Notowania

Zniesienie wiz dla Ukraińców. Na Twitterze wrze

Decyzja Parlamentu Europejskiego o zniesieniu wiz dla Ukraińców chcących wjechać na teren strefy Schengen wywołała falę komentarzy. Na Twitterze zawrzało.

Podziel się
Dodaj komentarz
(wsdot/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Parlament Europejski poparł w czwartek zniesienie przez UE wiz dla obywateli Ukrainy. Wejście w życie decyzji zależy teraz tylko od krajów unijnych. Jak przekonują eksperci, Ukraińcy są Polsce potrzebni, a Polska potrzebna jest im. W naszym kraju Ukraińcy założyli 2,7 tys. firm i dokładają do budżetu Polski około 400 mln zł rocznie.

Zatrudnieni na etatach zarabiają średnio około 2,1 tys. zł miesięcznie. Jedną ręką ratują gospodarkę swojej ojczyzny, a drugą budują polski PKB. Czy zniesienie wiz oznacza, że teraz nasz kraj zaleją pracownicy ze Wschodu? Okazuje się, że wcale nie. Część obywateli Ukrainy po zniesieniu wiz wybierze lepiej płatną pracę na Zachodzie. A to odbije się na rynku pracy w Polsce, o czym pisaliśmy już w WP money i przed czym teraz przestrzega Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Tymczasem pracownicy zza wschodniej granicy są nam bardzo potrzebni, bo wkrótce zabraknie polskich rąk do pracy.

Optymiści szukają plusów.

[ @C_Kazmierczak ]( https://twitter.com/C_Kazmierczak ) To doskonała wiadomość, wolny rynek wymusi obniżenie podatków.

Dziś ZPP opublikował wyniki badań, z których wynika, że Polacy są najbardziej otwarci właśnie na imigrantów z Ukrainy. Widzielibyśmy ich u nas chętniej niż np. Czechów, Słowaków czy nawet Amerykanów.

- W naszym kraju brakuje rąk do pracy. Mówimy tutaj o zawodach, w których Polacy po prostu nie chcą pracować. Aby zapewnić dotychczasowy poziom rozwoju i usług publicznych do 2020 roku, potrzebujemy ściągnąć milion rąk do pracy. Polacy przychylnie odnoszą się do tego, aby w naszym kraju pracowali Ukraińcy, Czesi, Słowacy, Litwini, ale także Wietnamczycy. Łatwo się asymilują, nie ma z nimi problemów, sami uczą się języka i przede wszystkim sumiennie wykonują zlecone im prace. Uprzedzenia co do tych nacji są bezpodstawne – podsumował wyniki badań Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Okazuje się, że ponad połowa Polaków pozytywnie odnosi się do pomysłu, żeby wszystkim Ukraińcom przebywającym w Polsce przyznać prawo stałego pobytu oraz umożliwić im ubieganie się o polskie obywatelstwo po 15 latach mieszkania w Polsce.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-04-2017

GrzegorzDajcie zarobic Polakom normalne pieniądze to niebezpieczeństwo szukać pracowników.Jestesmy w Unii Europejskiej to płacić jak w Unii.

07-04-2017

POLNIECH JADA DALEJ TO W POLSCE POLAKOM BĘDZIE ŻYŁO SIĘ LEPIEJ BO PRACODAWCY BĘDĄ SZANOWAĆ PRACOWNIKÓW I PODWYŻKI BĘDĄ

06-04-2017

PiotrekPracuje w budowlance za niedlugo bede musial uczyc sie ich jezyka bo sie nie dogadam z nikim na budowie pracuje tu okolo 100 Ukraincow a moze maksimum … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (661)