Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Wojsko nie skasowało żadnego F-16". MON dementuje informacje o myśliwcach

485
Podziel się:

- Siły Powietrzne RP posiadają 48 samolotów F-16 Block 52+. Nie zaistniały żadne zdarzenia lub incydenty związane ze szkoleniem lotniczym bądź działalnością operacyjną skutkujące trwałym uszkodzeniem samolotów F-16 - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

"Wojsko nie skasowało żadnego F-16". MON dementuje informacje o myśliwcach
(PAP, TOMS KALNINS)
bEKeYwiJ

To reakcja na publikację Onetu, w której napisano - powołując się na anonimowe źródła - że dwa samoloty bojowe F-16 zostały skasowane, a wiele jest wykorzystywanych jako dawcy części do innych maszyn. "Według naszych informacji zdolna do lotu jest niewielka liczba myśliwców. Ministerstwo Obrony Narodowej chwali się wysoką realizacją planów lotu, ale na pytania o skasowane F-16 i liczbę maszyn zdolnych do latania nie odpowiada" - czytamy w tekście.

"Łącznie z postradzieckimi maszynami MiG-29 i Su-22 Siły Powietrzne dysponują 93 myśliwcami, większość z nich jest w złym stanie lub niezdolna do latania" - pisze Onet.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus. Czy LOT zawiesi połączenia z Chinami? "To nie jest indywidualna decyzja"
bEKeYwiL

MON odniósł się do tekstu w oświadczeniu. "Wojsko nie skasowało żadnego F-16" - pisze ministerstwo. Przyznaje, że Polska posiada dwa dodatkowe samoloty F-16 starszej wersji, które są wyłączone z eksploatacji, Jednak - jak podkreśla MON - są to samoloty dodatkowo pozyskane od strony amerykańskiej jako pomoce szkoleniowe i przeznaczone do zabezpieczenia treningów personelu technicznego.

Ministerstwo odnosi się także do zagadnienia "kanibalizmu technicznego", czyli przemontowywanie części ze starszych maszyn do nowych. "Jest to zjawisko powszechnie praktykowane w siłach powietrznych na całym świecie i mające na celu utrzymanie w sprawności samolotów tymczasowo oczekujących na części zamienne kosztem tych, które przechodzą długotrwałe procesy serwisowe. Należy podkreślić, że powyższa sytuacja dotyczy wyłącznie pojedynczych egzemplarzy samolotów" - czytamy w oświadczeniu.

bEKeYwiR

"Obecnie liczba sprawnych samolotów F-16 jest wystarczająca do zabezpieczenia postawionych zadań o czym informowaliśmy autorów tekstu" - zapewnia MON.

Ministerstwo skorzystało też z okazji, by wbić szpilę redakcji portalu. "Zarzuty zawarte w tekście portalu onet.pl są fake newsem, naruszają dobre imię i deprecjonują ogromny wysiłek pilotów, techników i całego personelu, dzięki któremu realizowane są zadania związane z bezpieczeństwem i pozycją międzynarodową Polski" - podsumowuje MON.

"To ciekawe, bo pytaliśmy o to MON i nie dostaliśmy na to pytanie odpowiedzi. Dlaczego, skoro wszystko jest w porządku?
Może ujawnią Państwo, ile F-16 jest zdolnych do latania?" - napisał na Twitterze współautor tekstu Marcin Wyrwał, w reakcji na oświadczenie MON.

bEKeYwiS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKeYwjm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(485)
Realista
2 lata temu
A ile rosyjskich samolotów jest sprawnych a ile nadaje się na złom? Bo coś mi mówi, ze tych latajacych jest nie za wiele.
Tak
2 lata temu
Nie dajcie się nabrać na te rosyjskie lamenty w komentarzu. Oni poważnie boją się F-35.
Firefox
2 lata temu
Tak rosyjska armia przystąpi do wojny: karabin jeden na pięciu, zero sprawnego lotnictwa, czołgów, butelki z benzyną w roli artylerii.
bEKeYwjn
AGH
2 lata temu
Zdumiewa mnie wishfull thinking ze strony rusków komentujacych na tym portalu. Nawet jak ten F-35 ma jakieś wady to i tak jest jedną z najlepszych samolotów na świecie. Zajmijcie sie lepiej stanem waszej armii, zwłaszcza lotnictwa. Skoro rosyjscy piloci boją się wsiadac do własnych samolotów w obawie o zdrowie i życie to chyba na serio cos jest nie w porządku.
Eryk
2 lata temu
kto w ogóle pozwolił ruskim onucom na komentowanie tutaj?! Nie wasz kraj, nie wasz interes!
...
Następna strona