Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Wojsko nie skasowało żadnego F-16". MON dementuje informacje o myśliwcach

- Siły Powietrzne RP posiadają 48 samolotów F-16 Block 52+. Nie zaistniały żadne zdarzenia lub incydenty związane ze szkoleniem lotniczym bądź działalnością operacyjną skutkujące trwałym uszkodzeniem samolotów F-16 - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
(Fot: TOMS KALNINS)

To reakcja na publikację Onetu, w której napisano - powołując się na anonimowe źródła - że dwa samoloty bojowe F-16 zostały skasowane, a wiele jest wykorzystywanych jako dawcy części do innych maszyn. "Według naszych informacji zdolna do lotu jest niewielka liczba myśliwców. Ministerstwo Obrony Narodowej chwali się wysoką realizacją planów lotu, ale na pytania o skasowane F-16 i liczbę maszyn zdolnych do latania nie odpowiada" - czytamy w tekście.

"Łącznie z postradzieckimi maszynami MiG-29 i Su-22 Siły Powietrzne dysponują 93 myśliwcami, większość z nich jest w złym stanie lub niezdolna do latania" - pisze Onet.

Zobacz też: Koronawirus. Czy LOT zawiesi połączenia z Chinami? "To nie jest indywidualna decyzja"

MON odniósł się do tekstu w oświadczeniu. "Wojsko nie skasowało żadnego F-16" - pisze ministerstwo. Przyznaje, że Polska posiada dwa dodatkowe samoloty F-16 starszej wersji, które są wyłączone z eksploatacji, Jednak - jak podkreśla MON - są to samoloty dodatkowo pozyskane od strony amerykańskiej jako pomoce szkoleniowe i przeznaczone do zabezpieczenia treningów personelu technicznego.

Polska kupi 32 myśliwce F-35.
MON kupi 32 amerykańskie samoloty

Ministerstwo odnosi się także do zagadnienia "kanibalizmu technicznego", czyli przemontowywanie części ze starszych maszyn do nowych. "Jest to zjawisko powszechnie praktykowane w siłach powietrznych na całym świecie i mające na celu utrzymanie w sprawności samolotów tymczasowo oczekujących na części zamienne kosztem tych, które przechodzą długotrwałe procesy serwisowe. Należy podkreślić, że powyższa sytuacja dotyczy wyłącznie pojedynczych egzemplarzy samolotów" - czytamy w oświadczeniu.

"Obecnie liczba sprawnych samolotów F-16 jest wystarczająca do zabezpieczenia postawionych zadań o czym informowaliśmy autorów tekstu" - zapewnia MON.

Umowa na zakup samolotów F-35 nie obejmie offsetu
Zakup F-35 bez offsetu. Polskie firmy nie skorzystają

Ministerstwo skorzystało też z okazji, by wbić szpilę redakcji portalu. "Zarzuty zawarte w tekście portalu onet.pl są fake newsem, naruszają dobre imię i deprecjonują ogromny wysiłek pilotów, techników i całego personelu, dzięki któremu realizowane są zadania związane z bezpieczeństwem i pozycją międzynarodową Polski" - podsumowuje MON.

"To ciekawe, bo pytaliśmy o to MON i nie dostaliśmy na to pytanie odpowiedzi. Dlaczego, skoro wszystko jest w porządku?
Może ujawnią Państwo, ile F-16 jest zdolnych do latania?" - napisał na Twitterze współautor tekstu Marcin Wyrwał, w reakcji na oświadczenie MON.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-02-2020

kilPo bredniach, które Onet pisał o żandarmerii, wiarygodność Żemły i in. jest zerowa.

01-02-2020

JaNikt wam nie wierzy.

01-02-2020

marOstra odp MON ? Wy tak serio wp ? Bo moim zdaniem zbyli temat bez podania żadnych dowodów

Rozwiń komentarze (485)