Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Zmiany w służbie zdrowia. Od niedzieli nowe zasady udzielania pomocy nocnej i światęcznej

3
Podziel się:

Zmiany w systemie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej wchodzą w życie 1 października. To jeden z efektów stworzenia tzw. sieci szpitali.

Zmiany w służbie zdrowia. Od niedzieli nowe zasady udzielania pomocy nocnej i światęcznej
(Pixabay.com/Domena publiczna)

Zmiany w systemie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej wchodzą w życie 1 października. To jeden z efektów stworzenia tzw. sieci szpitali.
O godz. 8:00 w niedzielę 1 października zacznie działać nowy system nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Oznacza to, że placówki, które nie zostały zakwalifikowane do jej świadczenie będą czynne do tej godziny. Wtedy też świadczenia zaczną realizować nowe punkty. Będzie ich łącznie 498 – o 79 więcej niż dotychczas. Pełna lista dostępna jest na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zasady korzystania z opieki nie zmienią się - w razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjent ma prawo udać się po pomoc do dowolnego punktu, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od miejsca zamieszkania. Pomoc jest tam udzielana w dni powszednie od godz. 18 do godz. 8 rano oraz całodobowo w dni wolne od pracy.

Zobacz także: Zobacz, jak wyglądają założenia reformy służby zdrowia:

Utworzenie punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przy szpitalach ma pomóc w skróceniu kolejek w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i Izbach Przyjęć przeznaczonych dla osób wymagającej pilnej interwencji medycznej. Równocześnie osobom lżej chorym szpital będzie musiał zapewnić pomoc w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej.

W związku z wprowadzeniem nowego systemu przez cały weekend pracownicy NFZ będą dyżurować pod specjalnymi numerami telefonów i udzielać informacji pacjentom.

Wojewódzkie oddziały NFZ uruchomiły specjalne infolinie dla pacjentów ze swoich regionów. Numery telefonów znajdują się na stronach Funduszu. Akcja informacyjna prowadzona będzie także w kościołach, gdzie wierni wierni będą uprzedzani o zmianach w organizacji nocnej i świątecznej opieki medycznej podczas ogłoszeń parafialnych w czasie niedzielnych mszy.

kraj
zdrowie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Osa
7 lat temu
Jestem pracownikiem Soru. Zastanawia mnie jedno, jakim cudem kierując pacjentów do szpitala odciazymy sor? Przecież będzie wręcz przeciwnie. Wszystko pójdzie przez sor na oddziały albo konsultacje. Z 6h oczekiwania zmieni sie na 15 h. Brawo
krk
7 lat temu
Przeczytałem kilka artykułów dotyczących nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, ale w żadnym z nich nie znalazłem odpowiedzi na pytanie dotyczące kontynuacji leczenia chorych w miejscu zamieszkania. Temat nie jest mi obcy ponieważ jestem pracownikiem realizującym zlecenia lekarskie w domu chorego w czasie kiedy nie funkcjonuje POZ. Dotychczas chory miał prawo oczekiwać, że w określonym czasie zapuka do jego drzwi kompetentna osoba świadcząca usługi pielęgniarskie /specjalistyczne opatrunki, iniekcje, kroplówki itd./ i wymagane jego stanem zdrowia zabiegi pielęgnacyjne zostaną zrealizowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Czytając zasady funkcjonowania Nocnej i Świątecznej Opieki mam wrażenie, że pacjenci o ograniczone mobilności zostali z niej wyłączeni, a świadczenia zdrowotne uzyskają tylko ci którym uda się dotrzeć do punktów ńiŚo - reszt a natomiast zdana jest na testy wytrzymałościowe - Przetrwa czy też nie przetrwa przerwy w świadczeniach POZ
Jan s.
7 lat temu
NO NARESZCIE udostepnia rządowe kliniki całemu NARODOWI sobie zostawią tylko psihiatriki