Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Powrót do szkół. Zasiłek opiekuńczy zostaje na dotychczasowych zasadach. Ale tylko do czasu

0
Podziel się:

Rodzice uczniów do lat ośmiu i dzieci niepełnosprawnych nadal mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Do 9 maja świadczenie odbiorą rodzice dzieci, które wymagają opieki w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania szkoły.

Powrót do szkół. Zasiłek opiekuńczy zostaje na dotychczasowych zasadach. Ale tylko do czasu
Już od 4 maja do nauki stacjonarnej w szkołach wrócą wszystkie dzieci z klas I-III. (Getty Images)

Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rządu prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 9 maja. Dalej - według planów resortu edukacji - placówki szkolne powinny funkcjonować stacjonarnie, a samo świadczenie nie będzie już potrzebne.

Tak jak do tej pory zapomoga przysługuje w przypadku zamknięcia szkoły z powodu COVID-19.

To oznacza, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także wówczas, gdy placówka, która wznowiła działalność stacjonarną, zostanie zamknięta lub jej funkcjonowanie  zostanie ograniczone.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.

Świadczenie otrzymają również ubezpieczeni rodzice dzieci do 16 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności. Obejmie ono także pociechy do 18. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Przypomnijmy przy okazji, że już od poniedziałku 26 kwietnia najmłodsi uczniowie z 11 województw odbywają zajęcia w trybie hybrydowym. Wraz z początkiem maja do szkół ruszą kolejne roczniki i województwa.

Już wcześniej (19 kwietnia ) działalność stacjonarną w całym kraju wznowiły przedszkola, zerówki, żłobki i kluby malucha.

Powrót do szkół - harmonogram:

  • 4 maja – powrót uczniów klas 1-3 szkół podstawowych do nauki stacjonarnej
  • 15 maja – uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych oraz 1-4 szkół średnich przejdą na naukę hybrydową
  • 29 maja – nauka stacjonarna we wszystkich szkołach podstawowych i średnich

Zobacz także: Babcia+. Rodzic zyska, dziadkowie stracą? Ekspert ocenia rządowy pomysł

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)