Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Zakaz handlu. Wracają prace nad nowelizacją ustawy. Będą zmiany w przepisach?

1
Podziel się

Zakaz handlu w niedziele wzbudza coraz więcej kontrowersji. We wtorek prace nad nowelizacją ustawy wrócą do Sejmu. Czy projekt zakazu handlu w każdą niedzielę czekają zmiany?

Zakaz handlu. Wracają prace nad nowelizacją ustawy. Będą zmiany w przepisach?
Zakaz handlu. Wracają prace nad nowelizacją ustawy. Będą zmiany w przepisach? (East News)
bDRPlEPV

Zakaz handlu w niedziele. Systematyczne zaostrzenia zakazu

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 r. Niedzielami handlowymi były zazwyczaj pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca. Od stycznia 2019 r. zakaz został zaostrzony i zakupy można zrobić jedynie w ostatnią niedzielę w miesiącu. W pozostałe nie zrobimy zakupów w zdecydowanej większości sklepów w Polsce. Wyjątkami pozostaną miesiące, w których wypadają ważne święta (m.in. Wielkanoc i Boże Narodzenie), wówczas liczba niedziel handlowych zwiększa się.

Zgodnie z projektem ustawy w niedzielę zakazany jest nie tylko handel, ale również inne czynności związane ze sprzedażą, np. magazynowanie, dystrybucja, przeładunki i logistyka. Wyłączone z zakazu są m.in. apteki, piekarnie, stacje benzynowe, kwiaciarnie oraz sklepy związane z obsługą turystów. Do tej listy dołączają również punkty zlokalizowane na lotniskach i dworcach.

bDRPlEPX

Z początkiem 2020 roku wszystkie niedziele mają być ustawowo wolne od handlu.

Zakaz handlu w niedziele zostanie złagodzony?

Zakaz handlu w niedziele ma coraz mniej zwolenników. Jak wynika z badania przedstawionego przez Dziennik Gazetę Prawną, tylko 19 proc. Polaków jest zwolennikami ograniczenia handlu we wszystkie niedziele. Jak zaznaczył również premier Mateusz Morawiecki, w jego opinii ustawa o niedzielnym zakazie handlu nie spełnia wszystkich oczekiwań. Projekt ten mogą więc czekać zmiany.

We wtorek parlamentarzyści oraz przedstawiciele handlu podsumują w Sejmie pierwszy rok z częściowym zakazem handlu. Na posiedzeniu mogą paść kolejne deklaracje dotyczące możliwych zmian w ustawie. "Zwłaszcza w świetle ostatnich zapowiedzi ministrów, iż skutki ustawy są gruntownie analizowane" – informuje "DGP".

bDRPlEQy
KOMENTARZE
(1)
Pracownik "ko...
2 lata temu
Powinny być od razu wszystkie niedziele wolne od handlu i byłby spokój. Ludzie pracujący w kołchozach zwanych hipermarketami mają dosyć pracy w dzień ustawowy wolny od pracy bez żdnego dodatku. Tylko lobby "kosmitów" optuje za tym aby więcej kupować i więcej i więcej. Dosyć szantażu