Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Patryk Słowik
Patryk Słowik
|

Więcej osób otrzyma zasiłek pogrzebowy? Jest projekt ustawy

116
Podziel się

Zwrot kosztów wyprawienia pogrzebu powinien przysługiwać osobom, które wyprawiły pochówek martwo urodzonego dziecka. I to niezależnie od czasu trwania ciąży. Do tego wniosku doszedł Senat. Projekt ustawy trafi teraz do Sejmu.

Więcej osób otrzyma zasiłek pogrzebowy? Jest projekt ustawy
Zasiłek pogrzebowy wynosi cztery tys. zł. (Pixabay, emkanicepic)
bEqrQaUR

Sprawa zaczęła się w lipcu 2020 r. Wówczas Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do marszałka Senatu pismo z prośbą o podjęcie prac nad ustawą przewidującą wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić.

Zdarza się bowiem, że do zgonu dochodzi we wczesnym etapie ciąży. Rodzice, którzy chcą wyprawić pogrzeb nienarodzonemu członkowi rodziny, mają problem. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami - trzeba to zrobić na własny koszt.

Senat przyznał rzecznikowi rację. Przygotowany i przyjęty właśnie projekt przyznaje prawo do otrzymania zasiłku pogrzebowego osobom, które pokryły koszty pogrzebu dziecka martwo urodzonego, dla którego sporządzono kartę zgonu. I to bez względu na czas trwania ciąży.

bEqrQaUT

Senatorowie argumentują, że skoro w 2011 r. ustawodawca uznał, że w przypadku dziecka martwo urodzonego, bez względu na czas trwania ciąży, na wniosek osoby uprawnionej do pochowania sporządza się kartę zgonu w celu pochowania zwłok, to możliwość pochówku jest wprost dopuszczona przez państwo. A skoro tak - należy umożliwić otrzymanie zasiłku pogrzebowego tym osobom, które zapłacą za ceremonię.

Zobacz także: Afera mailowa. Jan Maria Jackowski o korzystaniu ze służbowej skrzynki

Zasiłek pogrzebowy od 1 marca 2011 r. wynosi cztery tysiące złotych. Przyznaje się go - co do zasady - osobom, które pokryją koszty pogrzebu zmarłego. Najczęściej jest to rodzina, ale może być także pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina bądź kościół.

bEqrQaUZ

Od dawna liczne organizacje, a także część polityków, argumentują, że kwotę należałoby podnieść, gdyż nie wystarcza na urządzenie pochówku.

W 2019 r. ZUS wypłacił 354,1 tys. zasiłków pogrzebowych (łącznie z zasiłkami wypłaconymi po osobach posiadających także prawo do świadczenia rolniczego) na kwotę ponad 1,4 mld zł.

Senacki projekt ustawy trafi teraz do Sejmu. Gdy ten zdecyduje się poprzeć przygotowane rozwiązanie, ustawa jeszcze raz zostanie przekazana Senatowi.

bEqrQaVa

Senatorowie proponują, by nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqrQaVu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(116)
Gość
miesiąc temu
""""Tewa wczoraj A było 6tys i PO zabrało 2 tys! A PiS teraz musi wam oddać wszystko? """"" -------- A ile PIS wziął od podatników tytułem "plusów" ?
Eliza
miesiąc temu
Nieprawda, zasiłki na poronione dzieci wypłacane sa już od dawna i to bez żadnych problemów!!!
gosc
miesiąc temu
cdn...................bez wkładu własnego..???
bEqrQaVv
gosc
miesiąc temu
....czy będą to 3 000 000 jak w przypdku wawelskiego abla...??? mln
Rychu krk1
miesiąc temu
moze by zrewaloryzowac koszty a nie tylko zmniejszac a wlasciwie nie okradac jak to bylo
...
Następna strona