Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Pracodawcy, którzy cieli koszty, teraz zapłacą. Za to na pracowników poluje fiskus

Pracodawcy, którzy cieli koszty, teraz zapłacą. Za to na pracowników poluje fiskus

ZUS każe płacić firmom zaległe składki, a fiskus nalicza wykonawcom dodatkowy podatek. Fot. Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta
ZUS każe płacić firmom zaległe składki, a fiskus nalicza wykonawcom dodatkowy podatek.
Przenoszenie zatrudnionych pracowników z etatu na inne umowy może okazać się pozorną oszczędnością. Skarbówka prowadzi kontrole i nalicza dodatkowy przychód.

Leasingowanie pracowników czy całych działów, umowy zlecenia albo umowy o dzieło zamiast etatu – tak próbuje się oszczędzać na składkach, pisze "Rzeczpospolita”.

ZUS masowo sprawdza takie operacje, co z reguły kończy się naliczeniem zaległości w składkach, którą musi zapłacić płatnik, czyli pracodawca albo zleceniodawca – mówi na łamach dziennika Piotr Świniarski, adwokat, właściciel kancelarii podatkowej.

Ale nie tylko ZUS upomina się o pieniądze. Swoje dokłada też skarbówka. Tym razem ściąga daninę od zleceniobiorców. Jak pisze ”Rz” fiskus nalicza im dodatkowy podatek. Dlaczego? Z jego interpretacji wynika bowiem, że osoba, za którą zapłacono zaległy ZUS, uzyskuje przychód. A więc musi od niego zapłacić podatek.

Najsłabsi stali się ofiarami taniego państwa:

 

 

Kłopot w tym, że zarówno prawnicy, jak i sądy stają po stronie pracownika. Jak tłumaczy na łamach dziennika Świniarski, podatnik nie dostaje przecież tych pieniędzy, składki idą do ZUS i jest to wypełnienie ustawowego obowiązku, który ciąży na płatniku, czyli zleceniodawcy bądź pracodawcy.

”O ile jednak obowiązek odprowadzenia zaległości jest często uzasadniony, o tyle nie można się zgodzić z koniecznością naliczania przychodu zatrudnianym. Fiskus jednak upiera się przy swoim, nie bacząc na sądowe orzecznictwo” – czytamy w ”Rz”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

zus, składki, praca, skarbówka
Czytaj także
Polecane galerie
xxx
2018-05-20 01:15
Chory kraj, chore przepisy i chorzy ludzie, którzy je interpretują tak, żeby z porządnego człowieka zrobić złodzieja. Składki dla ZUS są przychodem, tylko dla kogo??? Jak płacę ZUS, to odliczam składki od dochodu a nie płace od nich podatku.
ja
2018-05-19 08:02
U nas nie ma przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kosztami pracy, podatkami. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksi azke ,,Emery tura nie jest Ci potr zebna" Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
a o tym nadal cisza!
2018-05-19 07:31
Rozumiem opiekunow ,ich ciezar opieki,kosztow gehenny itd bo sam bylem opiekunem... lecz tzw inwalidzi z przymusu by firmy mialy doplaty z pefron spowodowali to no nie oni lecz ci co uknuli ten cyrk ,ze przez ost ok 10 lat i trwa to nadal zdrowi nie majac grup inwalidzkich tyrali na niezgodnych z art22par1 kp um zlecenie zamiast um o prace bedac pozbawionym praw pracownichych ,skladek emerytalnych itd i cisza o tym uklad boi sie roszczen i rozliczen bo ten uknuty proceder niewolniczy sluzyl emerytom milicji,esb ,lwp itp by se dorabiali i byl finansowaniem ukladu....
Pokaż wszystkie komentarze (103)