Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Wykład Donalda Tuska. Szef Rady Europejskiej ostro krytykuje potęgę firm technologicznych

34
Podziel się

Przemówienie Donalda Tuska na UW dotyczyło przede wszystkim Konstytucji 3 Maja, ale szef Rady Europejskiej przestrzegał przed rosnącą potęgą firm z Doliny Krzemowej. Jego zdaniem, takie firmy tworzą "imperium zdolne do kontrolowania wszystkich".

Tusk porównał potęgę amerykańskich firm z kontrowersyjnym projektem chińskiego rządu
Tusk porównał potęgę amerykańskich firm z kontrowersyjnym projektem chińskiego rządu (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)
bErnmcWd

Donald Tusk zwrócił uwagę na sytuację w Chinach. Tam władze pracują nad tzw. Social Credit System (Systemem Zaufania Społecznego) - projektem, który udostępni im dane nad temat każdego Chińczyka. - To nie jest film science fiction, to się dzieje już teraz - mówił podczas wykładu.

Tusk jednak szybko podkreślił, że z podobną sytuacją mamy do czynienia również na Zachodzie. Choć zauważył, że zachodni politycy póki co nie chcą w taki sposób kontrolować mieszkańców swoich krajów, to wielkie firmy mają już ku temu coraz więcej możliwości.

Tusk podkreślił, że chodzi mu przede wszystkim o firmy, znane pod skrótem GAFA - a zatem Google, Amazon, Facebook oraz Apple. - To gigantyczne imperium zdolne do kontrolowania wszystkich - mówił Tusk na Uniwersytecie Warszawskim. Sama rosnąca władza korporacji nie jest jedynym problemem, związanym z rozwojem technologii, uważa Tusk. - Nasze dzieci są uzależnione od internetu i będą uzależnione coraz bardziej - mówił.

bErnmcWf
Zobacz także: Saryusz-Wolski o Tusku: "Jest winien brexitu". Zawiódł, więc powinien odejść. Obejrzyj wideo:

Jego zdaniem "na naszych oczach powstaje gigantyczny przemysł, który będzie zajmował się kreowaniem nowych wartości", a może on kreować również fikcję - przestrzegał polityk.

bErnmcWl

- Fikcja staje się narzędziem nie tylko biznesu, ale i wielki politycznym narzędziem. Musimy stanąć przeciw temu wspólnie - wzywał.

W końcu, jak zauważał Donald Tusk, nowoczesne technologie wypierają człowieka z rynku pracy. - Nie będzie pracy dla ludzi, bo technologie wyprą człowieka z rynku pracy - przewidywał Tusk. I uznał, że dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii staje się również wyzwaniem politycznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErnmcWG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
łowca android...
2 lata temu
przecież to gafę-dziarz jakich mało, gubi się w szczegółach i plecie bez ładu i składu zaprzeczając kompletnie temu co z wielką powagą głosi na wstępie. Najpierw straszy a później uspokaja, że diabeł nie taki straszny, a jak dobra konstytucja a diabli przy władzy to ludzie dadzą radę ... czyżby sugerował że kasę z Amber Gold diabli wzięli ? .. jak rządzili. Przyznam że takiego mitomana dawno nie widziano. co z niego za urzędnik UE? stanowisko reprezentanta ma i jak widać, tylko do słuchania plotek go dopuszczają, bo nie do konkretów o których mowa w Radzie Europejskiej. Jak ten człowiek został premierem Rp - pytanie do "Millionerów".
KAZIK
2 lata temu
Tusk to gut namiestnik na wschodnią prowincję zwaną Polska .
Ai
2 lata temu
A cwana gapa boi sie GAFA
bErnmcWH
menago
2 lata temu
Trzeba narod nastraszyc coby byl miekki i mozna lepic gniota
marta
2 lata temu
mlaskacz przy tusku to ratlerek przy owczarku.krętacz polityczny z żoliborza przy polityku klasy światowej.
...
Następna strona