Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Nadchodzi duża zmiana dla właścicieli aut. Stawka abonamentu w górę

67
Podziel się:

1 stycznia opłata abonamentowa za korzystanie z radioodbiorników, w tym także tych zamontowanych w autach, wzrośnie do 8,70 zł miesięcznie. W skali roku oznacza to, że abonament RTV będzie kosztował 104,40 zł, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu z rokiem 2023, kiedy opłata wynosiła 90 zł rocznie.

Nadchodzi duża zmiana dla właścicieli aut. Stawka abonamentu w górę
Od 2024 r. stawka abonamentu RTV dla posiadaczy radioodbiorników, w tym właścicieli samochodów, będzie wyższa (Getty Images, Mert TOKER)

W ubiegłym roku Poczta Polska podjęła działania mające na celu kontrolę samochodów wyposażonych w radioodbiorniki. Jak podawał serwis dostawczakiem.pl, pracownicy poczty fotografowali pojazdy, które mogły być zarejestrowane na firmę.

Właściciele samochodów zapłacą więcej

Jednak nie wszyscy właściciele samochodów będą musieli płacić abonament za radio zamontowane w aucie. Osoby, które leasingują lub wynajmują samochody, są zwolnione z tej opłaty. Podobnie, jeśli właściciel auta już wcześniej zapłacił abonament RTV za sprzęt zarejestrowany w domu, nie musi płacić dodatkowo za radioodbiornik w samochodzie. Wyjątkiem są jednak samochody zarejestrowane na firmy - w ich przypadku nie przewiduje się żadnych ulg.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Umowy B2B. Senatorka Lewicy: to oszustwo

Co więcej, jak zauważa bankier.pl, użytkownik radia w samochodzie ma możliwość skorzystania z 10-procentowej zniżki, jeśli opłatę wniesie z wyprzedzeniem, czyli do dnia 25. pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Ustawodawca przewidział także kilka innych wyjątków, które zwalniają użytkowników z obowiązku płacenia abonamentu RTV:

  • osoby, które ukończyły 75. rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Ci, którzy są uprawnieni do zwolnienia od opłat abonamentowych, muszą przedstawić w placówce pocztowej odpowiednie dokumenty potwierdzające ich uprawnienia, a także wypełnić oświadczenie, którego wzór jest dostępny na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zwolnienie z płatności za abonament RTV zaczyna obowiązywać od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym dopełniono wszystkich formalności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
Miś na miarę ...
5 miesięcy temu
Skoro mam stary tv i nie odbiera nowego systemu nadawania to nie ma tematu 😁
Mariusz
5 miesięcy temu
Ja mam cztery samochody, dwa garaże, sześć mieszkań, dwie działki rekreacyjne, telefony, rowery i wszędzie jest radio. Czy wszędzie mam płacić podatek radiowy ?
Towarzysze
5 miesięcy temu
W 1989 roku skończył się socjalizm w Polsce teraz mamy BOLSZEWICKIMI!!!!!!!!!!!!!
Śpiewający in...
5 miesięcy temu
W każdym telefonie jest radio to posiadający ów gadzet też jest obligatoryjnie zmuszony do opłaty na wet ten tel na firmę
Leo
5 miesięcy temu
To jeszcze przepisy pisu, nowy rząd zapowiada rezygnację z abonamentu dla obywateli. WP, zejdźcie na ziemię.wasz pis już się skończył. Martwcie się abyście się utrzymali z tą komunistyczną cenzurą.
...
Następna strona