Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowoczesna chce chronić kobiety, niepełnosprawnych i starszych. Zbiera pieniądze

Nowoczesna chce chronić kobiety, niepełnosprawnych i starszych. Zbiera pieniądze

Monika Rosa: jesteśmy profesjonalną partią i nie będziemy pisać ustaw na kolanie Fot. Maciej Luczniewski/REPORTER
Monika Rosa: jesteśmy profesjonalną partią i nie będziemy pisać ustaw na kolanie

W Nowoczesnej trwają prace nad projektem ustawy zwalczającym przemoc ekonomiczną - poinformowała posłanka Monika Rosa. Politycy Nowoczesnej zachęcają do wpłacania środków na rzecz prac nad projektem ustawy.

Nowoczesna chce wpisać do polskiego prawodawstwa pojęcie przemocy ekonomicznej, czyli - jak tłumaczy Rosa - takiej formy przemocy, która wykorzystuje środki finansowe.

Zdaniem posłanki, przemoc finansowa jest bardzo częstym elementem przemocy domowej i dotyczy najczęściej kobiet oraz starszych i niepełnosprawnych członków rodzin.

Jak przekonuje Rosa, przemoc finansowa ma również miejsce na rynku pracy - za tą samą pracę na tym samym stanowisku tysiące kobiet otrzymuje niższe niż mężczyźni wynagrodzenie.

Wideo: Kobiety zarabiają w Polsce średnio o 19 proc. mniej niż mężczyźni

 

 

Przemoc ekonomiczna dotyczy m.in. zmuszania do rezygnacji z kontroli nad wspólnym majątkiem, zakazywania członkowi rodziny pracy lub edukacji w celu zdobycia zatrudnienia, przywłaszczania do swoich celów wspólnych środków na prowadzenie gospodarstwa domowego, zmuszania starszego lub niepełnosprawnego członka rodziny do oddawania sowich dochodów lub przepisania swojego majątku czy unikanie płacenia alimentów.

Projekt ustawy Nowoczesnej ma na celu ograniczenie tych zjawisk i ułatwienie ofiarom przemocy finansowej dochodzenia swoich praw.

Politycy Nowoczesnej w mediach społecznościowych zachęcają do wpłacania środków na rzecz prac nad projektem ustawy. "Od dwóch lat działamy dzięki Waszemu wsparciu. Jeśli popieracie nasze stanowisko w tej sprawie wesprzyjcie nas. Każda, nawet niewielka kwota ma znaczenie" - czytamy na profilu Nowoczesnej na Facebooku.

Rosa tłumaczy, że jeśli projekt ma być dobrze opracowany, powinien być przygotowany przez legislatorów.

- Gdyby rząd i inne partie korzystali z pomocy legislatorów, może prawo, które tworzą byłoby lepsze. My jesteśmy profesjonalną partią i nie będziemy pisać ustaw na kolanie, będziemy pisać je profesjonalnie i dlatego potrzebujemy funduszy na to, żeby takie projekty ustaw powstawały - mówi Rosa.

Według posłanki Nowoczesnej, zmiany prawa w tym zakresie wymaga od Polski Konwencja Rady Europy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Projekt ma trafić do Sejmu na przełomie października i listopada.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
obywatel
2017-11-27 15:19
na rodzine powinni łozyc obie strony ale nie mozna okreslic kwoty bo kazdy inaczej zarabia jesli jedna strona opłaca rachunki i kredyty zarabiajac grosze łozyc jeszcze na zone
roan
2017-11-27 15:01
niedługo uregulują nam ilość stosunków w małżeństwie, bo czyż nie jest to znęcanie się nad mężczyzną/kobietą brak ochoty na seks ze strony partnera?
Obatel
2017-11-27 14:43
Obecnie kobiety zarabiają więcej od mężczyzn, posiadają wykształcenie ogólne zajmują stanowiska specjalistów technicznych o których nie mają zielonego pojęcia. Szefowe takiej pani dają podwyżki z racji solidarności płciowej, faceci są pomijani.
Tak właśnie jest obecnie a szczególnie w Urzędach więc ogłaszam przestańcie dyskryminować pracujących mężczyzn !!!!!!!!!!!!!
Pokaż wszystkie komentarze (19)