Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmowy w przetargu na linię kolejową do Okęcia. UOKiK ukarał pięć firm

0
Podziel się

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję na przedsiębiorców zostały nałożone kary finansowe w łącznej wysokości prawie 7 mln złotych.

Zmowy w przetargu na linię kolejową do Okęcia. UOKiK ukarał pięć firm
(Karol Serewis/East News)
bEpKXWzp

UOKiK wykrył dwie zmowy przy przetargu na modernizację linii kolejowej Warszawa Okęcie-Radom, nałożył w związku z tym kary - w sumie prawie 7 mln zł - na pięciu przedsiębiorców - poinformował Urząd.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję na przedsiębiorców zostały nałożone kary finansowe w łącznej wysokości prawie 7 mln złotych. Na Bombardier Transportation - około 4,2 mln zł, na Zakłady Automatyki Kombud - około 2,2 mln zł, a na KZA Przedsiębiorstwo Automatyki i Telekomunikacji - około 400 tys. zł, Na Thales Polska została nałożona kara finansowa w wysokości ponad 750 tys. zł, natomiast na Qumak - blisko 900 tys. zł.

Decyzje nie są ostateczne, przysługuje od nich odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

bEpKXWzr

Decyzje UOKiK dotyczą przetargu organizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe w 2011 r. na zaprojektowanie i wybudowanie zintegrowanego systemu sterowania i kierowania ruchem kolejowym na linii Warszawa Okęcie-Radom. Na realizację zamówienia PKP PLK zamierzały przeznaczyć ponad pół miliarda zł. W przetargu wzięło udział czterech wykonawców. Jedynym kryterium wyboru oferenta była cena.

Z ustaleń Urzędu wynika, że uczestnicy przetargu zawarli ze sobą dwa niezależne od siebie, niedozwolone porozumienia. Postępowania w obu sprawach zostały wszczęte w grudniu 2013 r.

W pierwszym wzięli udział: Zakład Automatyki Kombud, KZA Przedsiębiorstwo Automatyki i Telekomunikacji oraz Bombardier Transportation Polska.

Według ustaleń Urzędu przedsiębiorcy uzgodnili, że Bombardier Transportation złoży tzw. ofertę kurtuazyjną. Była ona wyższa od oferty konsorcjum Kombud i KZA, miała uwiarygodnić konkurencyjność przetargu i wywołać wrażenie, że cena zaoferowana przez drugiego z uczestników zmowy jest względnie niska. Zawierała błędy rachunkowe, które miały na celu wykluczenie tej oferty. Odrzuceniu oferty miało służyć także dokonane po terminie nieprawidłowe przedłużenie związania ofertą i ważności wadium.

bEpKXWzx

Drugą zmowę przetargową zawarły spółki Thales Polska oraz Qumak. Jak wynika z ustaleń UOKiK spółka Thales Polska złożyła ofertę, jako uczestnik przetargu, a ponadto miała być kompleksowym podwykonawcą swojego konkurenta w przetargu spółki Qumak. _ Należy podkreślić, że UOKiK nie kwestionuje, co do zasady możliwości zawierania umów o podwykonawstwo pomiędzy uczestnikami przetargu _ - zaznaczono w komunikacie.

Według Urzędu w tym przypadku jednak współpraca Thales i Qumak była tak daleko posunięta, że miała skutek tożsamy z tym, jak gdyby doszło do faktycznego dwukrotnego złożenia przez Thales oferty w ramach tego przetargu (raz, jako członka konsorcjum, drugi raz jako kompleksowego podwykonawcy Qumak). W razie wygrania przetargu przez Qumak niemal całość zamówienia wykonałby w rzeczywistości Thales Polska, a rola Qumak miała ograniczyć się jedynie do działań organizacyjnych.

Urząd uważa, że pomiędzy przedsiębiorcami doszło do zmowy, której celem było naruszenie konkurencji w przetargu poprzez podwojenie szans na jego wygranie przez Thales Polska.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmodernizaują linie kolejowe na Podlasiu? Głównym celem planowanych prac jest usprawnienie transportu kolejowego między Łomżą a Białymstokiem. Oznacza to możliwość reaktywacji ruchu pasażerskiego i towarowego.
Wielki kontrakt PKP PLK dla konsorcjum Polaqua W ramach wartej 100 mln zł inwestycji kolejowej, zaplanowano także budowę Lokalnego Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym w Radomiu.
UOKiK rozdaje zgody na koncentrację. Komu? Tauron Polska Energia, ArcelorMittal, Polski Tytoń, Mlekovita, Elekta i Mostostal Puławy będą większe.
bEpKXWzS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)