Notowania

kraj
28.03.2017 07:01

Zmiany w 500+. Rafalska: dokument wkrótce na Komitecie Stałym

Fundamenty się nie zmienią. To, co proponujemy, to doprecyzowanie wielu przepisów, które nastręczają trudności interpretacyjne - zapewniała szefowa resortu pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mateusz Jagielski)

Dokument podsumowujący program 500 plus w najbliższych dniach trafi na Komitet Stały Rady Ministrów, a następnie do rządu i Sejmu - zapowiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Jej zdaniem w połowie kwietnia powinien być przedmiotem debaty parlamentarzystów.

Pytana, czy dokument jest już gotowy, Rafalska powiedziała, że "zgodnie z wymaganiami będzie złożony w najbliższych dniach na Komitet Stały Rady Ministrów". - Ze Stałego Komitetu zostanie skierowany na Radę Ministrów, stamtąd do parlamentu i tam będzie dyskutowany - poinformowała. Jak dodała, spodziewa się, że stanie się to w połowie kwietnia.

Zapewniła, że w dokumencie nie ma nic, "czego beneficjenci programu 500 plus mogliby się obawiać". - Fundamenty się nie zmienią. To, co proponujemy, to doprecyzowanie wielu przepisów, które nastręczają trudności interpretacyjne - powiedziała. Zapowiedziała m.in. ujednolicenie terminów składania wniosków o świadczenie rodzinne i wychowawcze (obecnie w pierwszym przypadku okres zasiłkowy trwa od 1 listopada do 31 października, w drugim - od 1 października do 30 września), doprecyzowanie przepisów dotyczących opieki naprzemiennej, związanych z utratą i uzyskaniem dochodu, a także próbę doprecyzowania zapisów dotyczących działalności gospodarczej w oparciu o ryczałt.

Jak mówiła, jest pewien problem z deklarowaniem dochodu przez osoby prowadzące działalność gospodarczą w oparciu o ryczałt, które wykazują, że nie mają dochodu albo ten dochód jest znikomy.

Rafalska zaznaczyła, że dokument dotyczy nie tylko programu 500 plus, ale także m.in. świadczeń z funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych. - Jednak nie proponujemy żadnych rewolucyjnych zmian - zapewniła.

Program "Rodzina 500 plus" wystartował 1 kwietnia zeszłego roku. Dzięki niemu wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko do 18 lat. W mniej zamożnych rodzinach (po spełnieniu kryterium dochodowego w wysokości 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), świadczenie przysługuje również na pierwsze dziecko.

Według danych na koniec lutego 2017 r. wsparciem z programu objęto ponad 3,82 mln dzieci do lat 18; do ponad 2,57 mln rodzin trafiło 21 mld zł.

W pierwszym roku obowiązywania programu przeznaczono na niego ponad 17 mld zł, a w tym roku - ponad 23 mld zł.

Tagi: kraj, prawo, rodzina, pap, 500 plus, mrpips, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-03-2017

ja500+ dla każdego dziecka!!! Dlaczego dzielicie /niezgodnie z Konstytucją-przecież wszyscy obywatele są równi/ dzieci na lepsze i gorsze? Dziecko, to … Czytaj całość

28-03-2017

PYTUM -HANYSOd rana do wieczora-500+ i DŁUGOOOO NIC -czy ten program jest sprawiedliwy .gdzie ok. 1/3 biorących zadłużony GROSZ jest nie uprawniona ?

28-03-2017

BibiDaj na wszystkie dzieci i dopiero sie odzywaj okradliscie dzieci i sie chwalicie sekciarskie pisowskie dno

Rozwiń komentarze (15)