Notowania

Nowoczesna chce chronić kobiety, niepełnosprawnych i starszych. Zbiera pieniądze

Zdaniem posłanki, przemoc finansowa jest bardzo częstym elementem przemocy domowej i dotyczy najczęściej kobiet oraz starszych i niepełnosprawnych członków rodzin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Luczniewski/REPORTER)
Monika Rosa: jesteśmy profesjonalną partią i nie będziemy pisać ustaw na kolanie

W Nowoczesnej trwają prace nad projektem ustawy zwalczającym przemoc ekonomiczną - poinformowała posłanka Monika Rosa. Politycy Nowoczesnej zachęcają do wpłacania środków na rzecz prac nad projektem ustawy.

Nowoczesna chce wpisać do polskiego prawodawstwa pojęcie przemocy ekonomicznej, czyli - jak tłumaczy Rosa - takiej formy przemocy, która wykorzystuje środki finansowe.

Zdaniem posłanki, przemoc finansowa jest bardzo częstym elementem przemocy domowej i dotyczy najczęściej kobiet oraz starszych i niepełnosprawnych członków rodzin.

Jak przekonuje Rosa, przemoc finansowa ma również miejsce na rynku pracy - za tą samą pracę na tym samym stanowisku tysiące kobiet otrzymuje niższe niż mężczyźni wynagrodzenie.

Wideo: Kobiety zarabiają w Polsce średnio o 19 proc. mniej niż mężczyźni

Przemoc ekonomiczna dotyczy m.in. zmuszania do rezygnacji z kontroli nad wspólnym majątkiem, zakazywania członkowi rodziny pracy lub edukacji w celu zdobycia zatrudnienia, przywłaszczania do swoich celów wspólnych środków na prowadzenie gospodarstwa domowego, zmuszania starszego lub niepełnosprawnego członka rodziny do oddawania sowich dochodów lub przepisania swojego majątku czy unikanie płacenia alimentów.

Projekt ustawy Nowoczesnej ma na celu ograniczenie tych zjawisk i ułatwienie ofiarom przemocy finansowej dochodzenia swoich praw.

Politycy Nowoczesnej w mediach społecznościowych zachęcają do wpłacania środków na rzecz prac nad projektem ustawy. "Od dwóch lat działamy dzięki Waszemu wsparciu. Jeśli popieracie nasze stanowisko w tej sprawie wesprzyjcie nas. Każda, nawet niewielka kwota ma znaczenie" - czytamy na profilu Nowoczesnej na Facebooku.

Rosa tłumaczy, że jeśli projekt ma być dobrze opracowany, powinien być przygotowany przez legislatorów.

- Gdyby rząd i inne partie korzystali z pomocy legislatorów, może prawo, które tworzą byłoby lepsze. My jesteśmy profesjonalną partią i nie będziemy pisać ustaw na kolanie, będziemy pisać je profesjonalnie i dlatego potrzebujemy funduszy na to, żeby takie projekty ustaw powstawały - mówi Rosa.

Według posłanki Nowoczesnej, zmiany prawa w tym zakresie wymaga od Polski Konwencja Rady Europy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Projekt ma trafić do Sejmu na przełomie października i listopada.

Tagi: przemoc ekonomiczna, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-10-2017

.NowoczereśniakJesteśmy profesjonalną partią, dlatego straciliśmy dotację dla partii i teraz musimy żebrać o datki po internetach. Ech ci "fahofcy" z … Czytaj całość

18-10-2017

SOCJALDEMOKRATAPrzemoc takowa istnieje od setek lat zastanawiam się czy uda się wyeliminować to co siedzi w ludziach od pokoleń. Wszystko możemy zapisać prawem … Czytaj całość

18-10-2017

OkmTo u .N taka bida z nędzą?

Rozwiń komentarze (19)