Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zdaniem ministra zamrożenie cen nie jest pomocą publiczną. Eksperci mają odmienne zdanie

14
Podziel się

- Pomoc publiczna przynosi korzyść wybranym podmiotom, natomiast my wszystkich traktujemy jednakowo - mówi Krzysztof Tchórzewski, szef resortu energii. Zaznacza przy tym, że ustawa zamrażająca ceny energii nie narusza unijnych przepisów.

Minister jest przekonany, że ustawa jest zgodna z przepisami UE. Eksperci mają wątpliwości
Minister jest przekonany, że ustawa jest zgodna z przepisami UE. Eksperci mają wątpliwości (East News, East News)
bDRUmEKt

- Zamrożenie cen energii nie stanowi pomocy publicznej, ponieważ nie spełnia jednej z przesłanek, która definiuje pomoc publiczną – nie jest selektywne, ale stanowi tzw. środek o charakterze ogólnym. Czyli pomocą publiczną są instrumenty, które przynoszą korzyść wybranym kategoriom podmiotów, osób czy przedsiębiorstw. Tu natomiast wszystkich traktujemy jednakowo - mówił minister na antenie Radia Maryja.

- Wszyscy, którzy się kwalifikują i mają taką sytuację, że muszą wyrównać do niższej ceny - pobieraną opłatę za energię elektryczną od swoich dostawców - zgodnie z tą ustawą, mają różnicę zwracaną. I system zaliczania tej różnicy będzie zdefiniowany w rozporządzeniu, które jest przygotowywane - mówił również Tchórzewski w rozmowie z toruńską rozgłośnią.

bDRUmEKv

- Zamrożenie cen dotyczy wszystkich w takim samym stopniu – niezależnie od prowadzenia działalności, lokalizacji i skali. Nie ma podmiotu wyłączonego z tego wsparcia czy uznaniowości stosowania lub niestosowania podwyżek cen. Wszystko jest jednoznacznie zdefiniowane - dodał też minister.

Ceny prądu, gazu i wody. Polska na tle innych krajów UE. Zobacz wideo:

Nie wszyscy są jednak przekonani, że ustawa o obniżkach cen jest zgodna z ujninym prawem. - Wszelka pomoc publiczna wprowadzona bez uprzedniej zgody Komisji Europejskiej jest w świetle prawa europejskiego niedozwolona i KE może i najprawdopodobniej będzie żądać jej zwrotu od beneficjenta wraz z odsetkami - przekonuje w komunikacie Konfederacja Lewiatan.

bDRUmEKB

1 stycznia weszła w życie specjalna ustawa, która ustabilizować ceny energii elektrycznej w 2019 r. i pozostawić je na poziomie z 2018.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDRUmEKW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
piotr12345
2 lata temu
Pomoc publiczna przynosi korzyść wybranym podmiotom, natomiast my wszystkich traktujemy jednakowo" ;-);-) To ja też poproszę o dopłatę ... Chcę podnieśc ceny moich usług , ale pewnie klientów nie będzie na to stać . Proszę o dopłacenie róznicy z pieniędzy podatników .. ;-);-) To nie będzie żadna pomoc publiczna ..;-)
Johny
2 lata temu
Wg mędrców 27:1 nie jest to pomoc publiczna.
Jan Józef Grz...
2 lata temu
Podobno wstaliśmy z kolan... Dlaczego więc wybieramy na swych przedstawicieli ludzi, jak p. Tchórzewski i p. Szydło, którzy mogliby co najwyżej zarządzać 2 ha kukurydzy, bo bycie dyrektorem PGR-u przerosłoby możliwości intelektualne tychże osób...
bDRUmEKX
yu
2 lata temu
Pisowscy nieudacznicy niczego dobrze nie potrafią zrobić.
podatnik
2 lata temu
Tak w prosty sposób ogrywa się wyborców: zgłasza się poprawką i daje się pole do działań Unii, która oczywiście zakwestionuje, kary zapłaci podatnik a całe zamieszanie zwali się po raz kolejny na Unię a ceny jak miały wzrosnąć, wzrosną tyle ,że już po głosowaniu na listy zwane wyborami!