Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Wrze wokół Collegium Humanum. Mogą unieważnić dyplomy, ale jest problem

113
Podziel się:

Z prywatnej uczelni Collegium Humanum mogły wyjść setki lewych świadectw. Ich odebranie nie będzie łatwe - pisze "Rzeczpospolita". Eksperci wskazują na jeden problem, który nie ułatwi tego zadania.

Wrze wokół Collegium Humanum. Mogą unieważnić dyplomy, ale jest problem
Paweł Cz., rektor Collegium Humanum (East News, Pawel Wodzynski)

Dariusz Wieczorek, minister nauki z Nowej Lewicy, zapowiedział, że jeśli zarzuty wobec kierownictwa Collegium Humanum się potwierdzą, trzeba będzie wystąpić do sądu o unieważnienie wydanych świadectw. Siedem osób zostało zatrzymanych w sprawie handlu dyplomami na tej prywatnej uczelni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skandal w CH. "Uczelnia nie była skierowana tylko na jedną partię"

Chodzi przede wszystkim o świadectwa ukończenia studiów podyplomowych MBA, które otwierają drogę do objęcia stanowisk w radach nadzorczych i zarządach spółek Skarbu Państwa. Według ustaleń "Rz" proceder dotyczył także handlu dyplomami potwierdzającymi uzyskanie doktoratu czy nawet habilitacji. Jak pisze dziennik, droga do unieważnienia może być długa.

Unieważnią dyplomy Collegium Humanum?

Według prof. Zbigniewa Kmieciaka pozbawieniu dyplomów służyć może wznowienie postępowania administracyjnego. Mogłoby się zakończyć uchyleniem decyzji o wydaniu świadectwa. Piotr Pokorny z Instytutu Rozwoju Szkolnictwa Wyższego twierdzi z kolei, że niewłaściwie uzyskane dyplomów można odebrać także w ramach kontroli sądów administracyjnych. Pod warunkiem, że możliwość taka zostanie doprecyzowana w ustawie.

- Niestety, brakuje jasno określonej podstawy prawnej przyznającej sądowi uprawnienia do stwierdzenia nieważności dyplomu, a obowiązujące przepisy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie są w tym przypadku klarowne. Oczywiście sąd może w orzeczeniu stwierdzić, że dyplom został wydany z naruszeniem prawa, ale nie będzie to równoważne z jego unieważnieniem - powiedział Pokorny w rozmowie z "Rz".

Obecnie ustawa nie reguluje przypadków innych nieprawidłowości w dyplomowaniu niż plagiat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(113)
Ciocia
3 miesiące temu
ilu w POLSCE TYCH co skonczyli uczelnie jest z lewymi dyplomami -tysiące szczególnienie w szeregach po,psl ,lewicy
Elo
3 miesiące temu
Dlaczego jeszcze nie aresztowano Czarneckiego R
Jan
4 miesiące temu
Tam podobno zaczęło się od seksu ,wystarczyło zrobić kilka razy loda i dostawało się dyplom ukończenia MBA,prokuratura ma trudne zadanie ,jak teraz stwierdzić które robiły a które płaciły.
Eliwra
4 miesiące temu
To była korupcja ,osoby które mają dyplom i zasiadały w Radach Nadzorczych Spółek,powinny zwrócić wynagrodzenia ,oszukały prawo do wyłudzenia pieniędzy Państwowych.
Marta
4 miesiące temu
Na zdjęciu widać Czarneckiego , niósł płaszcz rektorowi bo jego żona też dostała ten dyplom ,przed komisją wszyscy powinni zdawać od nowa ,dyplom w trzy miesiące lub od ręki i takie tłuki zasiadały w Radach Nadzorczych Spółek.
...
Następna strona