Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Wojewoda pomorski chce od Sopotu 800 tys. zł. Ma zwrócić pieniądze wypłacane opiekunom niepełnosprawnych

54
Podziel się:

Od 2014 roku Sopot wypłaca świadczenie pielęgnacyjne opiekunom niepełnosprawnych bez względu na wiek nabycia niepełnosprawności. Zdaniem wojewody to niezgodne z prawem.

Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych protestują już od dawna. Na zdjęciu pikieta z kwietnia 2014 roku
Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych protestują już od dawna. Na zdjęciu pikieta z kwietnia 2014 roku (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Wojewoda pomorski chce, aby Sopot przestał wypłacać świadczenie pielęgnacyjne 40 opiekunom niepełnosprawnych i żąda zwrotu 843 tys. 310 zł do budżetu – dowiedziało się Radio Zet.

Jego zdaniem doszło do złamania prawa i że od stycznia ci opiekunowie powinni otrzymywać o 900 zł mniej. Dla części z nich oznaczałoby to brak prawa do jakichkolwiek świadczeń.

Sopot jednak powołuje się na wyroku Trybunału Konstytucyjnego – podaje Radio Zet. Od 2014 roku wypłaca wiec świadczenie pielęgnacyjne opiekunom niepełnosprawnych bez względu na wiek nabycia niepełnosprawności w wysokości 1583 zł miesięcznie.

Mimo że zróżnicowanie wiekowe jest, zdaniem TK, sprzeczne z konstytucją. Sejm od 4 lat nie uchwalił nowych przepisów i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wymaga od MOPS-ów, by wypłacały świadczenie według starych zasad – informuje Radio Zet.

Sopot poparł Rzecznik Praw Obywatelskim. Jak przekonuje, że brak nowych przepisów to wina ustawodawcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(54)
Sopot
4 lata temu
zakazać wstępu do Sopotu temu tzw wojewodzie darmozjadowi!
Greg
4 lata temu
panie wojewoda, zrób pan coś pożytecznego w końcu! jesteś tylko jak ten wrzód na tyłku!
dr
4 lata temu
Wojewoda na Syberię WON!
ja
4 lata temu
Takie decyzje trzeba nagłaśniać. Cóż za haniebny czyn!
ble
4 lata temu
Zabierać opiekunom osób niepełnosprawnych????? A na co przeznaczysz, wojewodo, tą kasę????? Dla rydza????? Na fundację narodową????? na naprawy samochodów służbowych????? a może mąż pani Emilewicz za darmo będzie jeździł rządową furą?????
...
Następna strona