Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|

"Wojsko nie skasowało żadnego F-16". MON dementuje informacje o myśliwcach

488
Podziel się:

- Siły Powietrzne RP posiadają 48 samolotów F-16 Block 52+. Nie zaistniały żadne zdarzenia lub incydenty związane ze szkoleniem lotniczym bądź działalnością operacyjną skutkujące trwałym uszkodzeniem samolotów F-16 - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

"Wojsko nie skasowało żadnego F-16". MON dementuje informacje o myśliwcach
(PAP, TOMS KALNINS)

To reakcja na publikację Onetu, w której napisano - powołując się na anonimowe źródła - że dwa samoloty bojowe F-16 zostały skasowane, a wiele jest wykorzystywanych jako dawcy części do innych maszyn. "Według naszych informacji zdolna do lotu jest niewielka liczba myśliwców. Ministerstwo Obrony Narodowej chwali się wysoką realizacją planów lotu, ale na pytania o skasowane F-16 i liczbę maszyn zdolnych do latania nie odpowiada" - czytamy w tekście.

"Łącznie z postradzieckimi maszynami MiG-29 i Su-22 Siły Powietrzne dysponują 93 myśliwcami, większość z nich jest w złym stanie lub niezdolna do latania" - pisze Onet.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus. Czy LOT zawiesi połączenia z Chinami? "To nie jest indywidualna decyzja"

MON odniósł się do tekstu w oświadczeniu. "Wojsko nie skasowało żadnego F-16" - pisze ministerstwo. Przyznaje, że Polska posiada dwa dodatkowe samoloty F-16 starszej wersji, które są wyłączone z eksploatacji, Jednak - jak podkreśla MON - są to samoloty dodatkowo pozyskane od strony amerykańskiej jako pomoce szkoleniowe i przeznaczone do zabezpieczenia treningów personelu technicznego.

Ministerstwo odnosi się także do zagadnienia "kanibalizmu technicznego", czyli przemontowywanie części ze starszych maszyn do nowych. "Jest to zjawisko powszechnie praktykowane w siłach powietrznych na całym świecie i mające na celu utrzymanie w sprawności samolotów tymczasowo oczekujących na części zamienne kosztem tych, które przechodzą długotrwałe procesy serwisowe. Należy podkreślić, że powyższa sytuacja dotyczy wyłącznie pojedynczych egzemplarzy samolotów" - czytamy w oświadczeniu.

"Obecnie liczba sprawnych samolotów F-16 jest wystarczająca do zabezpieczenia postawionych zadań o czym informowaliśmy autorów tekstu" - zapewnia MON.

Ministerstwo skorzystało też z okazji, by wbić szpilę redakcji portalu. "Zarzuty zawarte w tekście portalu onet.pl są fake newsem, naruszają dobre imię i deprecjonują ogromny wysiłek pilotów, techników i całego personelu, dzięki któremu realizowane są zadania związane z bezpieczeństwem i pozycją międzynarodową Polski" - podsumowuje MON.

"To ciekawe, bo pytaliśmy o to MON i nie dostaliśmy na to pytanie odpowiedzi. Dlaczego, skoro wszystko jest w porządku?
Może ujawnią Państwo, ile F-16 jest zdolnych do latania?" - napisał na Twitterze współautor tekstu Marcin Wyrwał, w reakcji na oświadczenie MON.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(488)
uczciwy obywa...
2 lata temu
Nie dziwi ze podaje to Onet.Każdy madry człowiek wie czyja i jaka jest ta publikacja!
Bronek
2 lata temu
Co z tego ze posiadamy 48 samolotów jak więcej niż połowa to nieloty z powodu braku części zapasowych. Niech ministerstwo pokaże wszystkie 48 samolotów w powietrzu to dopiero uwierzymy.
Laser
2 lata temu
A w imię czego mamy się chwalić ile mamy samolotów i jakich, ile łodzi podwodnych ile czołgów a może podawać dokładną lokalizację gdzie i ile. Może podacie dane lokalizacyjne gps. Zastanówcie się i opamiętajcie o co pytacie i co publikujecie. Czy warto za wszelką cenę pokazać się że jestem dociekliwym dziennikarzem?
Realista
4 lata temu
A ile rosyjskich samolotów jest sprawnych a ile nadaje się na złom? Bo coś mi mówi, ze tych latajacych jest nie za wiele.
Tak
4 lata temu
Nie dajcie się nabrać na te rosyjskie lamenty w komentarzu. Oni poważnie boją się F-35.
...
Następna strona