Notowania

krynica 2019
12.08.2019 10:47

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy: Jak dbać o polski interes na arenie międzynarodowej i w Europie

Na nadchodzącym Forum Ekonomicznym w Krynicy (3-5 września) nie może zabraknąć debaty o polskiej strategii wzmacniania pozycji na arenie międzynarodowej oraz możliwych postawach Europy w obliczu globalnej rywalizacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

Swój udział w panelu, który będzie częścią Forum Polonijnego, zatytułowanym Dobrze być Polakiem – jak dbamy o polskie interesy i wartości na arenie międzynarodowej potwierdził Marszałek Senatu RP, Stanisław Karczewski. Marszałek będzie także jednym z gospodarzy Forum Polonijnego, którego głównym partnerem jest wyższa izba polskiego parlamentu i które jest częścią Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Marszałek weźmie także udział w sesji plenarnej Europa w obliczu globalnej rywalizacji.

a razem z nim do debaty usiądą między innymi: maltański minister gospodarki, inwestycji i małych przedsiębiorstw – Christian Cardona, minister inwestycji i rozwoju – Jerzy Kwieciński, przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego – Luca Jahier oraz Przemysław Żurawski vel Grajewski z ministerstwa spraw zagranicznych.

Według danych ze „Strategii polskiej polityki zagranicznej”, ministerstwo spraw zagranicznych w latach 2017 – 2021 skupia się na „wzmocnieniu bezpieczeństwa kraju, utrzymaniu rozwojowych warunków gospodarczych na arenie międzynarodowej i odbudowie pozycji w Unii Europejskiej.” Pomimo dostrzegania przez Polaków pozytywnych aspektów, które sprawiły, że według nich bezpieczeństwo w kraju poprawiło się, a członkostwo w Unii Europejskiej niesie ze sobą pozytywne skutki, około 50% badanych, (według raportu SELECTIVV), polską politykę zagraniczną oceniło jako neutralną lub złą. Inną kwestią jest fakt, że Polska w trakcie budowania swojej pozycji wśród innych państw, uczestniczy również w globalnej rywalizacji. Coraz częściej słyszy się o eskalacji gospodarczego konfliktu pomiędzy USA a Chinami. W związku z tym, iż jest to konflikt pomiędzy dwoma gigantami, pozostałe kraje są zmuszone do zajęcia konkretnego stanowiska wobec tego sporu. Jaka strategia Polski i pozostałych krajów europejskich jest najbardziej korzystna? Jakie jeszcze działania mogą podjąć polscy dyplomaci, aby zwiększyć znaczenie Polski na arenie międzynarodowej? O tym już niebawem w Krynicy.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-08-2019

możePo debacie bunga-bunga w willi?

Rozwiń komentarze (1)