Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Zdaniem ministra zamrożenie cen nie jest pomocą publiczną. Eksperci mają odmienne zdanie

14
Podziel się:

- Pomoc publiczna przynosi korzyść wybranym podmiotom, natomiast my wszystkich traktujemy jednakowo - mówi Krzysztof Tchórzewski, szef resortu energii. Zaznacza przy tym, że ustawa zamrażająca ceny energii nie narusza unijnych przepisów.

Minister jest przekonany, że ustawa jest zgodna z przepisami UE. Eksperci mają wątpliwości
Minister jest przekonany, że ustawa jest zgodna z przepisami UE. Eksperci mają wątpliwości (East News, East News)

- Zamrożenie cen energii nie stanowi pomocy publicznej, ponieważ nie spełnia jednej z przesłanek, która definiuje pomoc publiczną – nie jest selektywne, ale stanowi tzw. środek o charakterze ogólnym. Czyli pomocą publiczną są instrumenty, które przynoszą korzyść wybranym kategoriom podmiotów, osób czy przedsiębiorstw. Tu natomiast wszystkich traktujemy jednakowo - mówił minister na antenie Radia Maryja.

- Wszyscy, którzy się kwalifikują i mają taką sytuację, że muszą wyrównać do niższej ceny - pobieraną opłatę za energię elektryczną od swoich dostawców - zgodnie z tą ustawą, mają różnicę zwracaną. I system zaliczania tej różnicy będzie zdefiniowany w rozporządzeniu, które jest przygotowywane - mówił również Tchórzewski w rozmowie z toruńską rozgłośnią.

- Zamrożenie cen dotyczy wszystkich w takim samym stopniu – niezależnie od prowadzenia działalności, lokalizacji i skali. Nie ma podmiotu wyłączonego z tego wsparcia czy uznaniowości stosowania lub niestosowania podwyżek cen. Wszystko jest jednoznacznie zdefiniowane - dodał też minister.

Ceny prądu, gazu i wody. Polska na tle innych krajów UE. Zobacz wideo:

Nie wszyscy są jednak przekonani, że ustawa o obniżkach cen jest zgodna z ujninym prawem. - Wszelka pomoc publiczna wprowadzona bez uprzedniej zgody Komisji Europejskiej jest w świetle prawa europejskiego niedozwolona i KE może i najprawdopodobniej będzie żądać jej zwrotu od beneficjenta wraz z odsetkami - przekonuje w komunikacie Konfederacja Lewiatan.

1 stycznia weszła w życie specjalna ustawa, która ustabilizować ceny energii elektrycznej w 2019 r. i pozostawić je na poziomie z 2018.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
fgh
5 lata temu
Ale o jakim zamrożeniu mowa skoro dostałem informację o 15% podwyżce za kWh i blisko 50% podwyżce opłaty przesyłowej?
xx
5 lata temu
Byle jakość legislacji i złodziejstwa pychy i szmali po prostu poraża.
Skala Kardasz...
5 lata temu
Ludzkość zamiast dążyć pod każdym możliwym względem by kontrolować czasoprzestrzeń musi znosić dyktat takich małpiaków jak ten powyżej.
podatnik
5 lata temu
Tak w prosty sposób ogrywa się wyborców: zgłasza się poprawką i daje się pole do działań Unii, która oczywiście zakwestionuje, kary zapłaci podatnik a całe zamieszanie zwali się po raz kolejny na Unię a ceny jak miały wzrosnąć, wzrosną tyle ,że już po głosowaniu na listy zwane wyborami!
yu
5 lata temu
Pisowscy nieudacznicy niczego dobrze nie potrafią zrobić.