Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Ziobro o reformie komorniczej. Chce, by komornicy "wrócili do swojej roli z ekskluzywnych wysp"

194
Podziel się:

- Do tej pory komornicy często spędzali wakacje na ekskluzywnych wyspach, a ich obowiązki wykonywali asesorzy - mówił Zbigniew Ziobro. Tymczasem dzięki reformie egzekucji komorniczej komornik ma, zdaniem ministra sprawiedliwości, "wrócić do swojej roli".

Ziobro uważa, że komornicy często nie wywiązywali się ze swoich obowiązków. Zamiast tego, mieli spędzać czas na ekskluzywnych wyspach
Ziobro uważa, że komornicy często nie wywiązywali się ze swoich obowiązków. Zamiast tego, mieli spędzać czas na ekskluzywnych wyspach (East News, Reporter)

Komornicy wypoczywali na wakacjach, na ekskluzywnych wyspach, a ich obowiązki realizowali asesorzy. Chcemy to zmienić - zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w ostatnim dniu roku.

Wiceszef resortu sprawiedliwości Patryk Jaki powiedział z kolei, że spadną stawki za spłacenie długu. Wiceminister przypomniał, że przy elektronicznym uregulowaniu długu stawka wynosiła do tej pory 8 proc., a osobiście - 15 proc. Teraz ma to być ujednolicone, a średnia stawka ma być niższa o kilka procent. - Opłata będzie mogła wynieść nawet 3 proc., o ile dług będzie spłacony w ciągu miesiąca - mówi Patryk Jaki.

Zobacz także: Ziobro chce bronić podwykonawców budowlanki. Ekspert: "Takie przepisy już są". Zobacz wideo:

Patryk Jaki dodał też, że nowe regulacje mają zachęcać dłużników do regulowania swoich zobowiązań. - Zauważyliśmy w naszych analizach, że najskuteczniejsze są w tym małe kancelarie. I chcemy, by ich było więcej, a nie hurtowni komorniczych - dodał wiceminister Jaki.

Już 1 stycznia wchodzi w życie wielka reforma egzekucji komorniczej. Zakłada ona m.in. wzmocnienie nadzoru nad komornikami. W wypadku "rażącego lub uporczywego naruszenia prawa" wprowadzono także możliwość odwołania komornika z urzędu przez ministra sprawiedliwości. Szef resortu sprawiedliwości dodatkowo na każdym etapie postępowania dyscyplinarnego będzie mógł zawiesić komornika w czynnościach.

Czynności egzekucyjne prowadzone w terenie mają być od stycznia nagrywane, a zarejestrowany materiał stanie się częścią dokumentacji sprawy. Przy egzekucji komornik będzie zobowiązany też do wręczenia dłużnikowi formularza skargi - tak, by każdy mógł skierować ją do sądu, jeśli doszło do nieprawidłowości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(194)
Conannnnnnnn
6 lat temu
Każdego komornika należy powiesić i to nastąpi tylko kwestia czasu.Pochodzenie tych tak zwanych komorników to zazwyczaj żydowskie(w zasadzie chazarski -syjonistyczne)
Dłużnik
6 lat temu
ja uważam że Komorników nie powinno w ogóle być, Jaki z Ziobrą będą z wysp kanaryjskich prowadzić całą egzekucję. Przecież każdy chce i potrafi wykonywać ten zawód. Co nie Patryk?
Obywatel K
6 lat temu
BRAWO👍 TAK TRZYMAĆ. OCZYWIŚCIE DŁUGI TRZEBA SPŁACAĆ TO NIE PODLEGA NAJMNIEJSZEJ DYSKUSJI ALE TO CO WYRABIALI KOMORNICY W TYM KRAJU NIE MIEŚCI SIĘ W GŁOWIE. CZĘSTO DZIAŁALI JAK ZWYKLI BANDYCI.
Jasio
6 lat temu
U nas szpital mial 8mln dlugu komornik wzial 1.2 mln za obsluge dlugu dziekuje
Negat
6 lat temu
Czegoś nie rozumię w logice reformy. Asesor to osoba, która ukończyła aplikację komorniczą zatem jest ona gotowa do wykonywania zawodu, więc po co te ograniczenia? Druga kwestia to status komorników w Polsce, niby jest to funkcjonariusz publiczny a prowadzi działalność na własny rachunek rejestrując działalność gospodarczą teraz pytanie za sto punktów, kto będzie chciał prowadzić tą samą działalność za mniejsze pieniądze? I ostatni punkt tej poronionej reformy - miesiąc czasu na "dobrowolne" uregulowania zobowiązania - gdyby dłużnik chciał dobrowolnie zapłacić swoje zobowiązanie to miał na to czas na etapie przedsądowym oraz w trakcie postępowania sądowego, dodatkowy miesiąc czasu na miganie się od płatności skutkowało będzie bezskutkami bo dłużnik zdąży wyprowadzić cały majątek. Reasumując lepiej od 1.01.2019 przejść na rozliczenia gotówkowe bo nie będzie szans na odzyskanie swoich pieniędzy od oszustów. Państwo stanęło po stronie zwykłych krętaczy ot reforma. Ta cała rewolucja skończy się jak w Czechach, tam też wprowadzono podobne ograniczenia by po dwóch latach wycofać się z tej reformy rakiem.
...
Następna strona