Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Wniosek o 500+. Gdzie i do kiedy złożyć?

0
Podziel się:

Program Rodzina 500+ to jeden ze sztandarowych projektów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podpowiadamy gdzie, jak i do kiedy złożyć wniosek.

500+ wniosek. Gdzie i do kiedy złożyć?
500+ wniosek. Gdzie i do kiedy złożyć? (PAP/EPA)

Program 500+

Program Rodzina 500+ to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Dodatkowo, rodziny o niskich dochodach, otrzymają wsparcie również na pierwsze lub jedyne dziecko, ale jest jeden warunek. Muszą spełnić kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego. Jeśli rodzina ubiega się o świadczenie wyłącznie na drugie i kolejne dzieci, nie jest konieczne dokumentowanie sytuacji dochodowej. "To nawet 6.000 zł netto rocznego wsparcia dla dziecka. Program Rodzina 500+ to systemowe wsparcie polskich rodzin" – czytamy na oficjalnej stronie programu.

500+ wniosek. Gdzie złożyć?

Wniosek o ustalenie prawa do programu 500+ można pobrać z oficjalnej strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - gov.pl/web/rodzina lub bezpośrednio pod tym linkiem.

Wniosek o 500+ można złożyć w gminie, w której mieszkamy lub listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej. Dodatkowo dokumenty możemy wypełnić w formie elektronicznej przez Internet. E-wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.

500+ wniosek. Do kiedy złożyć?

Wnioski o 500+ na kolejny okres, trwający od 1 października 2018 r. do 30 września 2019 r., można składać od 1 lipca "online", a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Jeśli złoży się kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o 500+ na kolejny okres w terminie do 31 sierpnia, przyznanie świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata za miesiąc październik nastąpi do 31 października tego roku, więc zostanie zachowana ciągłość także od pierwszego miesiąca nowego okresu.

W przypadku, gdy osoba złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 września do 31 września danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada tego roku.

Gdy osoba ubiegająca się o 500+ złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 października do 31 października danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik, listopad i grudzień, nastąpi nie później niż do dnia 31 grudnia tego roku. Analogiczny mechanizm będzie obowiązywał w kolejnych miesiącach.

Jak informuje Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ponad 3,7 mln dzieci jest objętych wsparciem programu "Rodzina 500+".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)