Notowania

media
29.05.2016 20:27

Zmarł Andre Rousselet, założyciel stacji telewizyjnej Canal+

Andre Rousselet, założyciel stacji telewizyjnej Canal+ i bliski przyjaciel nieżyjącego już socjalistycznego prezydenta Francji Francois Mitterranda, zmarł w niedzielę w swoim paryskim domu w wieku 93 lat - poinformowała rodzina.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MARTIN BUREAU / AFP)

Rousselet założył kodowany Canal+ w 1984 roku i kierował stacją przez dziesięć lat. Odszedł w proteście przeciwko przejęciu kontroli nad firmą przez konsorcjum akcjonariuszy złożone z agencji reklamowej Havas, firmę wodociągową Compagnie generale des eaux i bank Societe Generale.

Canal+, operujący współczesnym językiem i przeznaczający wiele czasu antenowego na dobrej klasy kino, odmienił obraz francuskich, a następnie europejskich mediów.

- Bez inteligencji Rousseleta, bez jego wojowniczości i uporu, Canal+ by nie zaistniał - powiedział były socjalistyczny minister kultury Jack Lang. - Canal+ wymyślił tyle rzeczy, dał szansę tylu młodym talentom.

Lang zwrócił szczególnie uwagę na udział stacji w produkcji licznych francuskich filmów.

Rousselet był przez 40 lat bliskim przyjacielem Mitterranda, prezydenta w latach 1981-1995, który uczynił go wykonawcą swojego testamentu.

Tagi: media, telewizja, canal+, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz