Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Wyższe progi pomocy społecznej. Maksymalna kwota zasiłku stałego w górę o 74 zł. "To kosmetyczna zmiana"

8
Podziel się:

Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r. Rada Dialogu Społecznego dostała zatwierdzoną przez rząd propozycję weryfikacji kryteriów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej. Więcej osób ma skorzystać m.in. z darmowych posiłków.

Wyższe progi pomocy społecznej. Maksymalna kwota zasiłku stałego w górę o 74 zł. "To kosmetyczna zmiana"
Rządzący chcą, by kryterium dochodowe dla osoby samotnej wzrosło od 2022 r. o 11 proc. (pixabay.com)

Od nowego roku wzrośnie maksymalna kwota zasiłku stałego. Dotychczasowe 645 zł zmieni się na 719 zł. Przewidywany jest też wzrost progów dla osób samotnych z 701 zł do 776, a dla rodziny w przeliczeniu na jednego jej członka z 528 do 600 zł.

Zmienią się jednak również kryteria dochodowe dla osób, które w ogóle będą miały dostęp do świadczeń z pomocy społecznej. Jak wylicza "Dziennik Gazeta Prawna", w dokumencie przekazanym parterom społecznym przez rząd wskazano nowe progi dostępu.

Zobacz także: Polski Ład finansowany przez nowe podatki? Minister odpowiada

Rządzący chcą, by kryterium dochodowe dla osoby samotnej wzrosło od 2022 r. o 11 proc. Dla rodziny wzrost ma być jeszcze większy - 14 proc.

Jednak w ocenie ekspertów, na co dzień zajmujących się wsparciem najbardziej potrzebujących, jest to jedynie kosmetyczna zmiana.

Tak nazywa propozycje rządowe w "DGP" Zdzisław Markiewicz, dyrektor MOPS-u w Opolu.

- Zmiana nie przełoży się na wzrost uprawnionych do świadczeń. Podwyżka jest zbyt niska w porównaniu z tym, jak w ostatnich latach rosły najniższe wynagrodzenia oraz minimalne emerytury i renty - zapewnia Markiewicz.  

Jednak, jak dodaje w dzienniku Norbert Paprota, który również kieruje MOPS-em, tyle że w Bochni, zwaloryzowane kryteria mogą wpłynąć na obniżenie opłat komunalnych lub w ogóle zwolnienie z ich ponoszenia przez osoby, które mają przyznane usługi opiekuńcze.

Wszystko za sprawą wysokości takiej należności. Określa ją w uchwale gmina i jest ona zwykle zróżnicowana w zależności od tego, o ile przekroczone jest kryterium dochodowe. Jeśli nie jest, senior nic za nie nie płaci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Gapcio
miesiąc temu
Bandyctwo PiSu nie zna granic złodzieje kryminaliści program żywieniowy ministerstwa rodziny i polityki społecznej wygląda w ten sposób człowiek dostaje 8 zł dziennie na wyżywienie czyli za to nie może kupić kostki masła i bochenka chleba ale PiS pomaga ludziom jak nie wiem że byśmy się nie przeżyli za to 8 zł dziennie przypadkiem uważajcie ludzie bo będziecie grubi
Jaaa
9 miesięcy temu
Czemu sami posłowie dają sobie takie podwyżki zamiast dać te pieniądze na inny cel typu zasiłki stałe lub stypendia dla na utelentowane dzieci
Claudio
11 miesięcy temu
Ja swuj zasiłek oddam dla naszych posłów czy z zasilkiem czy bez to i tak idzie zdechnac a oni przyjmą wszystko będą mieli większą podwyszke nieroby
pracodawca
rok temu
Zasiłek tylko dla osób faktycznie niesamodzielnych. Masz dwie rączki, masz dwie nóżki, to pracuj!
realista
rok temu
Kto pisał ten artykuł,chyba coś poplątał?