Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Zwolnienia grupowe w fabryce Rafako w Raciborzu. Spółka tnie koszty, pracę straci 276 osób

29
Podziel się:

Firma, która jest największym pracodawcą w tym 55-tysięcznym mieście, zwolnienia tłumaczy "optymalizacją procesów biznesowych".

Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes Rafako S.A.
Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes Rafako S.A. (PAP/ Szymon Łaszewski)

Rafako S.A. przeprowadzi program zwolnień grupowych w fabryce w Raciborzu. Z pracą pożegna się 276 z liczącej 1776 osób załogi zakładu produkującego kotły energetyczne. Spółka poinformowała o emisji akcji, dzięki której chce m.in. sfinansować ekspansję zagraniczną i opracowanie produktów spoza branży energetycznej.

Firma, która jest największym pracodawcą w tym 55-tysięcznym mieście, zwolnienia tłumaczy "optymalizacją procesów biznesowych".

- Na decyzję o głębokiej restrukturyzacji miało wpływ szereg czynników i jednoznacznie negatywnych trendów - mówi "Dziennikowi Zachodniemu" Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes Rafako.

Zobacz także: Polacy otwierają kopalnię złota w Afryce. Zaczęło się od wyprawy z maczetą. Zobacz wideo:

Jak tłumaczy Wasilewska-Semail, w latach 2012-2016 spółka odnotowała 31-proc. wzrost kosztów pośrednich, głównie w obszarze "nadmiernie rozbudowanego wsparcia organizacyjnego". - W tym samym okresie nasze wyniki sprzedaży spadły o 31,6 procent - podkreśla prezes Rafako.

Spółka podjęła decyzję o redukcji zatrudnienia we wrześniu. Stracić pracę w w ramach zwolnień grupowych może maksymalnie 325 pracowników, czyli o 18 proc. ogółu zatrudnionych. Rafako spodziewa się, że oszczędności sięgną 25 mln zł rocznie. Proces zwolnień ma zakończyć się najpóźniej 31 marca 2018 r.

W poniedziałek spółka poinformowała o emisji akcji, dzięki której chce uzyskać wpływy netto na poziomie 145-165 mln zł. Prawie dwie trzecie tych środków ma zostać wykorzystane na "finansowanie przyszłych kontraktów zagranicznych oraz finansowanie kapitału obrotowego w kontraktach na rynku klientów krajowych".

Kolejne 25 proc. pozyskanych z rynku pieniędzy ma posłużyć do wdrożenia produkcyjnego nowych produktów niezwiązanych z energetyką. Pozostałe 10 proc. środków z emisji akcji ma zostać przeznaczone na finansowanie projektów R&D prowadzonych przez spółkę.

Notowanie praw do akcji na GPW przewidziano ok. 8 grudnia.

Rafako S.A. jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Większościowym akcjonariuszem spółki jest notowana na GPW spółka budowlana PBG.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Bartek
6 lat temu
Sam bedac za granica zawsze mowilem w srodowisku energetycznym ze elementy kotlow z rafako zawsze byly sa i beda fellerne... ze nie warto, bo jakosc tych elementow znikoma. A tylko ladnie wygladaja
Zorro
6 lat temu
Najpierw padła FAKORA w Łodzi teraz w Raciborzu...
Anglia
6 lat temu
Przeciez Polska sie rozwija, jak to mozliwe?
toncio
6 lat temu
W Welurze też rządziły kobiety, zostały tylko gruzy
dsv
6 lat temu
Kompletne urządzenia energetyczne są kupowane za granica to jak ma być inaczej
...
Następna strona