Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zarobki w Polsce. Średnie wynagrodzenia rosną? "Średnia nie oddaje tego, co mediana"

- To trudna sprawa do wytłumaczenia. Nie ukrywamy, że średnia wcale nie oznacza, że reprezentuje to, co faktycznie dzieje się w społeczeństwie. Taka jest właściwość tej informacji. Często słyszymy, czemu nie podajemy mediany. Zbadanie jej jest dużo droższe i kosztowniejsze. Dlatego takie badania są publikowane raz na dwa lata. Średnia ma ten walor, że jest podawana co miesiąc i pozwala nam obserwować pewne tendencje rozwojowe – mówił w programie "Money. To się liczy" prezes GUS dr Dominik Rozkrut.

19-02-2021
0
0
42
Podziel się
Komentarze (42)
zobacz więcej komentarzy (42)
KOMENTARZE
(42)
retro
2 lata temu
Czy wy w ogole wiecie co to jest i jak jest liczona srednia krajowa ? Wszystkie te statystyki GUS mozna sobie w d... wsadzic. Jezeli prezes firmy zarabia po 100tys miesiecznie a jego 50 pracownikow po 2.5tys miesiecznie to jaka mamy srednia ?
elo
2 lata temu
Z komentarzy widzę, że większość ludzi nie ma pojęcia co to średnia. Nie wie nawet, że jest to średnia płac z przedsiębiorstw powyżej 9 pracowników. Przez co wszystkie małe przedsiębiorstwa, gdzie zarobki są od małych po kosmiczne nie są uwzględnione. Nie jest też uwzględniona na przykład moja praca na jdg gdzie średnio zarabiam 16 500 na rękę
Agresto
2 lata temu
Niestety zarobki sa bardzo niskie nieadekwatne do kosztow zycia. 7 latach po studiach i zarabiam 3200 na reke. Wiekszosc znajomych ma ok 2500. Ja po znajomosci to mi sie udalo. 70% moich znajomych wyjechalo za granice. Widze wielka przepasc miedzy nami. My nawet nie mozemy dostac kredytu na 35 m mieszkanie w kiepskiej dzielnicy, a oni maja domy. Moje auto ma 14 lat a oni nowymi (leasing). Ja wakacje moze nad Baltykiem na kredyt, a oni na Canary. Jedno mamy podobne, wydajemy tyle samo na jedzenie, tylko ze oni maja 4 razy tyle co ja na wydatki. Parodia.
Michau
2 lata temu
W jaki sposób ustalanie mediany jest kosztowniejsze? Przecież zarobki każdego człowieka są ZUSowi znane z miesiąca na miesiąc to jaki problem z policzeniem mediany? :) Ściema dla debili - i tak nie wiedzą co to mediana. Z resztą, żeby policzyć średnią czy medianę, to trzeba mieć te same dane :) A może w GUS nie wiedzą co to mediana i stąd większy koszt liczenia? Czy dalej na Office 95 jadą? Podawanie średniej nie mediany ma na celu tłumienie zamieszek, bo GUS to instytucja publiczna, a wszystko co publiczne jest sterowane przez władzę. STEROWANE!.
Pol
2 lata temu
W polsce wyzysk i bieda
...
Następna strona