Notowania

Zasiłek klęskowy wzrośnie. Rozszerzony będzie wachlarz klęsk, od których się go przyzna

Z 2 do 6 tys. złotych ma wzrosnąć zasiłek klęskowy. MSWiA chce również zmian w sposobie ich przyznawania. Strona rządowa przekonuje, że ma to usprawnić system. Samorządowcy ostrzegają, że zaproponowane zmiany mogą doprowadzić do wyłudzeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Zasiłek klęskowy po zmianach ma objąć nie tylko powodzian.

Nowe propozycje MSWiA opisuje "Dziennik Gazeta Prawna", która wskazuje, że zasiłek klęskowy ma zostać rozszerzony. Dotychczas mogli korzystać z niego tylko powodzianie - po zmianach obejmie on również dotkniętych m.in. huraganami, osuwiskami ziemi czy wyładowaniami atmosferycznymi.

Zasiłki wypłacą wójtowie gmin - tak samo jak obecnie. Różnica polega natomiast na tym, że od teraz zmieni się procedura wypłacania zasiłku dla poszkodowanych przez katastrofy dodane w najnowszej propozycji.

Po złożeniu wniosku, burmistrzowie i prezydenci miast będą mieć dwa dni na podjęcie decyzji i kolejne dwa dni na wypłacenie świadczeń. Dotychczas z tego przyspieszonego trybu mogli skorzystać wyłącznie powodzianie.

Zobacz też: Pożary w Australii. Pierwsza taka deklaracja pomocy

Samorządowcy ostrzegają, że nowe przepisy mogą zachęcić do wyłudzania pieniędzy. Grzegorz Kubalski ze Związków Powiatów Polskich w rozmowie z "DGP" wskazuje na fakt, że w dwa dni wójt nie będzie mieć możliwości rzetelnego postępowania potwierdzającego, że zasiłek się należy. Szczególnie, jeżeli w krótkim czasie wpłyną ich setki.

Smog. Najwyższe odczyty od dawna. Alerty na terenie całego kraju
Smog. Najwyższe odczyty od dawna. Alerty na terenie całego kraju

A nowa propozycja zakłada kary dla samorządów. Gminy będą musiały zapłacić 100 złotych za każdy dzień zwłoki, a zadanie wypłaty zapomogi będzie mógł przejąć wojewoda.

O tym pomyśle Grzegorz Kubalski również nie ma najlepszego zdania. Uważa on, że ten pomysł "wpisuje się w trend" nakładania kar na samorządy, które zasilą budżet państwa.

Największa spółka inwestycyjna świata planuje wyjść m.in. z inwestycji w producentów węgla
BlackRock zarabiał na węglu miliony dolarów. Spółka zapowiedziała, że wycofuje się z nieekologicznych działań

Zarzuty odpiera MSWiA. Resort wskazuje, że sam mechanizm przyznawania świadczeń pozostaje taki sam od 2011 roku. Jedną zmianą jest rozszerzenie listy katastrof, od których można ubiegać się o świadczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-01-2020

MiśPis chce wykończyć samorządy a nie pomagać ludziom.

21-01-2020

123a nie bedzie taniej wszystkich ubezpieczyc ?

21-01-2020

NowakCzas na likwidacje ustawy i napisanie nowej umozliwiającej wytwarzaniu prądu w Polsce. te co obowiązują wyraznie zakazują wytwarzania swojego prądu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (40)