Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|

Wybory 2020 druga tura. Zasady i godziny otwarcia lokali wyborczych. Jak głosować w wyborach?

0
Podziel się:

Wybory prezydenckie 2020. Druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca. Jakie obowiązują zasady w wyborach? Do której godziny otwarte są lokale wyborcze?

Wybory 2020 druga tura. Zasady i godziny otwarcia lokali wyborczych. Jak głosować w wyborach?
(PAP)

Wybory 2020 druga tura. Zasady i godziny otwarcia lokali wyborczych

Przed drugą turą wyborów prezydenckich ministerstwo zdrowia wprowadziło nowe zasady głosowania. Zgodnie z zaleceniami ministra Łukasza Szumowskiego, pierwszeństwo wejścia do lokalu wyborczego i oddania głosu będą miały osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z dziećmi do lat 3 i osoby niepełnosprawne.

Wcześniej ministerstwo zdrowia podjęło decyzję, że w lokalach wyborczych obowiązuje obowiązek zasłaniania nosa i ust. Należy także zdezynfekować dłonie płynem do dezynfekcji, które są dostępne przed wejściem do lokalu. PKW zaleca, by mieć własny długopis, co ograniczy ryzyko zakażenia się koronawirusem. W lokalach wyborczych może przebywać ograniczona liczba wyborców.

Na głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich będziemy mieć 14 godzin. Lokale wyborcze w całym kraju będą czynne od 7:00. Ich zamknięcie zaplanowane jest punktualnie na godzinę 21:00.

Wybory 2020 druga tura. Jak głosować w wyborach?

Osoby, które głosują w sposób tradycyjny, czyli w lokalu wyborczym, muszą zabrać dokument potwierdzający tożsamość. Jest to dowód osobisty, prawo jazdy bądź paszport. Dokument ten należy okazać członkowi komisji wyborczej przed pobraniem karty do głosowania, a sam odbiór należy pokwitować podpisem.

Następnie na karcie do głosowania należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku jednego z kandydatów. Muszą to być dwie przecinające się linie. By głos był ważny, należy wskazać tylko jednego kandydata na karcie wyborczej.

Z kolei osoby, które głosować będą w sposób korespondencyjny powinny pełnić kilka warunków, by głos był ważny. Do koperty na kartę do głosowania należy włożyć kartę z oddanym głosem i zakleić ją. Konieczne jest też podpisanie oświadczenia o tajnym głosowaniu. Zarówno kopertę z kartą, jak i oświadczenie należy włożyć do koperty zwrotnej i wrzucić ją do piątku 10 lipca do skrzynki pocztowej lub 12 lipca przekazać w obwodowej komisji wyborczej.

Na karcie do głosowania znajdować się będą dwa alfabetycznie umieszczone nazwisk kandydatów startujących w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Karta powinna być ostemplowana pieczęcią obwodowej komisji wyborczej oraz mieć wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej. Bez którejś z pieczęci na karcie do głosowania nasz głos nie będzie ważny.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)