Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zarzuty o monopolizowanie rynku. Szefowie Facebooka, Amazona, Apple'a i Google'a będą zeznawać przed Kongresem

Szefowie czterech z pięciu największych amerykańskich firm technologicznych będą w lipcu zeznawać przed Kongresem USA. Ma to związek z toczącymi się wobec ich przedsiębiorstw postępowaniami antymonopolowymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CQ-Roll Call, Inc via Getty Imag)
Jednym z wezwanych na przesłuchanie jest szef i założyciel Facebooka Mark Zuckerberg

O tym, że dyrektorzy generalni wielkich firm technologicznych: Jeff Bezos z Amazona, Tim Cook z Apple, Mark Zuckerberg z Facebooka oraz Sundar Pinchai zarządzający holdingiem Alphabet, do którego należą Google i YouTube, jeszcze w lipcu stawić się mają na przesłuchaniu w Kongresie, poinformowała rzeczniczka komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów Shadawn Reddick-Smith – informuje PAP.

Nie zapadła jeszcze decyzja na temat technicznych aspektów przesłuchania, a więc czy odbędzie się ono stacjonarnie, czy jednak będzie miało formę wirtualną.

Prowadzący dochodzenie zapytają prezesów technologicznych gigantów o dominującą pozycję ich spółek – to jest bowiem głównym przedmiotem postępowania, ale przesłuchiwani muszą być gotowi na różne "wątki poboczne". Rzeczniczka zdradziła, że pytania mogą również dotyczyć przestrzegania praw pracowników czy tego, jakie środki bezpieczeństwa zostały im zapewnione w czasie pandemii.

Obejrzyj: Wojska amerykańskie w Polsce. Kto finansuje żołnierzy USA? "Bezpieczeństwo kosztuje"

W USA toczy się kilka postępowań przeciwko wielkim koncernom technologicznym. Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) prowadzi już dochodzenie ws. przejmowania przez Amazona i Facebooka mniejszych firm, zaś resort sprawiedliwości USA rozważa wszczęcie w tym roku postępowania antytrustowego przeciwko Google'owi w związku z oskarżeniami o zdominowanie przez spółkę rynku reklamowego i wyszukiwarek internetowych. Mniejsze postępowania prowadzą prokuratorzy stanowi.

Dla szefa Amazona Jeffa Bezosa przesłuchanie w Kongresie będzie swoistym debiutem. Mark Zuckerberg, Tim Cook i Sundar Pichar już wcześniej zeznawali.

Apple może mieć niedługo problemy. Komisja Europejska sprawdza właśnie, czy gigant nie narusza unijnych zasad konkurencji
Unia bierze się za Apple. Jest postępowanie antymonopolowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: facebook, apple, kongres usa, postępowanie antymonopolowe, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-07-2020

Jaszczuroludzie totylko bajka?Ten gostek jakoś dziwnie tu wgląda...

02-07-2020

KrissZlikwidowałem fejsa w zeszłym roku po obejrzeniu filmu Hakowanie Świata. Wam też radzę.

02-07-2020

omgJak on wygląda! Jak jaki biorobot normalnie mecha..

Rozwiń komentarze (3)