Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dowód osobisty
02.07.2020 21:37

Wymiana dowodu osobistego. Jak to zrobić i ile to kosztuje?

Wymiana dowodu osobistego to w niektórych przypadkach konieczność. Posługiwanie się nieważnym dokumentem tożsamości może bowiem słono kosztować. Kiedy i jak wymienić dowód osobisty?

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wymiana dowodu osobistego. Kiedy jest konieczna? Jak to zrobić? Ile to kosztuje?

Dowody osobiste wielu z nas mają określony termin ważności. Zazwyczaj są wydawane na 10 lat i po upływie tego czasu obowiązkowo trzeba wymienić dokument. Ale są też inne przypadki, gdy wymiana jest to konieczna. Na przykład:

  • w przypadku utraty dowodu osobistego,
  • po zmianie danych (na przykład nazwiska po ślubieślubie),
  • po znacznej zmianie wyglądu, która uniemożliwia rozpoznanie (na przykład na skutek operacji plastycznej lub wypadku),

Jak wymienić dowód? Jakie są koszty wymiany?

Są trzy sposoby, żeby wymienić dokument, który traci ważność:

  • wizyta w urzędzie,
  • wymiana przez internet,
  • wezwanie urzędnika do domu (tylko w uzasadnionych przypadkach.

Najprostszy to oczywiście wizyta w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju. I - co ważne - nie musi to być urząd, w którym jesteśmy zameldowani. Trzeba wydrukować wniosek lub pobrać go w urzędzie. Do wypełnionego wniosku dołączyć zdjęcie oraz mieć ze sobą dotychczasowy dowód.

Drugi, równie prosty sposób to złożenie wniosku przez internet. Tu jednak trzeba mieć profil zaufany. Wtedy wszystko można zrobić bez wychodzenia z domu. Oczywiście pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednim zdjęciem.

Trzecia opcja jest najmniej popularna i dotyczy tylko wybranych przypadków. W uzasadnionych sytuacjach życiowych to nie obywatel przychodzi do urzędu, ale urzędnik odwiedza obywatela. W razie choroby czy niepełnosprawności należy zadzwonić do najbliższego urzędu gminy i tam się umówić na konkretny termin.

Wymiana jest bezpłatna, a oczekiwanie na nowy dokument może trwać nawet do 30 dni. Dlatego warto złożyć wniosek wcześniej, a nie w dniu utraty ważności dowodu.

Brak ważnego dowodu osobistego. Co mi grozi?

Posługiwanie się nieważnym dowodem grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Jasno mówi o tym ustawa o dowodach osobistych. W artykule 79. czytamy bowiem, że takiej karze podlega nie tylko ten, kto uchyla się od wymiany dokumentu, posługuje się cudzym dowodem lub nie oddał własnego, gdy stracił polskie obywatelstwo.

Wysokość grzywny natomiast jest wymierzana przez sąd, w zależności od indywidualnego przypadku. Może się wahać od 20 zł do nawet 5 tys. zł.

Ale są też znacznie bardziej prozaiczne kłopoty, w które można wpaść przez nieważny dowód. Z takim dokumentem na pewno nie wsiądziemy do samolotu, nie przejdziemy też kontroli na granicy. Nie załatwimy też wszystkich spraw w banku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz