Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Zatrzymać wzrost cen energii. Szansa w szybszej transformacji energetycznej

Podziel się:

Po inwazji rosyjskiej na Ukrainę Unia Europejska może skorygować swoją politykę klimatyczną. Zdaniem posłanki PiS Jadwigi Emilewicz zwrot polskiej gospodarki w stronę węgla nie jest możliwy m.in. dlatego, że złoża w Polsce są trudne w eksploatacji. Tylko przyśpieszenie transformacji energetycznej wystopuje dynamikę wzrostu cen energii.

Zatrzymać wzrost cen energii. Szansa w szybszej transformacji energetycznej
Jadwiga Emilewicz (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Podczas wywiadu w Polsat News posłanka Jadwiga Emilewicz przyznała, że szybki odwrót od węgla nie jest w Polsce możliwy. Jak zaznaczyła, "nikt nie będzie zamykał energetycznych bloków węglowych ani w tym, ani w przyszłym roku, bo to niemożliwe ze względów bezpieczeństwa".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja odcięła gaz Polsce. Damy sobie radę? "Sami podziękowalibyśmy za dostawy"

Węgiel w Polsce

Podkreśliła jednak, że zwrot naszej gospodarki w stronę węgla nie jest możliwy m.in. dlatego, że złoża w Polsce są trudne w eksploatacji.

"My wydobywamy węgiel z głębokości 1200 m, w temperaturze 40-42 stopni Celsjusza, a poziom zametanowienia jest taki, że do wypadków jak ostatnio w kopalniach (Pniówek i Zofiówka - przyp. red.), może i będzie dochodzić" - powiedziała. "To nie jest tak, że jesteśmy suwerenni energetycznie, bo mamy węgiel w złożach" - dodała.

Pytana o to, czy wojna w Ukrainie i kryzys energetyczny, wpłyną na zmianę polityki energetycznej KE Emilewcz wskazała, że jej zdaniem, KE wyraża gotowość do pewnych korekt regulacji dotyczących m.in. emisji CO2 czy też "ilości zielonych certyfikatów dostępnych dla polskiej gospodarki". Podkreśliła też, że na od odwrót od transformacji energetycznej nie ma dzisiaj w UE zgody.

Odcięcie od rosyjskich surowców

Zapytana o to, czy szybkie odcięcie od rosyjskich surowców nie oznacza wzrostu cen surowców energetycznych i dalszego wzrostu inflacji powiedziała, że zwiększenie wytwarzania energii z odnawialnych źródeł, niezależnych od Rosji, może stanowić hamulec takiego wzrostu.

"Jasny, mocny komunikat ze strony polskiego rządu o tym, że przyśpieszamy transformację energetyczną wystopuje dynamikę wzrostu cen energii" - wskazała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP