Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Zamrożenie cen prądu może pokrzyżować Bruksela. Rekompensaty dla obywateli czy dla spółek?

542
Podziel się:

Część ekspertów ocenia, że obowiązujące od początku roku przepisy zamrażające ceny prądu na poziomie z czerwca 2018 r. zostaną uznane przez Komisję Europejską za niedozwoloną pomoc publiczną. Wstępne stanowisko Brukseli możemy poznać jeszcze dziś.

- Nie pomagamy spółkom energetycznym, ale odbiorcom, obywatelom. Spółki są tylko przekaźnikiem - przekonuje minister Krzysztof Tchórzewski.
- Nie pomagamy spółkom energetycznym, ale odbiorcom, obywatelom. Spółki są tylko przekaźnikiem - przekonuje minister Krzysztof Tchórzewski. (iStock.com)

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", 10 lat temu Polska uzyskała atrakcyjne warunki okresu przejściowego dla elektrowni węglowych, które nadal nie muszą kupować 100 proc. praw do emisji.

To oznacza, że w tym roku rząd będzie mógł sprzedać 55,8 mln niewykorzystanych uprawnień do emisji CO2, co powinno przynieść ok. 5 mld zł wpływów do budżetu państwa.

Wiadomo już, że pieniądze te prawie w całości trafią do spółek energetycznych jako rekompensata za utrzymanie na dotychczasowym poziomie cen dla odbiorców pomimo wzrostu cen hurtowych.

Zgodnie z planem Ministerstwa Energii 4 mld zł ma zostać w tym roku przeznaczone na rekompensaty dla spółek obrotu. Cztery piąte tej kwoty ma pochodzić ze sprzedaży praw do emisji.

Cytowany przez "Wyborczą" prezes ClientEarth dr Marcin Stoczkiewicz ocenia, że rekompensaty są dla spółek korzyścią gospodarczą o charakterze selektywnym, co dla Brukseli oznacza niedozwoloną pomoc publiczną. Taka pomoc państwa ma też zakłócać konkurencję i wymianę handlową między państwami UE.

Stoczkiewicz uważa, że za korzyść selektywną, czyli niedozwoloną pomoc publiczną może zostać uznane w Brukseli także obniżenie akcyzy z 20 do 5 zł.

Money.pl w środę zwrócił się do polskiego przedstawicielstwa Komisji Europejskiej z pytaniem, czy Bruksela zainteresowała się już ewentualna niezgodnością ustawy z prawem unijnym. Odpowiedź ma pojawić się nawet już w czwartek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(542)
Andre
4 lata temu
ta obca unia, tylko ciekawe kogo wybieramy w wyborach do parlamentu UE ..
Grzegorz Brzę...
4 lata temu
Oczywiście, że rekompensaty TYLKO dla spółek i TYLKO dla niemieckich!!!
proszę uczeni
5 lata temu
Za co spółki skarbu państwa mają dostać 4 miliardy rekompensaty która powinna być dla suwerena?. może ktoś to wyjaśni o co to chodzi.
Lupo
5 lata temu
zasponsorujmy spółki energetyczne, one zasponsorują pisią ośmiornicę, dalej stawiajmy na węgiel i będzie git
keab
5 lata temu
ooooo, Unia,przy niej tłusk chcom żeby Polaki płaciły więcej, brafffooooo Polak przy łUni
...
Następna strona