Notowania

podatki
17-05-2018 (07:07)

Pracodawcy, którzy cieli koszty, teraz zapłacą. Za to na pracowników poluje fiskus

ZUS każe płacić firmom zaległe składki, a skarbówka nalicza wykonawcom dodatkowy podatek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta)
ZUS każe płacić firmom zaległe składki, a fiskus nalicza wykonawcom dodatkowy podatek.

Przenoszenie zatrudnionych pracowników z etatu na inne umowy może okazać się pozorną oszczędnością. Skarbówka prowadzi kontrole i nalicza dodatkowy przychód.

Leasingowanie pracowników czy całych działów, umowy zlecenia albo umowy o dzieło zamiast etatu – tak próbuje się oszczędzać na składkach,pisze "Rzeczpospolita”.

ZUS masowo sprawdza takie operacje, co z reguły kończy się naliczeniem zaległości w składkach, którą musi zapłacić płatnik, czyli pracodawca albo zleceniodawca – mówi na łamach dziennika Piotr Świniarski, adwokat, właściciel kancelarii podatkowej.

Ale nie tylko ZUS upomina się o pieniądze. Swoje dokłada też skarbówka. Tym razem ściąga daninę od zleceniobiorców. Jak pisze ”Rz” fiskus nalicza im dodatkowy podatek. Dlaczego? Z jego interpretacji wynika bowiem, że osoba, za którą zapłacono zaległy ZUS, uzyskuje przychód. A więc musi od niego zapłacić podatek.

Najsłabsi stali się ofiarami taniego państwa:

Kłopot w tym, że zarówno prawnicy, jak i sądy stają po stronie pracownika. Jak tłumaczy na łamach dziennika Świniarski, podatnik nie dostaje przecież tych pieniędzy, składki idą do ZUS i jest to wypełnienie ustawowego obowiązku, który ciąży na płatniku, czyli zleceniodawcy bądź pracodawcy.

”O ile jednak obowiązek odprowadzenia zaległości jest często uzasadniony, o tyle nie można się zgodzić z koniecznością naliczania przychodu zatrudnianym. Fiskus jednak upiera się przy swoim, nie bacząc na sądowe orzecznictwo” – czytamy w ”Rz”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, składki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-05-2018

DDDo wszystkich, kogo dopiero teraz zabolały działania PIS. Jest oczywistym, że jak ktokolwiek cokolwiek daje za darmo to chce zrobić z nas niewolnika. … Czytaj całość

17-05-2018

hehPowinno być tak - pracownik dostaje brutto, pracodawca nic za niego nie odprowadza, sam sobie wszystko płaci. Problem z głowy. Ale żaden rząd tego nie … Czytaj całość

17-05-2018

PrzedsiębiorcaNiech pierdzistołki wezmą się za siebie. Utrzymujemy prawie 50 tyś pierdzistołków z zusu i pewno drugie tyle z us. A na VAT czekam już drugi miesiąc. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (103)

Wybrane dla Ciebie