Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Wojsko Polskie. Nie ma "exodusu żołnierzy"

415
Podziel się:

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przekazał we wpisie w mediach społecznościowych, że Polska ma coraz więcej żołnierzy, którzy dysponują najnowocześniejszym sprzętem. "To tyle na temat rzekomego exodusu żołnierzy" - przekazał Błaszczak.

Wojsko Polskie. Nie ma "exodusu żołnierzy"
Szef MON przekonuje, że Wojsko Polskie rośnie w siłę (PAP, PAP/Wojtek Jargiło)

W niedzielę na Twitterze Błaszczak zamieścił grafikę z danymi dotyczącymi liczebności wojska w latach 2015 i 2022. Jak wskazuje grafika, siły zbrojne liczyły w 2015 roku 96 tys. żołnierzy, a w 2022 - 164 tys. żołnierzy.

Liczba powołań i zwolnień ze służby

Grafika przedstawia również dane dotyczące liczby powołań żołnierzy zawodowych i zwolnień ze służby w 2022 roku. Tych pierwszych, wedle informacji MON, było 13 742, a drugich - 8988. Uwzględniono również dane na styczeń bieżącego roku: jak czytamy, od początku roku było 3969 powołań żołnierzy zawodowych i żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz 4392 zwolnień ze służby.

"To tyle na temat rzekomego exodusu żołnierzy. Wojsko Polskie rośnie w siłę! Mamy coraz więcej żołnierzy, którzy dysponują najnowocześniejszym sprzętem. Odtwarzamy jednostki i tworzymy nowe. Tylko w tym roku w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej przygotowaliśmy 25 tys. miejsc" - skomentował te dane na Twitterze szef MON.

Lawina odejść z wojska? MON zaprzecza

W ostatnich tygodniach część mediów donosiła o wyraźnie zwiększonej liczbie odejść żołnierzy ze służby. W ubiegły piątek portal Onet.pl pisał o "lawinie odejść z wojska". "Z nieoficjalnych informacji Onetu wynika, że w tym roku z wojska odchodzi prawie 9 tys. doświadczonych żołnierzy. Ta skala byłaby jeszcze większa, gdyby resort obrony nie wprowadził bezprecedensowych zmian w podwyżkach i dodatkach" - donosi portal.

Portal pisze również, że "resort obrony szacuje, że polskie siły zbrojne liczą obecnie ponad 160 tys. żołnierzy". "Problem w tym, że w tych wyliczeniach mieszczą się zarówno żołnierze zawodowi z jednostek operacyjnych, jak i żołnierze ochotnicy z Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy na poligonach spędzają zaledwie kilka dni w miesiącu. Dodatkowo MON do stanu osobowego armii wlicza studentów szkół i uczelni wojskowych" - zauważa Onet.

Jak czytamy, ruchem MON przeciwko fali odejść ze służby ma być m.in. zapowiedziane niedawno wprowadzenie dodatkowych świadczeń dla żołnierzy za wieloletnią służbę. Projektowane w ustawie świadczenie po 15 latach służby będzie się rozpoczynało od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc. Po osiągnięciu 32 lat wysługi emerytalnej będzie też wliczane do podstawy wymiaru emerytury. W ubiegłym tygodniu projekt został przyjęty przez sejmowe komisje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(415)
Tytus
miesiąc temu
Jeśli jest tak wspaniale jak mówi ten osobnik, to po co nowelizowano przepisy o powszechnym obowiązku obrony ojczyzny?
Marko
miesiąc temu
Szkoda tylko że o cywilach co pracują w wojsku po 20lat jakoś sobie nie przypominają co pracują za niższy żołd niż młody żołnierz a nie zwolnią się bo brakuje trochę lat do emerytury.
Recognize
miesiąc temu
Pewno że odchodzą. Ci co tak niby idą do wojska to 90% nieudacznicy,słabi fizycznie i psychicznie. Ale żeby rachunki się zgadzały MON bierze jak leci.
sumienie
2 miesiące temu
to są bezrobotni za świetny zasiłek .
zigi
2 miesiące temu
Co za koszmarna manipulacja ! Po raz pierwszy policzono sumując wszystkich żołnierzy zawodowych, żołnierzy WOT, studiujących, dobrowolnie zgłaszających się do odbycia służby wojskowej. Dane z 2015 r - 94 tys. dotyczą tylko żołnierzy zawodowych ! Teraz wyszło im...164 tys. To MANIPULACJA ! A ilość odchodzących z armii żołnierzy zawodowych i WOT również w tym roku jest olbrzymia !!
...
Następna strona