Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

WOT dostaną nowe drony. Do końca roku terytorialsi mają ich mieć 48

17
Podziel się

36 dodatkowych dronów systemu FlyEye ma zostać dostarczonych Wojskom Obrony Terytorialnej do końca grudnia – poinformował money.pl Tomasz Badowski rzecznik WB Electronics S.A. Na wyposażeniu WOT na razie są trzy takie drony.

36 nowych dronów dla WOT do końca roku.
36 nowych dronów dla WOT do końca roku. (WP Group)
bDUqdkJh

Za nieco ponad 3 miesiące Wojska Obrony Terytorialnej będą miały 48 mini dronów typu FlyEye. Pierwsze trzy zestawy po cztery drony trafiły do WOT na początku roku, w ciągu kolejnych miesięcy przeprowadzone zostały również szkolenia dla ich pilotów.

MON w drugiej połowie lipca zdecydował o dokupieniu kolejnych 9 zestawów po cztery drony każdy, czyli w sumie 36 maszyn. Wraz z pakietem szkoleniowym armię kosztowało to 31,8 mln złotych (pierwsze trzy kosztowały 10,3 mln złotych).

- MON skorzystał z opcji na dostawę kolejnych 9 zestawów systemu FlyEye - w każdym zestawie znajdują się 4 płatowce oraz stacja kierowania i kontroli lotu wraz z antenami nadawczo-odbiorczymi – wyjaśnił w rozmowie z money.pl Tomasz Badowski, rzecznik WB Electronics S.A.

bDUqdkJj

- Zostaną one dostarczone do Wojsk Obrony Terytorialnej, zgodnie z zapisami kontraktu do końca grudnia bieżącego roku – dodał.

Terytorialsi z lepszym sprzętem

Polskie siły zbrojne dysponują już flotą dronów - m.in. w jednostkach artylerii czy w Wojskach Specjalnych. Jednak zgodnie w wyjaśnieniami Inspektoratu Uzbrojenia, zamówienie dla WOT obejmuje najnowszą generację zmodyfikowanych rozpoznawczych bezzałogowców.

bDUqdkJp

Czym będą się różnić? Miniaturowe Bezzałogowe Statki Powietrzne typu FlyEye wyposażone są w kamerę dzienną i nocną. Oprócz tego, system zawiera funkcje takie jak antena morska i lokalizator GPS FT-L1 umożliwiający namierzenie platformy w sytuacjach awaryjnych.

Cały system został odchudzony, dzięki czemu waży mniej, ma większą wydolność, a czas lotu wydłużony został do 150 minut. Dron składa się z modułów, które łatwe są do złożenia i demontażu. Gotowość do startu osiąga w czasie krótszym niż 10 minut. Start z ręki, bez użycia dodatkowych przyrządów, możliwy jest w wąskich i ograniczonych przestrzeniach.

W razie potrzeby można go uzbroić

Jak wyjaśnia producent, Mini BSP FlyEye służy przede wszystkim do rozpoznania, obserwacji i wykrywania celów. Posiada też zdolności operacyjne ISTAR i został sprawdzony w boju.

bDUqdkJq

W razie potrzeby FlyEye można dostosowywać do misji jaką ma pełnić. Dron ten posiada możliwość integracji z lekkim uzbrojeniem precyzyjnym

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUqdkJK
KOMENTARZE
(17)
22
2 lata temu
duże dzieci będą się bawić
polak zwykły
2 lata temu
Niedzielne "wojsko" dostaje lepszy sprzęt niż zawodowe wojsko. To nowe F-35 chyba harcerzom dadzą?
Hahahha
2 lata temu
Te drony wyglądają jak z młodego modelarza.
bDUqdkJL
Polisz strate...
2 lata temu
Rozdac wodki i na Moskwe !!! Na Teheran !!!! Na Berlin !!!
jan kos
2 lata temu
To tak jakby OSP dostawało lepszy sprzęt od Państwowej Straży ,
...
Następna strona