Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tusk
03.05.2019 15:40

Wykład Donalda Tuska. Szef Rady Europejskiej ostro krytykuje potęgę firm technologicznych

Przemówienie Donalda Tuska na UW dotyczyło przede wszystkim Konstytucji 3 Maja, ale szef Rady Europejskiej przestrzegał przed rosnącą potęgą firm z Doliny Krzemowej. Jego zdaniem, takie firmy tworzą "imperium zdolne do kontrolowania wszystkich".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Tusk porównał potęgę amerykańskich firm z kontrowersyjnym projektem chińskiego rządu (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Donald Tusk zwrócił uwagę na sytuację w Chinach. Tam władze pracują nad tzw. Social Credit System (Systemem Zaufania Społecznego) - projektem, który udostępni im dane nad temat każdego Chińczyka. - To nie jest film science fiction, to się dzieje już teraz - mówił podczas wykładu.

Tusk jednak szybko podkreślił, że z podobną sytuacją mamy do czynienia również na Zachodzie. Choć zauważył, że zachodni politycy póki co nie chcą w taki sposób kontrolować mieszkańców swoich krajów, to wielkie firmy mają już ku temu coraz więcej możliwości.

Tusk podkreślił, że chodzi mu przede wszystkim o firmy, znane pod skrótem GAFA - a zatem Google, Amazon, Facebook oraz Apple. - To gigantyczne imperium zdolne do kontrolowania wszystkich - mówił Tusk na Uniwersytecie Warszawskim. Sama rosnąca władza korporacji nie jest jedynym problemem, związanym z rozwojem technologii, uważa Tusk. - Nasze dzieci są uzależnione od internetu i będą uzależnione coraz bardziej - mówił.

Saryusz-Wolski o Tusku: "Jest winien brexitu". Zawiódł, więc powinien odejść. Obejrzyj wideo:

Jego zdaniem "na naszych oczach powstaje gigantyczny przemysł, który będzie zajmował się kreowaniem nowych wartości", a może on kreować również fikcję - przestrzegał polityk.

- Fikcja staje się narzędziem nie tylko biznesu, ale i wielki politycznym narzędziem. Musimy stanąć przeciw temu wspólnie - wzywał.

W końcu, jak zauważał Donald Tusk, nowoczesne technologie wypierają człowieka z rynku pracy. - Nie będzie pracy dla ludzi, bo technologie wyprą człowieka z rynku pracy - przewidywał Tusk. I uznał, że dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii staje się również wyzwaniem politycznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-05-2019

RychoCzy ten facio powiedział kiedykolwiek coś rozsądnego? To tylko cwany gracz polityczny bez żadnej wizji oprócz gry w gałę i drinków w z prominentami z … Czytaj całość

03-05-2019

JARHEHEHE JEDNA O DINOZAURACH ZABIJANYCH KAMIENIAMI,A TEN O FIRMACH TECHNOLOGICZNYCH.GADA O TYM NA CZYM WOGULE SIE NIE ZNA.GADA BY GADAĆ.

03-05-2019

Dziadek z wermachtaaa10 artykułów o Donaldzie T. a komentarzu zostawić nie można na DE.WP. TUSK oddaj 250 mld co mafii dodałeś vatowskiej a potem możesz wracać do. Celi,, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (34)