurencję - zaznaczył minister.

Ma być powołana grupa robocza, która będzie płaszczyzną kontaktów resortu z przedsiębiorcami. - Będę namawiał panią premier, by doszło do poszerzenia tych roboczych spotkań również o ministra finansów, by panowie mogli również w tej przestrzeni artykułować swoje postulaty - poinformował Ziobro.

- Cieszymy się, że polski rząd aktywnie poszukuje rozwiązań najbardziej skutecznych, by zwalczać oszustów - mówił w imieniu przedsiębiorców Michał Kanownik, prezes ZIPSEE Cyfrowa Polska. Wyraził nadzieję, że właśnie we współpracy z przedsiębiorcami "uda się wypracować najbardziej efektywne rozwiązania".

bELhhXgf

Projekt noweli Kodeksu karnego został w ubiegłym tygodniu zaakceptowany przez rząd. Wprowadza nowe kategorie przestępstw: wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia jako autentycznych.

bELhhXgy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
sondor
5 lata temu
Coś mi to przypomina, a co - a to "komunę", wtedy też za przestępstwa gospodarcze można było dostać "krawat". Teraz karę śmierci zniesiono, minister łaskawy, mógłby wpisać dożywocie, ale wpisuje tylko do kodeksu karnego 25 lat. Łaskawca z niego nie ma co. No cóż nie raz mawiałem że historia kołem się toczy!!!
ciekawski
5 lata temu
Panie ministrze, a kiedy kary za przekręty urzędnicze, sądowe, prokuratorskie, poselskie (rozliczanie kliometrówek, fikcyjne biura poselskie, poselskie biuro podróży.....) dudusiowe wyjazdy na wykłady do Poznania....?!?!?!?!?! Należy zaczynać od góry, a nie od dołu. Kiedy kary bezwzględnego więzienia, za tworzenie niespójnego i wewnętrznie sprzecznego prawa?!?!?!?!
Wkurzony emer...
5 lata temu
Nie powinno być żadnych limitów na przekręty !!!! Powinno być całkowite pozbawienia mienia i do więzienia !!! A nie przepisywanie majątku na rodzinę i wygodne życie w więzieniu.!!
bELhhXgz
wyp3
5 lata temu
Dobrze że za gwałty i morderstwa będą niższe wyroki, bynajmniej ludzie z marginesu niebezpieczni dla otoczenia nie będą musieli zmieniać swojego życia :-) Zabawne jest też to że nawet jak będą siedzieć 25 lat to i tak ich majątku nikt im nie zabierze, bo tam nie zmienia się nic. Dobra zmiana według PIS...
Apsik
5 lata temu
I dobrze bo 5 mln zł to niska szkodliwość czynu. Wystarczy 9 999 999 zł i można cieszyć się wolnością.
...
Następna strona