Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Marek Belka pojedzie do Brukseli. Pokonał Witolda Waszczykowskiego

1
Podziel się:

Marek Belka ma powody do radości. Jeśli sondażowe wyniki się potwierdzą, były premier i szef NBP zostanie niebawem europosłem.

Marek Belka wraca do dużej polityki. Zdobył mandat do PE
Marek Belka wraca do dużej polityki. Zdobył mandat do PE (Wikimedia Commons CC BY-SA)

Prof. Marek Belka startował z pierwszej pozycji na liście wyborczej w Łodzi, jako kandydat Koalicji Europejskiej. Prof. Belka wygrał z Witoldem Waszczykowskim - byłym ministrem spraw zagranicznych, który startował z list PiS.

Witold Waszczykowski zdobył 147 tys. głosów, a PiS wygrał w okręgu łódzkim. Jednak więcej głosów miał prof. Marek Belka. W sumie zdobył ponad 155 tys. wyborców. Jak wynika z danych firmy Ipsos, PiS zdobył w okręgu łódzkim 43,9 proc. głosów. Z kolei na listę Koalicji Europejskiej głosowało 37,4 proc. wyborców.

Polityczną karierę prof. Belka rozpoczął w 1990 r., zostając doradcą i konsultantem w Ministerstwie Finansów, a następnie Ministerstwie Przekształceń Własnościowych i Centralnym Urzędzie Planowania. W 1996 r. powołany na stanowisko konsultanta Banku Światowego. W latach 1994-1996, był wiceprzewodniczącym Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów, a następnie doradcą ekonomicznym Prezydenta RP.

W lutym 1997 r. został powołany w miejsce Grzegorza Kołodki na wicepremiera i ministra finansów w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza. Funkcje sprawował do października 1997 r.

W październiku 2001 r. został ponownie powołany na stanowiska wicepremiera i ministra finansów, w rządzie Leszka Millera. Stanowisko opuścił w lipcu 2002 r.

W 2010 roku Marek belka został prezesem Narodowego Banku Polskiego.

Według tych wstępnych wyników eurowybory wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 42,4 proc. głosów. Taki wynik oznacza, że partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła 24 mandaty w Europarlamencie.

Na drugim miejscu jest Koalicja Europejska, która uzyskała 39,1 proc. głosów, co oznacza 22 mandaty.

- Te blisko 7 mln głosów oddanych na Koalicję Europejską to jest wielki sukces - powiedział Grzegorz Schetyna chwilę po ogłoszeniu sondażowych wyników. - Wiemy, że to jest dopiero początek drogi. Za nami pierwsza połowa meczu. A z podsumowaniem tych wyborów poczekajmy do opublikowania ostatecznych wyników.

Na trzecim miejscu znalazła się Wiosna z wynikiem 6,6 proc. Partia wprowadzi do Europarlamentu 3 posłów. Tyle samo mandatów uzyskała Konfederacja, która zdobyła 6,1 proc. głosów.

Poza progiem wyborczym znalazł się Kukiz z wynikiem 4,1 proc. i Lewica Razem, która zdobyła niewiele ponad 1 proc. głosów.

Zaskoczyła wysoka frekwencja. W wyborach wzięło udział ponad 43 proc. wyborców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
i co teraz bę...
5 lata temu
a to pech! San Escobar nie wejdzie do Europy!