Notowania

Przejdź na

Wyniki wyborów do europarlamentu 2019. PiS zwiększył przewagę

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała w poniedziałek rano dane po podliczeniu głosów 99,25 procent komisji. PiS zdobył poparcie 45,57 proc. wyborców, Koalicja Europejska 38,29, a Wiosna 6,04. Tylko te trzy ugrupowania wchodzą do europarlamentu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Beata Szydło otrzymała rekordową liczę głosów - prawie pół miliona. (Fot: Piotr Molecki/East News)

Aktualizacja, godz. 8

Najnowsze dane z PKW wskazują, że PiS - mimo wahnięć - zwiększył przewagę nad Koalicją Europejską w porównaniu do wyników sondażowych Podczas gdy wstępne wyniki exit poll pokazywały niewielką przewagę ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego, po przeliczeniu danych 95 proc. komisji różnica zwiększyła się o 8,3 pkt. proc., a po przeliczeniu 99 proc. - o 7,2 pkt. proc.

Do europarlamentu wejdą tylko 3 ugrupowania. Oprócz PiS i KE z poparciem 6,04 proc. do Brukseli pojadą kandydaci Wiosny.

Poniżej progu wyborczego znajduje się Konfederacja KORWiN, Braun, Liroy, Narodowcy.

Zaskoczyła wysoka frekwencja. W wyborach wzięło udział 45,42 proc. wyborców.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się we wszystkich 28 państwach członkowskich od 23 do 26 maja.

Tegoroczne głosowanie było dziewiątym od 1979 wyborem bezpośrednim do unijnego parlamentu. W wyniku wyborów zostanie wybranych 705 eurodeputowanych. Liczba europosłów będzie mniejsza o 46 osób, w porównaniu z poprzednią kadencją.

Polacy wybierali 52 europosłów spośród ponad 800 kandydatów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-05-2019

piadawygrała ściana wschodnia : słabo wykształcona z niskimi zarobkami i tak będzie w następnych wyborach ( wariant grecki coraz bliżej )

27-05-2019

Logika__PO dostało na co zasłużyło. Do dziś Schetyna nie podał 3 sukcesów PO przez 8 lat. Wszędzie klapa. Jeśli chodzi o pis to pis nic nie daje tylko oddaje … Czytaj całość

27-05-2019

rodakalibabaPolityk jak inni. Ani mi go żal ani bym go nie chwalił. Chyba najbardziej fałszywy człowiek w polskiej polityce. Ale bardzo mi żal ludzi co na niego … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (23)