Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Wyburzenie komina ciepłowniczego. Wielka budowla runęła w 3,5 sekundy

7
Podziel się:

Druga z trzech przeznaczonych do likwidacji chłodni kominowych została wyburzona na terenie Elektrowni Łagisza należącej do Grupy Tauron. 3,5 sekundowa detonacja ponad poprzedzona była pracami trwającymi 1,5 miesiąca.

Detonację poprzedziły trwające półtora miesiąca żmudne przygotowania.
Detonację poprzedziły trwające półtora miesiąca żmudne przygotowania. (Tauron)

Tylko 3,5 sekundy było potrzebne na zrównanie z ziemią olbrzymiej konstrukcji wykonanej z 1,8 tys. metrów sześciennych zbrojonego betonu. Aby było to możliwe, potrzeba było długotrwałych przygotowań do wyburzenia.

Jak informuje spółka energetyczna, w ramach przygotowań do wyburzenia w ciągu półtora miesiąca w płaszczu chłodni wywiercono ponad 3 tys. otworów, w których umieszczono ładunki o masie od 50 do 100 gramów każdy. Łączna waga ładunków wyniosła 200 kilogramów.

Wyburzenie wybudowanej w latach sześćdziesiątych chłodni jest wynikiem wyłączenia z eksploatacji pięciu bloków energetycznych o mocy 120 MW, które nie spełniały już norm środowiskowych, a ich modernizacja nie była możliwa.

Zobacz także: Obejrzyj: Tauron inwestuje w carsharing. Na początek Śląsk, potem także Małopolska

Firma wyjaśnia, że obiekty zostały zakwalifikowane do likwidacji poprzez wyburzenie ze względu na swój obecny stan techniczny oraz postępującą degradację. Wyburzanie tego typu wysokich konstrukcji za pomocą detonacji jest najtańsze i najszybsze.

"Najpoważniejszym zagrożeniem podczas rozbiórki obiektów wysokich jest zazwyczaj zachowanie wyznaczonego kierunku padania, a także drgania wywołane uderzeniem dużych mas o grunt" - wyjaśnia Tauron i podkreśla, że całą operację przeprowadziła wyspecjalizowana firma, która posiada wieloletnie doświadczenie oraz wszelkie pozwolenia na używanie materiałów wybuchowych.

Ustanowiona strefa zagrożenia, wynosząca 200 m, prawie w całości mieściła się w obrębie działek elektrowni. Podczas wykonywania prac strzałowych, strefa zagrożenia była zabezpieczona przez posterunki, patrole oraz blokady.

Pierwsze wyburzenie komina w Elektrowni Łagisza nastąpiło już w 2004 roku. Kolejny runął w sierpniu 2018. Do końca 2019 roku planowane jest wyburzenie jeszcze jednej chłodni oraz komina.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Stylistycznie...
4 lata temu
"3,5 sekundowa detonacja ponad poprzedzona była pracami trwającymi 1,5 miesiąca.
Zmysłowy
4 lata temu
Czy wyburzala ta sama firma która w niu jorku dwie wieże skasowała?
hobbysta
4 lata temu
Na jaką cholerę ten artykuł skoro nie ma materiału wideo? Co za kretynizm.
Jon
4 lata temu
Ręce opadaja
Hh
4 lata temu
Jak wy, osly z wp, mozecie nienapisac w jakim to bylo miescie? Czy myslucie ze kazdy wie ze lagisza to dzielnica bedzina?