Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Wielka Brytania słabnie. Spada PKB, leci funt

61
Podziel się:

Drugi kwartał 2019 nie przynosi dobrych wiadomości dla brytyjskiej gospodarki. Na progu brexitu, PKB, pierwszy raz od zakończenia kryzysu finansowego, spada o 0,2 proc. W ślad za tymi wynikami również funt odnotowuje minimum sprzed 2,5 roku.

Londyńskie City.
Londyńskie City. (Fotolia)

Nie są to dobre wieści dla brytyjskiej gospodarki. Urząd statystyczny ONS poinformował o spadku PKB o 0,2 proc. To wynik znacznie poniżej oczekiwań – zauważa Polska Agencja Prasowa. Bank Anglii przewidywał, że zmiana PKB wyniesie 0 proc.

Ciężarem okazało się spowolnienie w sektorze przemysłowym i budowlanym podszyte widmem brexitu. Jak wskazuje cytowany przez PAP szef zespołu badającego PKB Rob Kent Smith, na negatywne wskazanie złożyło się m.in. przyspieszenie części produkcji i importu produktów z drugiego kwartału na pierwszy kwartał br., kiedy producenci spodziewali się wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

Zobacz także: Obejrzej: Brexit. Ekspert: Potrzeba ulg zachęcających do powrotu do Polski

Eksperci obawiają się recesji. Ujemny wynika PKB jest pierwszym od zakończenia kryzys finansowego z 2012 roku. To z kolei nie wróży dobrze kondycji gospodarczej Wielkiej Brytanii po bezumownym wystąpieniu z UE.

Na niekorzystne dane zareagował również funt. Obecnie jest on w stosunku do złotego najtańszy od stycznia 2018 roku, a jego kurs wynosi 4,46. Jeszcze bardziej widoczna jest reakcja do dolara. Kurs bowiem spadł tu do poziomu sprzed 2,5 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(61)
agent
3 lata temu
4 zl a nie 3,50 taki dostalem cynk
Kuba83
3 lata temu
UK nie jest juz takim rajem dla Polakow jak w latach 2005-2010. Rożnice z zarobkach nadal duze, ale to juz nie jest ta przepasc taka jak wtedy. Jeszcze 3-4 lata wzrostu w PL i przy twardym brexicie i raczej nieuniknionej recesji w UK nie bedzie sensu tam siedziec.
Plo
3 lata temu
Po Brexicie wiele firm odpuści sobie Wielką Brytanię. Cła, podatki, kolejki na granicy, tylko kwestia czasu jak funt zacznie pikować. Oczywiście nie będzie armagedonu, ale brak wspólnej polityki szczególnie w wymiarze gospodarczym nie będzie sprzyjał. Premier WB nie sprawia wrażenia osoby kompetentnej, chyba że w kwestii brexitu.
sondor
3 lata temu
To nasza, a zarazem nie nasza sprawa. To co się dzieje w Anglii było do przewidzenia, sami Anglicy podobnie jak Polacy nie przewidzieli takiego scenariusza, obudzili się z ręką w nocniku. To samo i będzie w Polsce jak ponownie PIS wygra. Ktoś w końcu będzie musiał spłacać ten dług publiczny i to my będziemy musieli znów zaciskać pasa jak za czasów Balcerowicza, tyle tylko że teraz sytuacja na to całkiem nie wskazuje ale rachunek ekonomiczny jak najbardziej!!!
obserwator
3 lata temu
Zazdrości biedny bogatemu i cieszy się z jego potknięcia. Wyspy maja twardy grunt finansowo-gospodarczy, liczą się jako rynek zbytu, którego żadna gospodarka świata sobie nie odpusci, bo życie nie lubi próżni-jeśli nie Europa to zrobi to Rosja, Turcja i Chiny, a nawet cała Azja. Po co pisać takie głupoty? Zobaczycie, co unas walnie, bo niewielu pracuje na rzesze niepracujących - tych co nie mogą z przyczyn obiektywnych się utrzymać ale głównie dla wielopokoleniowej patologii. Wiem coś na ten temat, ponieważ przez ponad 30 lat zajmowałem się tą problematyką zawodowo jako społ. kurator sądowy
...
Następna strona