Notowania

Wody Polskie chcą zbudować wielką tamę. Wieś i zabytkowy pałac zagrożone

Zabytkowy park i pałac letni w Sarnach oraz prawie cała wieś Ścinawka Górna stanęły przed wielkim zagrożeniem - alarmuje Zamek Sarny. Podległa rządowi instytucja chce stworzyć na tym terenie zbiornik przeciwpowodziowy, który w razie klęski żywiołowej wypełni się wodą. Najpierw trzeba jednak sporo wyburzyć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY-SA)
Takie zmiany mogą dotknąć dolinę rzeki Włodzicy i Zamek Sarny. (Fot: Tomasz Leśniowski,Facebook)

"Dolina rzeki Włodzicy ma być zatamowana gigantycznym wałem ziemnym, aby przy wielkiej powodzi utworzyć zbiornik, którego lustro przy maksymalnym wypełnieniu ma mieć powierzchnię ponad 40 hektarów. Włodzica, która nie meandrowała od setek lat, ma zostać przesunięta" - czytamy na Facebooku leżącego w Kotlinie Kłodzkiej zamku w Sarnach.

Tak wynika z koncepcji, które zostały przygotowane na zlecenie Wód Polskich i nieformalnie opublikowane w internecie. Zgodnie z tymi planami większość wsi Ścinawka Górna ma zostać zrównana z ziemią.

Obejrzyj też: Chcą całkowicie zmienić teren wokół XVII-wiecznego zabytkowego pałacu

Prawie 200 domów przeznaczono do rozbiórki, a pomniki przyrody w Sarnach - do wycięcia. Prawie 500 osób w Ścinawce Górnej i Sarnach ma zostać wysiedlona - podają przedstawiciele Zamku Sarny.

I dodają: zamek miałby pozostać jako jedyny zespół budynków, sterczący pośród wielkiego sztucznego powodziowego jeziora. Zniszczeniu musiałby ulec park pałacowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-04-2019

studniarzpodobno wody są polskie a należą do narodu wybranego, na podwórku masz studnię, uciągnij wiadro wody,musisz zapłacić studnia twoja,woda nie twoja

25-04-2019

RealistaZabytek to obiekt który ma conajmniej 3000 lat !!!

25-04-2019

nikia Czorsztyn pamiętacie ?

Rozwiń komentarze (40)