Notowania

Wypoczynek przy granicy i gigantyczny rachunek za telefon. Minister zabiera głos

Wysokie opłaty za roaming w kraju? To możliwe. Do biur poselskich zgłaszają się Polacy obciążeni gigantycznymi rachunkami za telefon. "Problem mają osoby przede wszystkim starsze".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Minister Cyfryzacji Marek Zagórski szybko znalazł rozwiązanie problemu.

Roaming kojarzy się głównie z wakacyjnymi wyjazdami. Tymczasem wysokie opłaty można mieć również... nie wyjeżdzając z miasta. W efekcie rachunek za telefon - ze względu na naliczany roaming - może zostać wystawiony na kwotę nawet kilku tysięcy złotych.

Wystarczy, że telefon automatycznie wyszuka silniejszego, np. zagranicznego operatora komórkowego. Może się tak stać nawet, gdy nie ruszymy się z Polski. Wystarczy być blisko granicy.

"Do mojego biura poselskiego zgłaszają się osoby przebywające w szpitalach bądź sanatoriach mieszczących się przy granicy państwa, których telefony automatycznie logują się do silniejszej sieci państw graniczących z Polską, których stacje bazowe są stosunkowo w bliskiej odległości od granicy i obejmują terytorium Polski" – napisał w interpelacji poselskiej Wojciech Kossakowski.

"Sytuacja dotyczy większej części pasa nadgranicznego. W konsekwencji osoba, która przebywa przykładowo 2 tygodnie w szpitalu na terenie Polski - nieświadoma, iż jej sieć korzysta z roamingu - otrzymuje rachunek opiewający niejednokrotnie na kwotę kilku tysięcy złotych" - podkreślił.

Poseł Kossakowski przypomniał też, że firmy telekomunikacyjne nie przyjmują reklamacji popartych np. dokumentacją medyczną. W ten sposób niektórzy klienci próbują udowodnić, że z Polskoi nawet nie wyjechali, więc korzystać z roamingu ni emogli. Operatorzy powołują się wyłącznie na cyfrowy system rejestrujący, na którym znajdują połączenia zainicjowane z kart SIM ich klientów. A te wskazują, że wyższa stawka się należy. I tyle.

Poseł zwrócił się w tej sprawie do Ministra Cyfryzacji, z pytaniem, czy resort przewiduje podejmie jakieś działania, aby ochronić obywateli narażonych na tego typu koszty.

Minister Marek Zagórski odniósł się do sprawy, szczegółowo wyjaśniając co jest powodem tego, że czasem zagraniczna sieć ma silniejszy sygnał i dominuje na terenie przygranicznym. Podkreślił w odpowiedzi, że granice państwa nie mają wpływu na kształtowanie się zasięgu stacji bazowych.

Aby jednak rozwiązać ten problem, polecił, aby sprawdzić ustawienia telefonu i ustawić sobie ręczny wybór. W skrócie: resort cyfryzacji nie zamierza w tej sprawie tworzyć nowych przepisów.

(Sejm.gov.pl)
(Fot: .sejm.gov.pl)

"Problem roamingu przygranicznego może zostać rozwiązany poprzez wykorzystanie opcji ustawień telefonu w zakresie wyboru sieci tj. ręcznego ustawienia w menu telefonu w zakładce wybór sieci (wspólna nazwa w systemach operacyjnych Android i iOS) macierzystego operatora. Zmiana automatycznego wybierania sieci na wybór ręczny i wybór opcji, polegający na tym, że telefon powinien zawsze logować się do wybranej sieci macierzystej, pozwoli uniknąć korzystania z sieci zagranicznego operatora, a tym samym dodatkowych opłat roamingowych" – doradził minister Zagórski.

*Masz newsa? Napisz do nas przez *dziejesie.wp.pl.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-02-2019

WINA OPERATORÓWWAŻNE JEST MIEJSCE LOGOWANIA SIĘ TELEFONU DO SIECI. JEŚLI JEST TO POLSKA TO OPERATOR MUSI UZNAĆ REKLAMACJĘ. WINĘ ZA SŁABSZĄ MOC NADAJNIKÓW PONOSZĄ … Czytaj całość

16-02-2019

KolololoChwila, chwila... jak sie telefon zaloguje w sieci poza granicami RP, to dostaje sie od operatora info sms'em o stawkach, nr alarmowych, etc. Trzeba … Czytaj całość

16-02-2019

Niewidzialna rękaBanda Rudego.

Rozwiń komentarze (64)