Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Wybory 2020. Rafał Trzaskowski chce przeznaczyć 6 proc. PKB na służbę zdrowia

39
Podziel się:

38 mld złotych rząd mógłby przesunąć na polską służbę zdrowia, gdyby pozbył się "swojej gigantomanii" - uważa kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem dzisiaj Polsce nie są potrzebne takie inwestycje, jak Centralny Port Komunikacyjny, czy przekop Mierzei Wiślanej, na które idą miliony z budżetu.

Wybory 2020. Rafał Trzaskowski odpowiadał na pytania m.in. o swój program wyborczy.
Wybory 2020. Rafał Trzaskowski odpowiadał na pytania m.in. o swój program wyborczy. (PAP)

Rafał Trzaskowski w TVN24 zapowiedział, że jednym z filarów jego programu wyborczego będzie kwestia zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 6 proc. PKB. Skąd jednak rządzący mieliby znaleźć na to środki?

- Choćby rezygnując z bardzo kosztownych inwestycji, które rząd zapowiadał od wielu, wielu lat a w związku z którymi nic się nie dzieje - tłumaczył kandydat na prezydenta Polski. Cięcia miałyby dotknąć m.in. inwestycji w Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej. Gdyby Trzaskowski został prezydentem, to zablokowałby również ustawę o rekompensacie dla mediów publicznych w wysokości 2 mld złotych. Według jego szacunków, te decyzje pozwoliłyby "odzyskać" dla budżetu 38 mld złotych.

- Pierwszy krok, jakim byłoby 38 mld złotych, można by właśnie przeznaczyć na ten cel. A rząd skupia się na inwestycjach, które nie są dzisiaj priorytetem - podkreślił Trzaskowski. Dodał, że gabinet Mateusza Morawieckiego choruje na "gigantomanię" i zamiast myśleć o potrzebujących, patrzy przede wszystkim na ogromne inwestycje.

Zobacz także: Zobacz też: Wypadek autobusu w Warszawie. Rafał Trzaskowski o kierowcy: był młody, prawdopodobnie zasłabł

Monika Olejnik zapytała kandydata na prezydenta o to, kiedy poznamy jego program wyborczy.

- Program jest gotowy. Miałem go dzisiaj prezentować w Płocku. Niestety przez to, co się stało w Warszawie, musiałem wracać do stolicy - wytłumaczył się kandydat, odnosząc się w ten sposób do wypadku na S8. Miejski autobus przegubowy wypadł z wiaduktu na moście im. Grota-Roweckiego i spadł na Wisłostradę. Prezydent Warszawy wyjaśnił, że z pierwszych ustaleń wynika, że kierowca zasłabł.

- Nie wiemy jeszcze dokładnie, dlaczego kierowca zasłabł. Będzie powołana komisja, która wyjaśni tę sprawę. Kierowca w tej chwili jest przesłuchiwany - mówił polityk.

Trzaskowski pochwalił kilka decyzji PiS-u

Co ciekawe, w wywiadzie Rafał Trzaskowski kilkukrotnie pochwalił politykę Prawa i Sprawiedliwości, m.in. w kwestii 500+, w przypadku którego uznał, że obecny rząd "trafnie zdiagnozował bolączki" Polaków. Zapewnił, że kwestie 500+ i wieku emerytalnego są dzisiaj "rozstrzygnięte" i w jego politycznym obozie nikt nie myśli o zmianach w tym zakresie.

Rząd Zjednoczonej Prawicy usłyszał też pochwałę w kwestii przeznaczenia 2 proc. PKB na obronność kraju. Zdaniem Trzaskowskiego jest to dobra polityka.

- Natomiast martwię się kondycją polskiej armii za rządów PiS-u. Przecież słyszeliśmy o śmigłowcach, o okrętach podwodnych, o zagłębiu technologicznym. Niestety za rządów pana Macierewicza wojsko znacznie pogorszyło swoją kondycję - ocenił i wyjaśnił, że chodzi mu m.in. o usunięcie większości kadry dowódczej. Trzaskowski jest natomiast przeciwny pomysłowi likwidacji Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Jeżeli Wojskom Obrony Terytorialnej nada się odpowiednią funkcję, to mają one racje bytu. Ważne, żeby wkomponować je w polską wojskowość i nie wykorzystywać ich w sposób polityczny - podkreślił polityk.

Atom do negocjacji społecznych

Trzaskowski ocenił też wizytę Andrzeja Dudy w USA. Na początek wyjaśnił, że kwestia obecności w naszym kraju żołnierzy Stanów Zjednoczonych jest jedną z niewielu, które obecny rząd kontynuował po swoich poprzednikach. Podkreślił, że urzędujący prezydent poleciał załatwić relokację wojsk amerykańskich z Niemiec nad Wisłę, a przywiózł temat zastępczy w postaci elektrowni atomowej w Polsce.

- Ja bym przede wszystkim przeprowadził rozmowy z ekspertami, powiedziałbym społeczeństwu, że mam takie plany - wyjaśnił kandydat. - Dzisiaj dowiadujemy się o tym, że Amerykanie mają pomagać w budowaniu elektrowni atomowej w Polsce. To są naprawdę ważne tematy. Tematy, które powinniśmy przedyskutować społecznie, w Sejmie - dodał.

Zdaniem Trzaskowskiego pozycję Polski buduje przynależność do NATO oraz do Unii Europejskiej. Dlatego też, kiedy z ust Donalda Trumpa padły mocne zdania w kierunku Sojuszu Północnoatlantyckiego, to on by się "spodziewał twardych słów" ze strony prezydenta Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(39)
AS
4 lata temu
Rafał Trzaskowski mówi, że przeznaczy 6% PKB na służbę zdrowia. W zwiazku z tym zastanawiam się jak to się ma do raportu OECD, który mówi (słusznie wychwicił to Dominik Tarczyński), że obecnie Polska wydaje na ten cel 6,3% PKB. Jest to oczywiście dalekie miejsce wśród poszczególnych krajów nawet europejskich, ale wiecej niż chce po wyborach dać Rafał Trzaskowski. Czyli mówiac inaczej, chce te wydatki jeszcze bardziej OGRANICZYĆ!!!
Master bajer ...
4 lata temu
Tusk też obiecywał zielone wyspy i cuda na kiju.POtem się wypiął na wszystkich Polaków. Trzask to jego uczeń - takie same maniery i zdolności ... Analogicznie POtrafi bajerować, zaPOminać i "dotrzymywać słowa".
Gala
4 lata temu
To jest konkretna pomoc. Mam nadzieje, że Trzaskowski wygra i pokaże, że dobrze zrobiliśmy głosując na niego. Skończy się wspieranie TV publicznej w takich wysokich kwotach.
Gdyby natura ...
4 lata temu
Platformo Obywatelska, Kidawo, dublerze Trzaskowski! Polska już dawno powinna mieć przekop, a nie pytać obce mocarstwo, Rosję, czy możemy wpłynąć na nasze wody terytorialne!
Krzych
4 lata temu
Nie wierzę mu ani na jotę. Przekop Mierzei nie, przecież Rosjanie protestowali. Centralny Port Komunikacyjny nie, bo w Berlinie mamy lotnisko. W zamain za to urojone obietnice. Jak PO wróci do władzy nie będzie przekopu, Portu a służba zdrowia tez nic nie dostanie. Z czasem i 500 plus zostanie skasowane, bo będzie trzeba błedy PiSu naprawiać - tak wam powiedzą
...
Następna strona