Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Wystarczyła chwila dobrej pogody. Z polskiej sieci uciekły miliony euro

117
Podziel się:

W dwie ostatnie niedziele kwietnia Polska mogła stracić kilkanaście milionów złotych z powodu małej elastyczności naszych sieci energetycznych. Na kilka godzin została zredukowana energia produkowana w Polsce przez źródła fotowoltaiczne. Wszystko przez zbyt ładną pogodę.

Wystarczyła chwila dobrej pogody. Z polskiej sieci uciekły miliony euro
Pod koniec kwietnia dwukrotnie ograniczono generację energii z fotowoltaiki (Getty Images, 2023 VCG)

Według danych Forum Energii w dwie ostatnie niedziele kwietnia (23.04. i 30.04.) Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) poleciły zredukowanie produkcji energii pochodzącej ze źródeł fotowoltaicznych przyłączonych do sieci przesyłowej 110 kV i średniego napięcia. System miał w ten sposób stracić nawet 29 GWh.

Uciekają pieniądze z polskiej sieci

Z wyliczeń Forum Energii wynika, że koszt tego wyłączenia to nawet 16,5 mln zł. W pierwszym przypadku miało dojść do wyłączenia w związku z "zagrożeniem bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej". Powołano się w tym wypadku na "art. 3 pkt 16d) ustawy – Prawo energetyczne".

Choć jak zauważa Forum Energii, akurat przesłanka w postaci nadmiernej generacji mają być zawarte w innym przepis. W drugim przypadku PSA nie powołało się już na stan zagrożenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy muszą szykować się na inflacyjny cios nawet powyżej 40 proc.

Polski system jest mało elastyczny

Zdaniem autorów analizy polski system jest mało elastyczny i takie sytuacje będą zdarzać się w przyszłości. W obydwu przypadkach niskie zapotrzebowanie na energię elektryczna w Polsce wynikało z kilku czynników. Po pierwsze, jak zauważają analitycy, jest to typowe dla dni wolnych od pracy. Dodatkowa pogoda sprzyjała produkcji energii z OZE. Choć w tym przypadku kluczowy miał być nie wiatr, a temperatura. Było a ciepło na ogrzewanie i za zimno na klimatyzację. Dodatkowa temperatura była optymalna dla pracy paneli fotowoltaicznych.

Kilkugodzinne wyłączenie z systemu zielonej energii to wymierny koszt dla państwa. Jak wylicza Forum Energii, w wydatkach na paliwo kopalniane i uprawnienia CO2 Polska za kilka godzin wyłączenia z systemu zielonej energii może zapłacić nawet 16,5 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
oze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(117)
Borson
11 miesięcy temu
Przepraszam ale co jest w tym dziwnego? Każdy kto ma pojęcie jak działa elektrownia wie że turbin nie da się zdławić w godzinę. Podaż była większą niż pobór więc zawsze tak będzie. Fotowoltaika to dodatek!!!! Baza zawsze musi być stabilna czyli prąd z elektrowni. Widać że temat dęty i sponsorowany dla gawiedzi powyżej szkole pasie nią bydła rogatego....
Alibaba
11 miesięcy temu
Do puty niezmodernizujemy sieci energetycznej do puty będziemy tracić
Święty
11 miesięcy temu
Wystarczy zbiorniki szczytowo lompowe i jest magazyn , a Japonczycy stawiqja wieże betonowe jako magazyn wykorzystują grawitację
Wodnik
11 miesięcy temu
Specjaliści mówili że będzie problem.... I jest. Jeżeli zgadzamy się ten system rządzenia to teraz musimy ponosić konsekwencje. Obecny system polityczny jest jak nowotwór
wio
11 miesięcy temu
przecież lewactwo prywatyzowało energetykę w latach 90, wzięli kasę i nic nie zrobili a jak zaczęło się wszystko sypać wraca do Polaków
...
Następna strona