Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Wielka Brytania słabnie. Spada PKB, leci funt

61
Podziel się

Drugi kwartał 2019 nie przynosi dobrych wiadomości dla brytyjskiej gospodarki. Na progu brexitu, PKB, pierwszy raz od zakończenia kryzysu finansowego, spada o 0,2 proc. W ślad za tymi wynikami również funt odnotowuje minimum sprzed 2,5 roku.

Londyńskie City.
Londyńskie City. (Fotolia)
bDHJcgHV

Nie są to dobre wieści dla brytyjskiej gospodarki. Urząd statystyczny ONS poinformował o spadku PKB o 0,2 proc. To wynik znacznie poniżej oczekiwań – zauważa Polska Agencja Prasowa. Bank Anglii przewidywał, że zmiana PKB wyniesie 0 proc.

Ciężarem okazało się spowolnienie w sektorze przemysłowym i budowlanym podszyte widmem brexitu. Jak wskazuje cytowany przez PAP szef zespołu badającego PKB Rob Kent Smith, na negatywne wskazanie złożyło się m.in. przyspieszenie części produkcji i importu produktów z drugiego kwartału na pierwszy kwartał br., kiedy producenci spodziewali się wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

bDHJcgHX
Zobacz także: Obejrzej: Brexit. Ekspert: Potrzeba ulg zachęcających do powrotu do Polski

Eksperci obawiają się recesji. Ujemny wynika PKB jest pierwszym od zakończenia kryzys finansowego z 2012 roku. To z kolei nie wróży dobrze kondycji gospodarczej Wielkiej Brytanii po bezumownym wystąpieniu z UE.

bDHJcgId

Na niekorzystne dane zareagował również funt. Obecnie jest on w stosunku do złotego najtańszy od stycznia 2018 roku, a jego kurs wynosi 4,46. Jeszcze bardziej widoczna jest reakcja do dolara. Kurs bowiem spadł tu do poziomu sprzed 2,5 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDHJcgIy
KOMENTARZE
(61)
Noo
2 lata temu
Lepiej sie zajmijcie tym co w kraju.......jak zlotowka poleci po wyborach jak pierwszy sekretarz wdrozy wszystkie plany
Taki fakcik
2 lata temu
Bedzie po 4 zeta kwestia czasu
a to dopiero ...
2 lata temu
jak se zrobia twardy brexit to dopiero beda miec karuzele
bDHJcgIz
as
2 lata temu
no i po imperium,królowa już szuka dla siebie pracy
z uk
2 lata temu
propaganda sky news i bbc news mowila ze to nic sie nie stalo i UK jest najbogatszym krajem swiata i ma najwyzsze zarobki na swiecie a funt jest tylko chwile taki slaby a jutro bedzie mocny
...
Następna strona