Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Obniżka składek ZUS to fikcja. Skorzysta z nich ledwie co 10 firma

Obniżka składek ZUS to fikcja. Skorzysta z nich ledwie co 10 firma

"Ogół społeczeństwa zapamięta słowa premiera, że będzie pomagał małym firmom, a niewielu przeczyta ustawę, gdzie pomoc jest żadna." Fot. Jakub Kamiński
"Ogół społeczeństwa zapamięta słowa premiera, że będzie pomagał małym firmom, a niewielu przeczyta ustawę, gdzie pomoc jest żadna."
520 zł składki ZUS miało być ulgą dla małych przedsiębiorstw. Zapowiadana hucznie przez Morawieckiego obniżka będzie jednak dostępna zaledwie 173 tys. firm w Polsce, czyli tylko 10 proc. przedsiębiorstw.

W projekcie ustawy, która ma wprowadzać długo oczekiwane obniżki ZUS pełno jest ograniczeń – pisze "Wyborcza". Mniejsze składki odprowadzą jedynie te firmy, których przychody nie przekroczą 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Ponieważ ministerstwo wzięło pod uwagę przychód, a nie rzeczywisty dochód firmy, wielu małych przedsiębiorców nie będzie branych pod uwagę.

Jak tłumaczy "Wyborcza", tym samym niższa składa będzie dostępna głównie samozatrudnionym, twórcom i tym, których pracodawca wypchnął z etatu na własną działalność. Nie skorzystają z nich za to np. małe firmy zajmujące się handlem.

Dodatkowo nawet ci, którzy się załapią na niższe składki, będą mogli z nich korzystać jedynie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 6 lat. O tym, jak zaznacza dziennik, premier Morawiecki na konwencji PiS w połowie kwietnie już nie wspomniał.

Mały ZUS dla przedsiębiorców. "Ruch w dobrym kierunku":

 

 

Jak zaznacza Bohadan Wyżnikiewicz, prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, obietnice premiera z konwencji należy traktować, jak propagandowy show. – Ogół społeczeństwa zapamięta słowa premiera, że będzie pomagał małym firmom, a niewielu przeczyta ustawę, gdzie pomoc jest żadna – konkluduje na łamach "Wyborczej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Czytaj także
Polecane galerie
mam wstręt do GW...
2018-05-14 20:18
cytat:" Mniejsze składki odprowadzą jedynie te firmy, których przychody nie przekroczą 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia."

Przecież KAŻDA działalność raz na jakiś czas może być w takiej POTRZEBIE - manipulatorzy z GW!...
coś co ratuje ludziom życie w trudnej sytuacji(każdy w niej może być!)

Kim trzeba być by pisać takie teksty?.... jak komuś się wiedzie płaci normalnie - ten co wpadnie w tarapaty temu rząd pomaga!...

mam wstręt do GW...
Krzysztof
2018-05-13 17:22
Przychód 5000 zł.
Składka ZUS 1232 zł
Jaka musi być marża żeby został z tego jeszcze dochód?
LOL
2018-05-11 21:32
10%? Przeszacowaliście przynajmniej o parę rzędów wielkości. Jak jedna firma na 100 z tego będzie w stanie skorzystać, to będzie cud.
Pokaż wszystkie komentarze (26)