Notowania

gospodarka
16.01.2020 13:33

Wystawiali fałszywe faktury. Grozi im 25 lat więzienia

Funkcjonariusze KAS zatrzymali 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymani mieli wystawiać fałszywe faktury na paliwo, na łączną kwotę prawie 1,7 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KAS)
Grupa fałszująca faktury zatrzymana.

Jak ustalili śledczy, grupa wystawiła 1700 fałszywych faktur na sprzedaż oleju napędowego.

Podatek od wystawionych faktur przekraczał 316 mln złotych.

Grupa miała działać m.in. w Warszawie, Kielcach i Katowicach od od stycznia 2015 roku do sierpnia 2019 roku. Jak informują śledczy, zatrzymani organizowali tzw. „fakturownie”, czyli spółki, wykorzystywane do wystawiania faktur bez prowadzenia rzeczywistej działalności.

Oglądaj też: Urzędniczki skarbówki, które wlepiły karę mechanikowi to jednostkowy przypadek

Do spółek rekrutowali tzw. „słupy”, czyli osoby, które zgadzały się na wykorzystanie swoich danych osobowych. Posługiwali się również fałszywymi paszportami nieistniejących obywateli Włoch.

Wśród odbiorców fałszywych faktur były m.in. firmy, które sprzedawały na stacjach paliw olej smarowy i preparat smarowy, jako pełnowartościowy olej napędowy.

Dla zachowania pozorów legalnej działalności, kwoty z fikcyjnych faktur były wpłacane na rachunki bankowe „fakturowni”, po czym wypłacane w gotówce i zwracane wpłacającym.

W ten sposób przez konta spółek-słupów przeszły ponad 22 mln złotych.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

"Zarzuty dotyczyły m.in. wystawienia faktur na łączną kwotę ponad 1 mld 690 mln zł. Jest to czyn stanowiący tzw. „zbrodnię fakturową”, zagrożony karą do 25 lat pozbawienia wolności. Kwota uszczupleń podatkowych z tych faktur przekroczyła 316 mln zł. Jednej osobie zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą" - czytamy w komunikacie KAS.

Jak informują śledczy, sprawa ma charakter rozwojowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, kas, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-01-2020

jacunioto jak ? wpłacili 22 mln. zł na konta firm a vat na kilkaset mln. zł odzyskali ? ja mam 1700 zł vat do zwrotu i kontrola czy zapłaciłem czy odbiorca … Czytaj całość

16-01-2020

ZdegustowanyZa zatłuczenie człowieka pałkami na śmierć bandyci dostali 5 i 4 lata odsiadki, za gwałty i pobicia wyroki jeszcze niższe, a za przekręty finansowe … Czytaj całość

16-01-2020

JaOstatnio zapadł wyrok 5 lat więzienia za pobicie człowieka na śmierć w obecności jego dziecka,a za faktury mają dostać 25 lat więzienia???? Chory kraj

Rozwiń komentarze (152)