Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ziobro o reformie komorniczej. Chce, by komornicy "wrócili do swojej roli z ekskluzywnych wysp"

- Do tej pory komornicy często spędzali wakacje na ekskluzywnych wyspach, a ich obowiązki wykonywali asesorzy - mówił Zbigniew Ziobro. Tymczasem dzięki reformie egzekucji komorniczej komornik ma, zdaniem ministra sprawiedliwości, "wrócić do swojej roli".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ziobro uważa, że komornicy często nie wywiązywali się ze swoich obowiązków. Zamiast tego, mieli spędzać czas na ekskluzywnych wyspach (Fot: Reporter)

Komornicy wypoczywali na wakacjach, na ekskluzywnych wyspach, a ich obowiązki realizowali asesorzy. Chcemy to zmienić - zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w ostatnim dniu roku.

Wiceszef resortu sprawiedliwości Patryk Jaki powiedział z kolei, że spadną stawki za spłacenie długu. Wiceminister przypomniał, że przy elektronicznym uregulowaniu długu stawka wynosiła do tej pory 8 proc., a osobiście - 15 proc. Teraz ma to być ujednolicone, a średnia stawka ma być niższa o kilka procent. - Opłata będzie mogła wynieść nawet 3 proc., o ile dług będzie spłacony w ciągu miesiąca - mówi Patryk Jaki.

Ziobro chce bronić podwykonawców budowlanki. Ekspert: "Takie przepisy już są". Zobacz wideo:

Patryk Jaki dodał też, że nowe regulacje mają zachęcać dłużników do regulowania swoich zobowiązań. - Zauważyliśmy w naszych analizach, że najskuteczniejsze są w tym małe kancelarie. I chcemy, by ich było więcej, a nie hurtowni komorniczych - dodał wiceminister Jaki.

Już 1 stycznia wchodzi w życie wielka reforma egzekucji komorniczej. Zakłada ona m.in. wzmocnienie nadzoru nad komornikami. W wypadku "rażącego lub uporczywego naruszenia prawa" wprowadzono także możliwość odwołania komornika z urzędu przez ministra sprawiedliwości. Szef resortu sprawiedliwości dodatkowo na każdym etapie postępowania dyscyplinarnego będzie mógł zawiesić komornika w czynnościach.

Czynności egzekucyjne prowadzone w terenie mają być od stycznia nagrywane, a zarejestrowany materiał stanie się częścią dokumentacji sprawy. Przy egzekucji komornik będzie zobowiązany też do wręczenia dłużnikowi formularza skargi - tak, by każdy mógł skierować ją do sądu, jeśli doszło do nieprawidłowości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-12-2018

brawo PiSa złodzieje i nieroby z PO i PSL 8 lat bełkotały "niedasie"

31-12-2018

MmmWróć do szkoły pseudo prawniku

31-12-2018

kabi 44zero i nic więcej

Rozwiń komentarze (194)